ورود کاربر

مقدمه ای بر سیستم تنفسی

عملکرد سیستم تنفسی

سیستم تنفسی مسئول فعالیت های پایه زیر در بدن می باشد:
  ♦ حرکت هوا به داخل و خارج از ریه ها
  ♦ تبادل اکسیژن و دی اکسید کربن
  ♦ کمک به حفظ تعادل اسید و باز

تهویه حرکت هوا به داخل (دم یا expiration) و به خارج (بازدم یا inspiration) ریه ها است. در طی دم، جریان هوا از طریق بینی و مجرای نازوفارنکس عبور کرده و وارد ریه می شود. هوا سپس به داخل حلق، حنجره، تراشه و برونش کشیده می شود. شاخه های برونش (محل دو شاخه شدن برونش ها) راست و چپ به شاخه های کوچکتری به نام برونشیول تقسیم می شوند که نهایتاً به آلوئول ها ختم می شوند. مجاری هوایی توسط غشای مخاطی پوشیده شده است که هوای استنشاق شده را مرطوب می کند. لایه نازکی در مجاری هوایی وجود دارد که ذرات خارجی از قبیل گرد و غبار، گرده گیاهان یا باکتری ها را به دام انداخته و جمع می کند. مژک ها – بیرون زدگی های ریز مو مانند – به حرکت مخاط حاوی مواد خارجی به سمت بالا و بیرون کمک می کنند تا توسط سرفه از ریه ها بیرون ریخته شود. آلوئول کیسه های پر از هوا هستند که حاوی غشایی است پوشیده از سورفکتانت. سورفکتانت به آلوئول کمک می کند که در زمان دم به طور یکدست متسع شود و از کولاپس آلوئول ها در زمان بازدم جلوگیری می کند. در هر تنفس دی اکسید کربن و اکسیژن تبادل می شود، غلظت بیشتری از گاز به سمت قسمت های تحتانی تر حرکت می کند. غلظت دی اکسید کربن هموگلوبین که در نواحی تحتانی بیشتر است موجب می شود دی اکسید کربن به داخل آلوئول رفته و از ریه ها با بازدم خارج شود. در محل غشای آلوئول ها غلظت اکسیژن بیشتر است که باعث می شود اکسیژن از آلوئول ها به داخل عروق منتشر شده و با هموگلوبین باند شود که سپس هموگلوبین اکسیژن را به سایر قسمت های بدن از طریق سیستم گردش خون منتقل می کند. ریه ها در داخل کیسه پلورال (پرده جنب) در داخل قفسه سینه قرار گرفته اند و با استفاده از فشار منفی کار می کنند. پرده جنب غشایی به ریه ها چسبیده است و پرده جنب جداری به جداره داخلی قفسه سینه نزدیک است. بین این دو لایه پلورال فضای جنب وجود دارد که حاوی مقدار اندکی مایع است که از ساییدگی و اصطکاک ریه با قفسه سینه در حین دم و بازدم جلوگیری می کند.

 مطالب مرتبط:

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. خدمات ترجمه متون پرستار شامل ترجمه متون عمومی، ترجمه متون تخصصی، ترجمه کتاب، ترجمه مقاله در حوزه ترجمه آنلاین، ترجمه حضوری، ترجمه تلفنی؛ بویژه ترجمه فارسی به انگلیسی می باشد. ترجمه فوری و ترجمه ارزان تز را تجربه کنید و مطمئنا به همکاری ادامه خواهید داد. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. هر گونه توضیح لازم را در محل ثبت سفارش قید بفرمایید. بمناسبت افتتاح تز فعلا قیمت ها ثابت و ارزان است. از قیمت ها و کیفیت ترجمه های تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش ترجمه متون

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. برای ثبت سفارش نگارش پیش پروپوزال، نگارش پروپوزال، نگارش پایان نامه، تجزیه و تحلیل آماری پایان نامه، تهیه اسلاید پاورپوینت دفاع به لینک زیر مراجعه نمایید. توجه بفرمایید که پوسته و ظاهر سایت تغییر می کند، زمانیکه وارد دامین thez.ir برای ثبت سفارش می شوید. اما این دامین  مربوط به وبگاه پرستار است و تحت مسئولیت وبگاه پرستار عمل می کند. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. از قیمت ها و کیفیت کار تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش پروپوزال و پایان نامه

بالای صفحه
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com