ورود کاربر

ده نکته برای نوشتن چکیده پایان نامه و مقاله

روش تحقیق در پرستاریچکیده تحقیق همانند تریلر فیلم سینمایی است. پیش نمایشی از تحقیق به همراه برجسته سازی نکات کلیدی ارائه می دهد و به مخاطبان کمک می کند در مورد دیدن کل کار تصمیم گیری کنند. چکیده محور مقاله است زیرا بسیاری از ادیتورهای ژورنال ها مقالات را تنها براساس چکیده آنها ارزیابی می کنند. اگر چکیده نظر آنها را جلب نکند و تاثیر اولیه خوبی نگذارد، شانس کمی وجود دارد که مقاله را بخوانند و شانس رد شدن آن خیلی بیشتر است. به علاوه، اگر مقاله پذیرش شود و چاپ شود، در اکثر مواقع چکیده تنها چیزی است که خوانندگان دسترسی داشته و می خوانند و در مورد خرید مقاله کامل تصمیم گیری می کنند. خواندن اصل مقاله همیشه به نظر خواننده از چکیده بستگی دارد.

در مطالعات علوم انسانی و اجتماعی، چکیده بیشتر از نوع توصیفی است. در چکیده توصیفی موضوع تحقیق و یافته های آن بحث می شود اما معمولا اطلاعات خاصی در مورد روش ها و نتایج داده نمی شود. این چکیده ممکن است در بازنگری مقاله یا کتابچه کنفرانس ها دیده شود. از سوی دیگر، در نوشته عملی چکیده معمولا ساختار دارد و به توصیف زمینه، روش، نتیجه و بحث می پردازد و ممکن است همراه سر عنوان یا بدون سر عنوان تهیه شود.

حالا چطور چکیده مقاله را بنویسم – چرا این تحقیق انجام شده است؟ اهداف آن چه بوده است؟ چطور به این اهداف رسیده است؟ یافته های اصلی چیست؟ - همه اینها را باید در یک پاراگراف 200-300 کلمه ای نوشت که کاری آسان نیست. راهنمای ده گانه زیر به شما کمک می کند چکیده اصولی و مناسب برای مقاله خود تهیه کنید:

 • نوشتن چکیده را بعد از تکمیل اصل مقاله شروع کنید.
 • اهداف و یا فرضیه های اصلی را جدا کرده، نتیجه گیری و بحث را از بخش مقدمه و بحث یافته ها جدا کنید.
 • جملات و عبارات کلیدی را از بخش مواد و روش ها انتخاب کنید.
 • نتایج اصلی مطالعه را از بخش نتایج مشخص کنید.
 • حالا جملات و عبارات حاصله از مراحل 2 تا 4 را به ترتیب زیر بچینید: مقدمه، مواد و روش ها، نتایج، بحث یافته ها.
 • اطمینان حاصل کنید که موارد زیر در این پاراگراف ها وجود نداشته باشد:
  • روش تحقیق در پرستاریاطلاعات جدید که در اصل مقاله قید نشده باشد
  • روش تحقیق در پرستاریمخفف یا اسم گروه تعریف نشده
  • روش تحقیق در پرستاریبحث در مورد ادبیات و پیشینه موضوع یا رفرنس و شماره مرجع
  • روش تحقیق در پرستاریجزئیات غیر ضروری در مورد روش های مورد استفاده
 • تمامی اطلاعات غیر ضروری و اضافه را حذف کنید، سپس جملات را به هم متصل کنید و اطمینان حاصل کنید که جریان اطلاعات خوب است، ترجیحا به ترتیب زیر باشد: هدف، طرح تحقیق پایه، روش شناسی و تکنیک های مورد استفاده، یافته های اصلی، خلاصه تفسیر نتایج، بحث یافته و کاربردهای نتایج.
 • یکنواختی و استمرار بین اطلاعات داده شده را چکیده و مقاله تایید کنید. نباید خلاء و شکافی در اطلاعات وجود داشته باشد.
 • لحاظ شدن دستورالعمل ژورنال مقصد در چکیده را بررسی کنید (محدوده کلمات، نوع چکیده، زیر عنوان های توصیه شده مثل مقدمه، مواد و روش ها و غیره)
 • چکیده خود را برای بازنگری و نظر به همکار یا دوست خود بدهید تا بیان روشن و واضح هدف کلی، مواد و روش ها، نتیجه گیری را بررسی کند.

حالا چکیده را با در نظر داشتن این مراحل بازبینی کنید. مطمئنا در هر بار بازبینی نکته ای را بخاطر خواهید آورد و چکیده را استانداردتر و جذاب تر خواهید کرد. یکی از نکات دیگری که می تواند کمک کننده باشد توجه به این نکته است: در زمان انجام تحقیق برای بخش پیشینه موضوع به بررسی مطالعات قبلی پرداخته بودید. چکیده خود را با چکیده مطالعات قبلی که جمع آوری کرده اید مقایسه کنید، بخصوص با مطالعاتی که بنظرتان کار قوی و استاندارد است.

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. خدمات ترجمه متون پرستار شامل ترجمه متون عمومی، ترجمه متون تخصصی، ترجمه کتاب، ترجمه مقاله در حوزه ترجمه آنلاین، ترجمه حضوری، ترجمه تلفنی؛ بویژه ترجمه فارسی به انگلیسی می باشد. ترجمه فوری و ترجمه ارزان تز را تجربه کنید و مطمئنا به همکاری ادامه خواهید داد. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. هر گونه توضیح لازم را در محل ثبت سفارش قید بفرمایید. بمناسبت افتتاح تز فعلا قیمت ها ثابت و ارزان است. از قیمت ها و کیفیت ترجمه های تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش ترجمه متون

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. برای ثبت سفارش نگارش پیش پروپوزال، نگارش پروپوزال، نگارش پایان نامه، تجزیه و تحلیل آماری پایان نامه، تهیه اسلاید پاورپوینت دفاع به لینک زیر مراجعه نمایید. توجه بفرمایید که پوسته و ظاهر سایت تغییر می کند، زمانیکه وارد ساب دامین thez.parastar.info برای ثبت سفارش می شوید. اما این ساب دامین همانطور که از نامش پیداست مربوط به وبگاه پرستار است و تحت مسئولیت وبگاه پرستار عمل می کند. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. از قیمت ها و کیفیت کار تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش پروپوزال و پایان نامه

بالای صفحه
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com