ورود کاربر

مراقبت تسکینی سرطان پروستات

سرطان پروستات چیست؟

پروستات غده ای است در قسمت تحتانی شکم مردان. این غده در زیر مثانه و در جلوی مقعد قرار گرفته است. غده پروستات مایعی می سازد که به آن مایع منی گفته می شود. این مایع برای تغذیه اسپرم استفاده شده و اسپرم را از بدن مرد به بیرون انتقال می دهد.

در سرطان پروستات (prostate cancer) سلول های طبیعی دچار تغییر شده و شروع به رشد بی کنترل می کنند. این رشد سلولی موجب تشکیل توموری می شود که به بافت های اطراف تهاجم می کند و در بخش های دیگر بدن منتشر می شود.

مراقبت تسکینی چیست؟

مراقبت تسکینی نوعی مراقبت بهداشتی تخصصی است که برای مبتلایان به بیماری های جدی ارائه می شود. مراقبت تسکینی روی تسکین علائم، درد و استرس ناشی از بیماری جدی و مزمن از قبیل سرطان پروستات متمرکز است. هدف از مراقبت تسکینی بهبود کیفیت زندگی بیمار و خانواده وی تا سر حدامکان می باشد.

مراقبت تسکینی توسطی تیمی متشکل از پزشک مراقبت تسکینی، پرستار مراقبت تسکینی، مددکار و سایر متخصصین لازم برای بیماری خاص ارائه می شود و این تیم یک لایه حمایتی جدید برای بیمار و خانواده وی محسوب می شود. مراقبت تسکینی را می توان برای هر سنی و هر مرحله ای از بیماری ارائه نمود. بهتر است بلافاصله بعد از تشخیص سرطان پروستات و همزمان با مراقبت درمانی، مراقبت تسکینی شروع شود.

درمان علائم سرطان پروستات – نقش مراقبت تسکینی

سرطان پروستات موجب مشکلات و علائم ادراری می شود. بیمار ممکن است به طور پیوسته احساس دفع ادرار داشته باشد یا در ادرار کردن مشکل داشته باشد. ممکن است جریان ادرار ضعیف بوده یا قطع شود، ممکن است شروع دفع ادرار مشکل باشد، ممکن است دفع ادرار با درد و سوزش همراه باشد.

ممکن است علائم دیگری نیز تجربه شود. علائم سرطان پروستات شامل درد کمر، لگن یا بالای ران، مشکل دفع ادرار، درد در انزال، خون در ادرار یا منی است. هرچند سرطان پروستات در مراحل اولیه علامتی ندارد.

آزمایشات متعددی ممکن است برای تشخیص سرطان پروستات انجام شود. ابتدا معاینه فیزیکی انجام شده و سپس آزمایش خون PSA انجام می شود. سایر تست ها شامل سونوگرافی، عسکبرداری، سی تی اسکن یا بیوپسی (تکه برداری) است.

گزینه های درمانی متعددی برای سرطان پروستات وجود دارد. در مراحل اولیه، ممکن است از طریق جراحی پروستات خارج شود، اما اگر تومور خیلی بزرگ باشد، یا به اعصاب ناحیه خیلی نزدیک باشد، ممکن است گزینه های درمانی دیگری استفاده شود. اشعه درمانی و هورمون درمانی ممکن است برای درمان سرطان پروستات استفاده شود. اگر سرطان پروستات در مراحل اولیه تشخیص داده شود و رشد آن کند باشد، ممکن است گزینه پایش منظم انتخاب شود.

متخصص مراقبت تسکینی یا پرستار مراقبت تسکینی گزینه های درمانی مختلف را با بیمار و خانواده وی بحث می کند، مزایا و معایب هر یک را روشن کرده و به تصمیم گیری آنها کمک می کند. بدین طریق پرستار مراقبت تسکینی به بیمار و خانواده وی کمک می کند که بیماری را بخوبی شناخته و تصمیم های صحیح بگیرند و اهداف و توقعات مناسبی تدوین کنند.

پرستار مراقبت تسکینی به درمان علائم بیماری کمک می کند. برای مثال، درد استخوان در بیماران مبتلا به سرطان پروستات رایج است. متخصص مراقبت تسکینی بهترین داروی ضد درد یا روش تسکین درد مناسب بیمار را پیشنهاد می کند. ممکن است شماری از داروها از قبیل مخدرها یا استروئیدها را توصیه کند.

یکی دیگر از علائم که از عوارض هورمون درمانی است، خستگی و احساس ضعف است، زیرا سطح تستوسترون کاهش می یابد. اشعه درمانی نیز موجب خستگی و سایر علائم می شود. پرستار مراقبت تسکینی به تقویت انرژی و تنظیم سطح هورمون درمانی کمک می کند و تمرینات و ورزش های مناسب و تعدیل شیوه زندگی را به بیمار پیشنهاد می کند.

علائم رایج سرطان پروستات از قبیل بی اختیاری ادرار یا از دست دادن میل جنسی معمولا به سختی پذیرفته می شوند. ممکن است روی اعتماد به نفس بیمار تاثیر گذاشته و موجب اضطراب برای بیمار و همسر وی شود. تیم مراقبت تسکینی می تواند به رفع اضطراب و سازگاری با علائم کمک کند.

تیم مراقبت تسکینی می تواند خط اول دفاع در مقابل علائمی مثل درد، ناراحتی، افسردگی و اضطراب بیماران مبتلا به سرطان پروستات باشد. این تیم به بیمار سرطانی و خانواده وی در گرفتن تصمیمات کوچک و بزرگ کمک می کند. مجرای ارتباطی بیمار و خانواده با سیستم مراقبت بهداشتی می شود و بدینطریق هزینه های مراقبت بهداشتی را هم برای سیستم مراقبت بهداشتی و هم بیمار و خانواده وی کاهش می دهد.

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. خدمات ترجمه متون پرستار شامل ترجمه متون عمومی، ترجمه متون تخصصی، ترجمه کتاب، ترجمه مقاله در حوزه ترجمه آنلاین، ترجمه حضوری، ترجمه تلفنی؛ بویژه ترجمه فارسی به انگلیسی می باشد. ترجمه فوری و ترجمه ارزان تز را تجربه کنید و مطمئنا به همکاری ادامه خواهید داد. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. هر گونه توضیح لازم را در محل ثبت سفارش قید بفرمایید. بمناسبت افتتاح تز فعلا قیمت ها ثابت و ارزان است. از قیمت ها و کیفیت ترجمه های تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش ترجمه متون

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. برای ثبت سفارش نگارش پیش پروپوزال، نگارش پروپوزال، نگارش پایان نامه، تجزیه و تحلیل آماری پایان نامه، تهیه اسلاید پاورپوینت دفاع به لینک زیر مراجعه نمایید. توجه بفرمایید که پوسته و ظاهر سایت تغییر می کند، زمانیکه وارد ساب دامین thez.parastar.info برای ثبت سفارش می شوید. اما این ساب دامین همانطور که از نامش پیداست مربوط به وبگاه پرستار است و تحت مسئولیت وبگاه پرستار عمل می کند. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. از قیمت ها و کیفیت کار تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش پروپوزال و پایان نامه

بالای صفحه
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com