ورود کاربر

حاملگی

آکادمی اختلالات آب و الکترولیت – مبانی مایعات و الکترولیت ها

وبگاه پرستاربرخلاف آسیب سوختگی، حاملگی یک وضعیت تکاملی است که عموما در یک مسیر منظم و مشخص پیش می رود. حاملگی یک بیماری یا جراح به بدن نیست بلکه تاثیر خیلی وسیعی بر بیشتر سیستم های بدن دارد. حاملگی همچنین نمایانگر احتمال عوارض ناشی از تغییرات فیزیولوژیک است. تغییرات طبیعی که در حاملگی رخ می دهد ممکن است روی تعادل مایعات و احتمال عدم تعادل اسید – باز موثر باشند، از جمله:

 • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت سیستم گردش خون – حجم خون مادر در طی حاملگی حدود 30% افزایش می یابد و برونده قلبی مادر حامله تا هفته 27 حاملگی بین 30-40 درصد بالاتر از حد نرمال است. رحم حامله روی عروق خونی بزرگ لگن فشار وارد کرده، برگشت وریدی را کاهش می دهد که موجب ادم پاها همراه با وریدهای واریسی و هموروئید می شود.
 • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت سیستم گوارش – بخاطر تقاضای جنین، مادر بایستی ویتامین D بیشتری مصرف کند و همچنین به فسفات بیشتر نیاز دارد.
 • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت سیستم های غدد درون ریز و گوارش – تغییرات زیر در دوران حاملگی رخ می دهد:
  • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت افزایش تولید آلدسترون و استروئیدهای حاملگی موجب احتباس آب و سدیم توسط کلیه ها می شود
  • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت ریت فیلتراسیون گلومرولی (GFR) به اندازه 50% افزایش می یابد
  • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت برونده ادراری افزایش می یابد، که امکان دفع مواد زائد حاصل از متابولیسم مادر و جنین فراهم آید.
 • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت سیستم تنفسی – تغییرات زیر در دوران حاملگی در سیستم تنفسی ایجاد می شود:
  • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت افزایش نیاز به آهن (375 میلی گرم) برای جنین تا از کم خونی وی جلوگیری شده و بنابراین روی اکسیژناسیون تاثیر دارد
  • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت تهویه دقیقه ای به اندازه 50% افزایش می یابد تا 20 درصد بیشتر اکسیژن رسانی شده و نیازهای جنین و نرخ متابولیک افزایش یافته مادر تامین شود و جبران تنفس سطحی ناشی از بزرگی رحم و فشار بر دیافراگم بشود.
  • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت گیرنده های شیمیایی تنفسی به دی اکسید کربن حساسیت بیشتری پیدا کرده، ریت تنفسی را برای حفظ فشار دی اکسید کربن در کمترین مقدار ممکن سطح نرمال بالا می برند. بنابراین اندکی آلکالوز تنفسی در طی حاملگی می تواند طبیعی باشد.

وبگاه پرستاربنابراین حاملگی با تغییرات متعددی در مادر همراه است و وی را در خطر چندین عدم تعادل مایعات، الکترولیت و اسید – باز قرار می دهد، اگر هر یک از مکانیسم های جبرانی بدن شکست بخورد. به علاوه، هر گونه اختلال از پیش موجود از قبیل چاقی، آرترواسکلروز یا دیابت حاملگی می تواند به اختلال فعال کاملی تبدیل شود.

وبگاه پرستارعارضه اصلی حاملگی که مادر را در خطر عدم تعادل مایعات، الکترولیت و اسید – باز در مراحل اولیه حاملگی قرار می دهد، تهوع و استفراغ حاملگی طولانی مدت (hyperemesis gravidarum) است. از دست دادن مایعات همراه با مصرف کمتر بخاطر تهوع و از دست دادن اسید معده در اثر استفراغ مکرر زن حامله را در خطر دهیدراسیون و آلکالوز و عدم تعادل الکترولیت همراه آن قرار می دهد.

