ورود کاربر

مشکلات مقعد

مروری بر مشکلات مقعد

وبگاه پرستارمشکلات مقعد شایع هستند. تقریباً همه به نوعی خارش، درد یا خونریزی مقعد را تجربه می کنند. این مشکلات اغلب جزئی بوده و خودبخود یا با درمان های خانگی برطرف می شوند.

خارش مقعد

وبگاه پرستارخارش مقعد (Rectal itching) معمولا نشانه یک بیماری جدی نیست. در ابتدا ممکن است پوست اطراف مقعد قرمز باشد. خارش و پوسته ریزی ممکن است موجب ضخیم و سفید شدن پوست شده باشد. علل شایع خارش مقعد عبارتند از:

 • تمیز نکردن کامل مقعد بعد از اجابت مزاج و حرکات روده. ممکن است خارش و ناراحتی مقعد به علت باقیماندن خرده های مدفوع در چین های پوستی اطراف مقعد رخ دهد.
 • داروها، بخصوص داروهایی که موجب اسهال یا یبوست می شوند، از قبیل آنتی بیوتیک ها
 • تمیز کردن مقعد با آب خیلی داغ و صابون های قوی. ناحیه مقعد معمولا چرب است و این چربی مانعی است در مقابل تحریک پوست ناحیه بعد از اجابت مزاج. تمیز کردن مکرر یا دوش گرفتن زیاد این چربی ها را مرتفع ساخته و می تواند موجب خشکی ناحیه و چرخه های خارش و خراش شود که سخت رفع می شود.
 • استفاده از دستمال توالت معطر یا پمادها (از قبیل پمادهایی که حاوی بنزوکائین (benzocaine) هستند.
 • داشتن پوست خشک در همه بدن. این وضعیت بیشتر در سالمندان شایع است و خشکی پوست موجب خارش نه تنها مقعد بلکه قسمت های دیگر بدن می تواند باشد.
 • هموروئید – هموروئید (Hemorrhoids) یا بواسیر بزرگ شدن وریدهای نزدیک به انتهای رکتوم یا خارج از مقعد است (هموروئید چیست؟)
 • عفونت مقعد یا رکتوم که ممکن است در اثر ویروس ها (از قبیل زگیل تناسلی)، باکتری، کرمک، جرب یا گال (scabies)، قارج یا مخمر یا انگل ها ایجاد شود. کرمک (Pinworms) شایعترین علت خارش مقعد در بچه ها است.
 • غذاهای خاص از قبیل قوه، چای، کولا، نوشیدنی های الکلی، شکولات، گوجه فرنگی، غذاهای فلفلی و تند، مقدار زیاد ویتامین C

درد مقعد

وبگاه پرستاردرد مقعد (Rectal pain) ممکن است در اثر اسهال، یبوست یا خارش و زخم کردن مقعد رخ دهد. درد مقعد ناشی از این عارضه ها معمولا با برطرف شدن عامل آن، خودبخود رفع می شود.

وبگاه پرستارسایر علل کمتر شایع درد مقعد عبارتند از:

 • بزرگ و متورم شدن وریدهای داخل مقعد (هموروئید یا بواسیر)
 • مشکلات ساختاری مثل فیشر و فیستول مقعد یا پرولاپس مقعد (بیرون زدن مقعد)
 • عفونت از قبیل عفونت های منتقله جنسی، عفونت پروستات، آبسه یا کسیت پایلونیدال
 • آسیب ناشی از فرو شدن شی خارجی در مقعد، مقاربت مقعدی یا سوء رفتار جنسی از مقعد
 • بیماری هایی از قبیل سیروز کبد (cirrhosis)، دیابت (diabetes)، لمفوما (lymphoma)، بیماری کرون (Crohn's disease)، کولیت اولسراتیو (ulcerative colitis) یا زخم گوارشی
 • سرطان مقعد، سرطان پروستات یا سرطان های پوست از قبیل سرطان سلول های سنگفرشی (squamous cell cancer) یا بیماری بوئن (Bowen's disease)
 • درمان های قبلی از قبیل جراحی یا پرتو درمانی مقعد یا لگن
 • گرفتگی مقعد که اسپاسم رکتوم (Rectal spasms) یا پروکتالژیا فوگاکس (proctalgia fugax) نیز نامیده می شود.

