ورود کاربر

پاتوفیزیولوژی خارش

هرچند احساس خارش به پوست و مخاط محدود است، علت زمینه ای خارش ممکن است محیطی و در پوست یا مرکزی باشد (تویی کراس و همکاران، 2003). چهار دسته مختلف برای خارش تعیین شده است، که به مکانیسم زمینه ای آن بستگی دارد:

  • پوریتوسپتیو (Pruritoceptive)
  • نوروپاتیک (Neuropathic)
  • نوروژنیک (Neurogenic)
  • سایکوژنیک (Psychogenic)

(تویی کراس و همکاران، 2003)

خارش پوریتوسپتیو ریشه از پوست دارد و بخاطر تحریک پایانه های آزاد عصبی رشته های C تخصصی رخ می دهد، اعصابی که در نزدیکی محل اتصال اپیدرم و درم واقع شده اند. رشته های C همانند اعصاب مرتبط با انتقال درد بوده اما متمایز از آنها هستند.

واسط های شیمیایی متعددی (خارش زاها) برای تحریک رشته های C تخصصی و القای خارش وجود دارد، که شناخته ترین آنها هیستامین است، که به عنوان علت خارش در بیشتر وضعیت های رایج خارش در نظر گرفته می شود، از قبیل علائم مربوط به بیماری عمومی (سیستمیک)؛ از جمله نیش حشرات و گزش ها. هرچند هیستامین به نظر می رسد که نقش اندکی در اشکال دیگر خارش بازی می کند یا اصلا نقشی ندارد مثل خارش بیماری های سیستمیک.

احساس خارش ممکن است در هر سطحی از سیستم عصبی تعدیل شود، که شامل سیستم اعصاب محیطی، نخاع یا سیستم اعصاب مرکزی است. انتقال تکانه های خارش (و بنابراین احساس خارش) ممکن است توسط سیستم مخدر و سروتونین تعدیل شود، از اینرو نقش بالقوه آنتاگونیست های مخدر و مهار کننده های بازجذب مجدد سروتونین (SSRIs) در درمان خارش معلوم می شود.

خارش نوروپاتیک حاصل آسیب به یک مسیر عصبی آوران است (این اعصاب تکانه های عصبی را به نخاع و مغز منتقل می کنند)، در حالی که خارش نوروژنیک به صورت مرکزی (بدون شواهد آسیب عصبی) رخ می دهد؛ برای مثال در نتیجه یک اختلال زمینه ای از قبیل کلستاز (cholestasis) یا قطع مسیر جریان صفرا. خارش سایکوژنیک با اختلالات روانی در ارتباط است. بیمار ممکن است به طور همزمان بیشتر از یک دسته از خارش ها را تجربه کند.

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. خدمات ترجمه متون پرستار شامل ترجمه متون عمومی، ترجمه متون تخصصی، ترجمه کتاب، ترجمه مقاله در حوزه ترجمه آنلاین، ترجمه حضوری، ترجمه تلفنی؛ بویژه ترجمه فارسی به انگلیسی می باشد. ترجمه فوری و ترجمه ارزان تز را تجربه کنید و مطمئنا به همکاری ادامه خواهید داد. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. هر گونه توضیح لازم را در محل ثبت سفارش قید بفرمایید. بمناسبت افتتاح تز فعلا قیمت ها ثابت و ارزان است. از قیمت ها و کیفیت ترجمه های تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش ترجمه متون

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. برای ثبت سفارش نگارش پیش پروپوزال، نگارش پروپوزال، نگارش پایان نامه، تجزیه و تحلیل آماری پایان نامه، تهیه اسلاید پاورپوینت دفاع به لینک زیر مراجعه نمایید. توجه بفرمایید که پوسته و ظاهر سایت تغییر می کند، زمانیکه وارد ساب دامین thez.parastar.info برای ثبت سفارش می شوید. اما این ساب دامین همانطور که از نامش پیداست مربوط به وبگاه پرستار است و تحت مسئولیت وبگاه پرستار عمل می کند. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. از قیمت ها و کیفیت کار تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش پروپوزال و پایان نامه

بالای صفحه
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com