وبگاه پرستاریکی دیگر از عوارض حاملگی که مادر را در خطر عدم تعادل مایعات قرار می دهد، پره اکلامپسی یا توکسمی حاملگی است. این اختلال به تشکیل غیر طبیعی ترومبوز در شریان جفت و نقص عملکرد ارگان های مادر نسبت داده شده است. اولین علائم و نشانه های مشاهده شده در توکسمی عبارتند از:

 • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت پروتئینوری
 • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت هیپرتانسیون
 • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت ادم صورت و اندام فوقانی
 • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت در سه ماهه سوم رخ می دهد و گاهی پس از زایمان
 • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت ممکن است به اکلامپسی و تشنج ختم شود
 • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت درمان اصلی زایمان بچه است
 • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت حجم مایعات کنترل شده تا از هیپوولومی و اثر هیپرولومی اجتناب شود
 • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت درمان ممکن است همچنین شامل انفوزیون منیزیم برای کاهش احتمال تشنج باشد
 • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت پرستار بایستی مادر را از نظر علائم هیپرمنیزیمی (hypermagnesemia) و اورلود یا کمبود مایعات تحت نظر بگیرد
 • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت درمان فشار خون بالا شامل بلوک کننده های کانال کلسیم است، که نیاز به مانیتور عدم تعادل کلسیم را ایجاب می کند
 • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت مهار کننده های آنزیم تبدیل آنژیوتنسین (ACE) موجب بلوک آنژیوتنسین II شده تا اثر انقباض عروقی را کاهش دهند، این دارو از تولید آلدسترون نیز جلوگیری می کند که از احتباس آب و سدیم پیشگیری می شود.

وبگاه پرستارهمانطور که در جراحت سوختگی گفته شد، علائم ظاهر شده در بیمار حامله چه عدم تعادل مایعات و الکترولیت ها یا اسید – باز می تواند به چندین علت و مختلط باشد. پرستار بایستی سابقه و تاریخچه دقیقی از بیمار تهیه کرده، به شروع و مدت علائم توجه کند. معاینه فیزیکی در این وضعیت کلیدی است. درمان عوارض مرتبط با حاملگی می تواند منجر به عوارض دیگری شود اگر بیمار و درمان وی به دقت تحت پایش و کنترل نباشد.


لینک مطالب مرتبط


منبع:

Johnson J.Y., Lyons E., (2012). Fluids and Electrolytes Demystified, McGraw-Hill Companies, New York.

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. خدمات ترجمه متون پرستار شامل ترجمه متون عمومی، ترجمه متون تخصصی، ترجمه کتاب، ترجمه مقاله در حوزه ترجمه آنلاین، ترجمه حضوری، ترجمه تلفنی؛ بویژه ترجمه فارسی به انگلیسی می باشد. ترجمه فوری و ترجمه ارزان تز را تجربه کنید و مطمئنا به همکاری ادامه خواهید داد. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. هر گونه توضیح لازم را در محل ثبت سفارش قید بفرمایید. بمناسبت افتتاح تز فعلا قیمت ها ثابت و ارزان است. از قیمت ها و کیفیت ترجمه های تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش ترجمه متون

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. برای ثبت سفارش نگارش پیش پروپوزال، نگارش پروپوزال، نگارش پایان نامه، تجزیه و تحلیل آماری پایان نامه، تهیه اسلاید پاورپوینت دفاع به لینک زیر مراجعه نمایید. توجه بفرمایید که پوسته و ظاهر سایت تغییر می کند، زمانیکه وارد ساب دامین thez.parastar.info برای ثبت سفارش می شوید. اما این ساب دامین همانطور که از نامش پیداست مربوط به وبگاه پرستار است و تحت مسئولیت وبگاه پرستار عمل می کند. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. از قیمت ها و کیفیت کار تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش پروپوزال و پایان نامه

بالای صفحه
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com