ورود کاربر

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

علت پنومونی چیست؟

آموزش بیمار – پنومونی

وبگاه پرستارمیکروب های مختلف زیادی موجب پنومونی می شوند. پنج علت اصلی پنومونی عبارتند از:

  • باکتری
  • ویروس
  • میکوپلاسما
  • سایر عوامل عفونی مثل قارچ ها – از جمله پنوموسیستیس (pneumocystis)
  • مواد شیمیایی خطرناک مختلف

وبگاه پرستارکسی که به پنومونی ویروسی مبتلا است، در خطر بالاتر ابتلا به پنومونی باکتریال می باشد. درک و شناخت علت پنومونی از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا درمان پنومونی به عامل ایجاد کننده آن بستگی دارد.

انواع پنومونی

پنومونی باکتریال

وبگاه پرستارپنومونی باکتریال می تواند به هر شخصی در هر سنی حمله کند. ممکن است به تنهایی یا پس از سرما خوردگی و آنفولانزا رخ دهد. افرادی در خطر بالاتر پنومونی باکتریال هستند که از جراحی بهبود می یابند، دچار بیماری تنفسی دیگری هستند، عفونت باکتریال یا ویروسی دیگری در بدن دارند، یا افرادی که دچار ضعف سیستم ایمنی هستند.

  • اگر دفاع بدن شما ضعیف شده است، مثلا در اثر بیماری، سن بالا، سوء تغذیه، اختلال سیستم ایمنی؛ باکتری پنومونی که در گلوی افراد سالم زندگی می کند، می تواند تکثیر کرده و ریه ها را عفونی کنید. عفونت سریعا از جریان خون منتشر شده و کل بدن را درگیر می کند.
  • ده ها نوع مختلف از باکتری ها می توانند موجب پنومونی شوند: استرپتوکوک (پنوموکوک) شایعترین عامل پنومونی باکتریال در بزرگسالان است و واکسن دارد.
  • پنومونی آتیپیک که در اثر باکتری هایی از قبیل لژیونلا پنوموفیلا، مایکوپلاسما پنومونیه، کلامیدیا پنومونیه ایجاد می شود.

وبگاه پرستارسایر باکتری ها نیز می توانند موجب پنومونی شوند از جمله استافیلوکوکوس ارئوس، موراکسلا کاتارلیس، استرپتوکوکوس پیوژنز، نایسریا مننژیتیدیس، کلبسیلا پنومونیه و هموفیلوس آنفولانزا.

پنومونی ویروسی

وبگاه پرستاربیشتر ویروس های تنفسی به مجاری تنفسی فوقانی حمله می کنند، اما عده ای در بچه ها موجب پنومونی می شوند. بیشتر این پنومونی ها جدی نبوده و مدت کوتاهی طول می کشند، اما بعضی نیز جدی بوده و زیاد طول می کشد.

وبگاه پرستارپنومونی ویروسی ناشی از ویروس آنفولانزا می تواند شدید و گاهی کشنده باشد. ویروس به ریه ها حمله کرده، تکثیر می کند، هرچند تقریباً تا پر شدن بافت های ریه از مایع علامتی نشان نمی دهد. این پنومونی جدی ترین نوع در افرادی است که از قبل بیماری قلبی یا ریوی دارند یا در زنان حامله.

وبگاه پرستاردر موارد جدی پنومونی، بیمار نیاز شدید به هوا پیدا کرده و تنگی نفس شدیدی را تجربه می کند. پنومونی ویروسی ممکن است با هجوم باکتری ها تشدید شود، و همه علائم پنومونی باکتریال نیز وجود داشته باشد.

پنومونی مایکوپلاسما

وبگاه پرستارمایکوپلاسما ریزترین موجود زنده آزاد است که موجب بیماری در بشر می شود. این گروه نه به عنوان باکتری و نه ویروس دسته بندی نمی شوند اما خصیصه های هر دو را دارند. مایکوپلاسما معمولا موجب پنومونی خفیف می شود، اما امکان وقوع پنومونی شدید هم وجود دارد. تمامی گروه های سنی را درگیر می کند، اما اغلب در بچه ها یا جوانان رخ می دهد.

سایر انواع پنومونی

وبگاه پرستارسل می تواند موجب پنومونی شود (پنومونی سلی). این یک عفونت خیلی جدی ریه است و فوق العاده خطرناک است، مگر اینکه درمان شود.

وبگاه پرستارپنومونی پنوموسیتوز جیرووسی که توسط قارچ ایجاد می شود گاهی در افراد مبتلا به نقص سیستم ایمنی دیده می شود (مثل سرکوب ایمنی در اثر ایدز یا داروهای خاصی که برای سرکوب ایمنی مصرف می شود).

وبگاه پرستارسایر انواع کمتر شایع پنومونی وجود دارد که ممکن است جدی هم باشند. پنومونی های خاص ناشی از استنشاق گازها، گرد و غبار، پریدن غذا در گلو یا مایعات در گلو نیز وجود دارد.

آموزش بیماری های شایع تنفسی

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. خدمات ترجمه متون پرستار شامل ترجمه متون عمومی، ترجمه متون تخصصی، ترجمه کتاب، ترجمه مقاله در حوزه ترجمه آنلاین، ترجمه حضوری، ترجمه تلفنی؛ بویژه ترجمه فارسی به انگلیسی می باشد. ترجمه فوری و ترجمه ارزان تز را تجربه کنید و مطمئنا به همکاری ادامه خواهید داد. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. هر گونه توضیح لازم را در محل ثبت سفارش قید بفرمایید. بمناسبت افتتاح تز فعلا قیمت ها ثابت و ارزان است. از قیمت ها و کیفیت ترجمه های تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش ترجمه متون

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. برای ثبت سفارش نگارش پیش پروپوزال، نگارش پروپوزال، نگارش پایان نامه، تجزیه و تحلیل آماری پایان نامه، تهیه اسلاید پاورپوینت دفاع به لینک زیر مراجعه نمایید. توجه بفرمایید که پوسته و ظاهر سایت تغییر می کند، زمانیکه وارد ساب دامین thez.parastar.info برای ثبت سفارش می شوید. اما این ساب دامین همانطور که از نامش پیداست مربوط به وبگاه پرستار است و تحت مسئولیت وبگاه پرستار عمل می کند. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. از قیمت ها و کیفیت کار تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش پروپوزال و پایان نامه

بالای صفحه
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com