ورود کاربر

فسفات

آکادمی اختلالات آب و الکترولیت – مبانی مایعات و الکترولیت ها

وبگاه پرستاربرای تعیین مقدار فسفر بدن، سطح فسفات بررسی می شود. سطح فسفات نمایانگر میزان فسفر غیر ارگانیک است و یا فسفری که جز ترکیبات ارگانیک بدن نیست. سطح فسفات ممکن است برای ارزیابی وضعیت هورمون پاراتیروئید (PTH) یا عدم تعادل کلسیم بدن اندازه گیری و بررسی شود.

هیپوفسفاتمی

وبگاه پرستارهیپوفسفاتمی (hypophosphatemia) پایین بودن سطح فسفات است که در آن سطح فسفات 3 میلی گرم در دسی لیتر (4 میلی گرم در دسی لیتر در بچه ها) یا 0.97 میلی مول در لیتر (1.45 میلی مول در لیتر در بچه ها) یا کمتر است. هیپوفسفاتمی ممکن است در اثر جذب ناکافی فسفر رخ دهد از قبیل مصرف آنتی اسیدهایی که با فسفات باند می شوند. فسفات ممکن است در اثر کاهش بازجذب کلیوی آن کاهش یابد که اغلب ثانویه به بالا بودن سطح هورمون پاراتیروئید (PTH) است. این هورمون موجب احتباس کلسیم و دفع فسفات از کلیه ها می شود؛ یا زمانی که سطح کلسیم و ویتامین D بالا باشد. پایین بودن سطح فسفات سرم ممکن است در آلکالوز دیده شود زیرا فسفات به داخل سلول ها برای بافر pH هدایت می شود.

وبگاه پرستارپرستار ممکن است شاهد دیسترس تنفسی در بیماران مبتلا به هیپوفسفاتمی باشد که به علت ضعف عضلات تنفسی و بخصوص دیافراگم است. این وضعیت ممکن است منجر به نارسایی تنفسی و مشکل قطع بیمار از تهویه مکانیکی گردد و در بیماران دارای روند افزایش هموگلوبین برای افزایش اکسیژناسیون، موجب کاهش اکسیژن در دسترس بافت می گردد. ضعف عضلات قلب ممکن است موجب کاهش فشار خون و دیس ریتمی شود و همچنین علائم نورولوژیک مثل هذیان، تشنج و نوروپاتی محیطی ممکن است دیده شود.

هیپرفسفاتمی

وبگاه پرستاربیماران مبتلا به سرطان استخوان در خطر هیپرفسفاتمی (hyperphosphatemia) هستند. در هیپرفسفاتمی سطح فسفات سرم بیشتر از 4.6 میلی گرم در دسی لیتر (6.6 میلی گرم در دسی لیتر در بچه ها) یا 1.46 میلی مول در لیتر (2.2 میلی مول در بچه ها) است که در اثر آزاد شدن فسفات از استخوان ها توسط تومور رخ می دهد. سارکوئیدوزیس (Sarcoidosis)؛ آکرومگالی (acromegaly) در اثر نارسایی هورمون رشد؛ نارسایی کلیوی؛ آسیب سلولی ناشی از مواردی از قبیل تروما، عفونت شدید، رابدومیولیز (rhabdomyolysis) و آنمی همولیتیک؛ اختلالاتی مثل کم کاری پاراتیروئید (hypoparathyroidism) و هیپوکلسمی، مسمومیت با ویتامین D، تغذیه مفرط (hyperalimentation)، سمیت تیروئید (thyrotoxicosis) و اسیدوز ممکن است بیمار را مستعد ابتلا به هیپرفسفاتمی بکنند.

وبگاه پرستاربیماران مبتلا به هیپرفسفاتمی علائم مرتبط با هیپوکلسمی و کاهش ویتامین D را علاوه بر نشانه های پایین بودن سطح فسفات سرم نشان می دهند.

وبگاه پرستارپرستار ممکن است علائم سیستم اعصاب مرکزی (CNS) از جمله اختلال وضعیت ذهنی همراه با پارستزی، هذیان، تشنج، کما و همچنین کرامپ عضلانی، تتانی، تهییج پذیری مفرط (نشانه های چوستک (Chvostek sign) و ترسو (Trousseau sign)) را مشاهده کند. علاوه بر این، افت فشار خون و نارسایی قلبی و طولانی شدن فاصله QT ممکن است مشاهده شود. هیپرفسفاتمی بلند مدت می تواند موجب کلسیفیه شدن دیواره عروق و آترواسکلروز شود که با افزایش فشار خون و هیپرتروفی بطنی همراه است.

منبع:

Johnson J.Y., Lyons E., (2012). Fluids and Electrolytes Demystified, McGraw-Hill Companies, New York.

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. خدمات ترجمه متون پرستار شامل ترجمه متون عمومی، ترجمه متون تخصصی، ترجمه کتاب، ترجمه مقاله در حوزه ترجمه آنلاین، ترجمه حضوری، ترجمه تلفنی؛ بویژه ترجمه فارسی به انگلیسی می باشد. ترجمه فوری و ترجمه ارزان تز را تجربه کنید و مطمئنا به همکاری ادامه خواهید داد. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. هر گونه توضیح لازم را در محل ثبت سفارش قید بفرمایید. بمناسبت افتتاح تز فعلا قیمت ها ثابت و ارزان است. از قیمت ها و کیفیت ترجمه های تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش ترجمه متون

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. برای ثبت سفارش نگارش پیش پروپوزال، نگارش پروپوزال، نگارش پایان نامه، تجزیه و تحلیل آماری پایان نامه، تهیه اسلاید پاورپوینت دفاع به لینک زیر مراجعه نمایید. توجه بفرمایید که پوسته و ظاهر سایت تغییر می کند، زمانیکه وارد ساب دامین thez.parastar.info برای ثبت سفارش می شوید. اما این ساب دامین همانطور که از نامش پیداست مربوط به وبگاه پرستار است و تحت مسئولیت وبگاه پرستار عمل می کند. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. از قیمت ها و کیفیت کار تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش پروپوزال و پایان نامه

بالای صفحه
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com