ورود کاربر

علل خارش

خارش ممکن است در بیماری های سیستمیک زیادی دیده شود از جمله پرکاری تیروئید، کم کاری تیروئید، دیابت، آنمی کمبود آهن، مولتیپل اسکلروز. فرآیند پیر شدن و سالمندی نیز بدن را مستعد خارش می کند، که احتمالا بخاطر خشکی فزاینده پوست و یا افزایش حساسیت نسبت به هیستامین است (توای کراس و همکاران، 2003؛ کرانیک و زیلیچ، 2001). وضعیت هایی که ممکن است در بیمار تحت مراقبت تسکینی موجب خارش شود، در زیر معرفی شده اند.

کلستاز

کلستاز (Cholestasis) زمانی رخ می دهد که در جریان صفرا در اثر انسداد یا در اثر وقفه در تولید صفرا؛ اختلالی پیش بیاید و نتیجه اش یا آسیب عملکرد کبدی و یا زردی است. این بیماری شایعترین علت سیستمیک خارش محسوب می شود و 20-25% بیماران مبتلا به بیماری پایانی کبدی این علامت را دارند (آلشاماری و همکاران، 2016).

خارش در بیماران مبتلا به سرطان نیز می تواند به علت زمینه ای کلستاز باشد (زیلیچ و کرانیک، 2007). این مکن است نتیجه علل فرا کبدی باشد از قبیل سرطان پانکراس یا علل داخل کبدی مثل متاستاز به کبد باشد. در این بیماران خارش تجربه می شود، صرفنظر از اینکه زردی وجود داشته باشد یا نه.

مکانیسم ایجاد خارش در اثر کلستاز به خوبی شناخته شده نیست. تجمع اسید های صفراوی در پوست قبلا به عنوان عامل اولیه و اصلی در نظر گرفته می شد. هرچند، حالا مشخص شده است که سیستم مخدرهای درونی و سروتنین نقش مهمی در خارش ناشی از کلستاز دارند (سکارسیا و گبارا، 2011؛ تویی کراس و همکاران، 2003). علل این تغییر نگرش عبارتند از:

  • بین درجه کلستاز و شدت خارش رابطه ضعیفی وجود دارد
  • افزایش سطح پلاسمایی مخدرهای درونزاد در بیماران مبتلا به کلستاز مزمن دیده می شود
  • آنتاگونیست های مخدر موجب کاهش احساس خارش در بیماران مبتلا به کلستاز می شود
  • آنتاگونیست های مخدر ممکن است موجب علائم شبه ترک مواد در بیماران مبتلا به کلستاز می شوند، حتی زمانی که مسکن مخدر دریافت نکرده یا مواد مصرف نکنند.
  • SSRIها ممکن است به تسکین خارش ناشی از کلستاز کمک کنند.
  • داروهای آنتی هیستامین اغلب تاثیری ندارند و حاکی از آن است که هیستامین آزاد شده نقش مهمی در خارش مربوط به کلستاز ندارد. (فرآیند پرستاری اختلالات سیستم گوارش)

اورمی

هرچند بروز این اختلال هنوز مشخص نیست، خارش بعنوان یکی از علائم مرتبط با اورمی (Uraemia) در بیماران مبتلا به مرحله نهایی نارسایی کلیوی شناخته شده می باشد. خارش اورمیک بخوبی کاوش نشده است، اما تصور می شود که دارای اجزای نوروپاتیک و نوروژنیک است (ماننتی، 2009) و سیستم های مخدر و سروتونین احتمالا در آن نقش دارند. همچنین پیشنهاد شده است که احساس خارش ممکن است نتیجه نوروپاتی باشد، که در بیماران مبتلا به اورمی بسیار شایع است (گونال و همکاران، 2004).

سطح هیستامین پلاسما در بیماران اورمیک تجربه کننده خارش بالاتر است، اما ارتباط مشهودی بین سطح هیستامین و شدت احساس خارش وجود ندارد. آنتی هیستامین ها نیز اثر تسکین دهنده ای بر این نوع خارش ندارند.

خارش شبه نئوپلاستیک

خارش فرا سرطانی یا شبه نئوپلاستیک (Paraneoplastic) به صورت خارش عمومی تعریف می شود که حاصل واکنش به وجود تومور یا بدخیمی های خونی است، اما توسط وجود موضعی سلول های سرطانی یا درمان ضد سرطان ایجاد نمی شود (ویسشار و همکاران، 2015). این نوع خارش در اثر سرطان رخ می دهد اما در موضعی که خارش وجود دارد اثری از سلول های سرطانی وجود ندارد. مکانیسم زمینه ای که موجب مشکل می شود ناشناخته است اما مشخص شده که واکنش های ایمونولوژیک به آنتی ژن اختصاصی تومور در آن درگیر است (سکارسیا و گبارا، 2011).

ویروس نقص ایمنی انسانی

این خارش ممکن است به عنوان علامت ایدز (HIV) وجود داشته باشد یا زمانی که بیماری تثبیت شد رخ دهد. مکانیسم زمینه ای تصور می شود که افزایش فعالیت سیتوکین ها باشد، که بخشی از پاسخ ایمنی، نوروپاتی و ثانویه به عفونت پوستی یا درگیری پوست است که حاصل تضعیف سیستم ایمنی است (کرانیک و زیلیچ، 2001).

خارش ناشی از مخدر

خارش موضعی در منطقه ای که مخدر به صورت زیر جلدی تزریق شده است ممکن است در اثر آزاد شدن هیستامین باشد. اما خارش عمومی مرتبط با تجویز خوراکی یا زیرجلدی رایج نیست، این واقعه در کمتر از 1% موارد دیده می شود (الشاماری و همکاران، 2016؛ تویی کراس و همکاران، 2014). خارش یکی از عوارض کاملا شناخته شده مخدرها است زمانی که به صورت داخل نخاعی تزریق می شوند، اما این شیوه تزریق در مراقبت های تسکینی خیلی استفاده نمی شود.

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. خدمات ترجمه متون پرستار شامل ترجمه متون عمومی، ترجمه متون تخصصی، ترجمه کتاب، ترجمه مقاله در حوزه ترجمه آنلاین، ترجمه حضوری، ترجمه تلفنی؛ بویژه ترجمه فارسی به انگلیسی می باشد. ترجمه فوری و ترجمه ارزان تز را تجربه کنید و مطمئنا به همکاری ادامه خواهید داد. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. هر گونه توضیح لازم را در محل ثبت سفارش قید بفرمایید. بمناسبت افتتاح تز فعلا قیمت ها ثابت و ارزان است. از قیمت ها و کیفیت ترجمه های تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش ترجمه متون

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. برای ثبت سفارش نگارش پیش پروپوزال، نگارش پروپوزال، نگارش پایان نامه، تجزیه و تحلیل آماری پایان نامه، تهیه اسلاید پاورپوینت دفاع به لینک زیر مراجعه نمایید. توجه بفرمایید که پوسته و ظاهر سایت تغییر می کند، زمانیکه وارد ساب دامین thez.parastar.info برای ثبت سفارش می شوید. اما این ساب دامین همانطور که از نامش پیداست مربوط به وبگاه پرستار است و تحت مسئولیت وبگاه پرستار عمل می کند. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. از قیمت ها و کیفیت کار تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش پروپوزال و پایان نامه

بالای صفحه
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com