خونریزی مقعد

وبگاه پرستاربسیاری از مردم مقادیر جزئی خونریزی مقعد را تجربه می کنند. تحریک رکتوم در اثر اسهال یا یبوست، هموروئید، فیشر مقعد می توانند موجب مقادیر کمی خون روشن بر سطح مدفوع یا روی کاغذ توالت شوند. خونریزی هموروئید و فیشور مقعد معمولا پس از فشار بر مقعد و پس از اجابت مزاج رخ می دهد که بخاطر یبوست است. این نوع خونریزی می تواند در طی اجابت مزاج موجب درد شود و آب توالت را خونی نمی کنند. اگر مقدار خون کم باشد، خونریزی جدی نبوده و پس از رفع اسهال یا یبوست برطرف می شود. درمان های خانگی معمولا برای درمان خونریزی های جزئی مقعد کافی است.

وبگاه پرستارخونریزی ممکن است در هر نقطه ای از سیستم گوارشی و از دهان تا مقعد رخ دهد. خونی که خورده می شود معمولا از طریق مجاری گوارشی دفع می شود. هرچه خون مدت بیشتری در مجاری گوارشی باقی بماند و از لحظه خونریزی تا دفع آن طولانی تر باشد، ظاهرش کمتر شبیه به خون خواهد بود. معمولا خونی که حاصل خونریزی معده یا بالاتر از معده است، موجب سیاه و قیری شکل شدن مدفوع می شود. مدفوع قیری شکل که ملنا نامیده می شود، دارای ظاهری سیاه، درخشان و چسبنده است. خونی که سریع از مجاری گوارشی بگذرد و از لحظه خونریزی تا دفع خون زمان زیادی طول نکشد، یا در نزدیک رکتوم رخ دهد، به صورت خون قرمز یا قرمز تیره مشاهده خواهد شد.

وبگاه پرستارداروها و مواد غذایی خاصی روی رنگ مدفوع تاثیر دارند. خوردن مقادیر زیادی چغندر قرمز موجب قرمز شدن مدفوع خواهد شد. خوردن غذاهای سیاه یا آبی تیره رنگ نیز می توانند موجب سیاه رنگ شدن مدفوع شوند؛ مثل مدفوع بعد از خوردن چند وعده قورمه سبزی یا غذاهای حاوی اسفناج.

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. خدمات ترجمه متون پرستار شامل ترجمه متون عمومی، ترجمه متون تخصصی، ترجمه کتاب، ترجمه مقاله در حوزه ترجمه آنلاین، ترجمه حضوری، ترجمه تلفنی؛ بویژه ترجمه فارسی به انگلیسی می باشد. ترجمه فوری و ترجمه ارزان تز را تجربه کنید و مطمئنا به همکاری ادامه خواهید داد. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. هر گونه توضیح لازم را در محل ثبت سفارش قید بفرمایید. بمناسبت افتتاح تز فعلا قیمت ها ثابت و ارزان است. از قیمت ها و کیفیت ترجمه های تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش ترجمه متون

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. برای ثبت سفارش نگارش پیش پروپوزال، نگارش پروپوزال، نگارش پایان نامه، تجزیه و تحلیل آماری پایان نامه، تهیه اسلاید پاورپوینت دفاع به لینک زیر مراجعه نمایید. توجه بفرمایید که پوسته و ظاهر سایت تغییر می کند، زمانیکه وارد ساب دامین thez.parastar.info برای ثبت سفارش می شوید. اما این ساب دامین همانطور که از نامش پیداست مربوط به وبگاه پرستار است و تحت مسئولیت وبگاه پرستار عمل می کند. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. از قیمت ها و کیفیت کار تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش پروپوزال و پایان نامه

بالای صفحه
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com