ورود کاربر

مراقبت از بیمار جراحی (Perioperative Care)

مراقبت از بیمار جراحی

مراقبت ایده آل از بیمار جراحی از زمانی شروع می شود که بیمار مطلع می شود که به جراحی نیاز دارد. رویه جراحی ممکن است یک واقعه ناگهانی و غیر قابل انتظار برای بیمار باشد، که استرس و اضطراب شدیدی به همراه دارد مثل جراحی لازم پس از تروما و تصادف یا ممکن است رویه ای از قبل برنامه ریزی شده باشد مثل لیپوساکشن (liposuction). هر چه بیمار زمان بیشتری برای آمادگی جسمی و عاطفی داشته باشد، بهتر قادر خواهد بود که با استرس های فیزیولوژیک ناشی از جراحی سازگار شود. پرستاران در موقعیت مراقبت از این بیماران قرار دارند، آموزش های ضروری را عرضه می کنند، به عنوان وکیل بیمار عمل می کنند و رفتارهای ارتقای سلامتی را تشویق می کنند.

طبقه بندی جراحی (Surgical Classifications)

انجمن متخصصان بیهوشی آمریکا رویه های جراحی را براساس درجه ریسک جراحی برای بیمار طبقه بندی کرده اند. فوریت، موضع، وسعت و دلیل انجام رویه همگی در نظر گرفته شده است، علاوه بر سن، وضعیت قلبی عروقی، تنفسی و عصبی، اختلالات آندوکرین، بدخیمی ها، وضعیت تغذیه ای، تعادل آب و الکترولیت ها، یافته های غیر طبیعی آزمایشگاهی، علائم حیاتی غیر طبیعی و وجود عفونت. ریسک انجام جراحی در مقابل ریسک انجام ندادن جراحی مقایسه می شود. مواردی وجود دارد که ریسک جراحی فوق العاده بالا است، اما بیمار مطمئنا خواهد مرد اگر که جراحی انجام نشود (مثلا بیمار مبتلا به خونریزی داخلی غیرقابل کنترل ناشی از شلیک گلوله یا چاقو خوردگی).

موضع آناتومیک جراحی روی درجه ریسک جراحی برای بیمار موثر است. رویه های جراحی که در داخل قفسه سینه یا جمجمه بیمار انجام می شود نسبت به رویه هایی که روی اندام ها انجام می شود، ریسک بالاتری برای بیمار دارد. رویه های جراحی ارگان های حیاتی مثل قلب، ریه یا مغز ریسک بالاتری دارد. رویه هایی که با احتمال خونریزی همراه هستند از قبیل جراحی عروقی نیز با ریسک بالاتری همراه هستند.

درجه فوریت جراحی در سه گروه اورژانسی (emergent)، فوری (urgent) و انتخابی (elective) دسته بندی می شود. رویه های اورژانسی آن دسته از جراحی هایی است که بلافاصله بعد از تشخیص نیاز به جراحی انجام می شوند. نمونه ای از جراحی اورژانسی مثل جراحی خونریزی ناشی از تروما، گلوله، چاقو خوردن یا پارگی آنوریسم آئورت است. رویه های فوری پس از تعیین نیاز به جراحی برنامه ریزی می شوند. مثل رویه درآوردن تومور یا خارج کردن سنگ کلیه. رویه های انتخابی آن دسته از جراحی هایی است که از قبل برنامه ریزی می شوند و هم برای بیمار و هم جراح راحت تر هستند. عقب انداختن جراحی انتخابی برای یک یا دو هفته به بیمار صدمه نمی زند. جراحی تعویض مفصل یا جراحی زیبایی نمونه ای از جراحی انتخابی هستند.

وسعت جراحی نیز بر ریسک جراحی برای بیمار تاثیر دارد. هر چه رویه جراحی وسیع تر باشد، ریسک بالقوه رویه برای بیمار بیشتر خواهد بود. رویه های جراحی وسیع بیشتر به بدن بیمار تعرض می کنند و عمدتاً با طول مدت بیهوشی طولانی تری همراه هستند. بیهوشی نیز می تواند به سیستم های بدن بیمار استرس وارد کند، با داروهای موجود در سیستم بیمار تداخل کرده، و بایستی متابولیزه شده و از بدن دفع شود.

دلیل جراحی شیوه دیگری برای دسته بندی رویه های جراحی است. هدف از جراحی ممکن است تشخیص (diagnostic)، علاج (curative)، بازسازی و ترمیم (restorative)، تسکینی (palliative) یا زیبایی (cosmetic) باشد. رویه های تشخیصی برای گرفتن بیوپسی برای تشخیص قطعی یک توده انجام می شود. رویه های علاجی برای برداشتن یک ناحیه بیمار از قبیل لامپکتومی (lumpectomy) سرطان سینه یا آپاندکتومی در آپاندیسیت انجام می شوند. جراحی های ترمیمی برای بازسازی و برگرداندن عملکرد انجام می شوند از قبیل جراحی تعویض مفصل. رویه های تسکینی شامل آندسته از جراحی هایی است که عمدتا برای راحتی و آسایش بیمار انجام می شوند از قبیل جراحی کم کردن حجم تومور (tumor debulking). رویه های جراحی شامل آندسته از جراحی هایی است که به درخواست بیمار انجام می شوند، گاهی ممکن است یک رویه جراحی زیبایی در طبقه ترمیمی نیز قرار بگیرد (مثل ترمیم آسیب ناشی از سوختگی یا رفع نقص های مادرزادی)، یا در رده علاج یا تشخیصی باشد (مثل برداشتن سرطان پوست).

دوره جراحی (perioperative) را می توان به سه بخش تقسیم کرد: دوره قبل از عمل (preoperative)، دوره حین عمل (intraoperative) و دوره پس از عمل (postoperative) که از جراحی تا ریکاوری است.

مراقبت های جراحی و اتاق عمل

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. خدمات ترجمه متون پرستار شامل ترجمه متون عمومی، ترجمه متون تخصصی، ترجمه کتاب، ترجمه مقاله در حوزه ترجمه آنلاین، ترجمه حضوری، ترجمه تلفنی؛ بویژه ترجمه فارسی به انگلیسی می باشد. ترجمه فوری و ترجمه ارزان تز را تجربه کنید و مطمئنا به همکاری ادامه خواهید داد. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. هر گونه توضیح لازم را در محل ثبت سفارش قید بفرمایید. بمناسبت افتتاح تز فعلا قیمت ها ثابت و ارزان است. از قیمت ها و کیفیت ترجمه های تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش ترجمه متون

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. برای ثبت سفارش نگارش پیش پروپوزال، نگارش پروپوزال، نگارش پایان نامه، تجزیه و تحلیل آماری پایان نامه، تهیه اسلاید پاورپوینت دفاع به لینک زیر مراجعه نمایید. توجه بفرمایید که پوسته و ظاهر سایت تغییر می کند، زمانیکه وارد دامین thez.ir برای ثبت سفارش می شوید. اما این دامین  مربوط به وبگاه پرستار است و تحت مسئولیت وبگاه پرستار عمل می کند. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. از قیمت ها و کیفیت کار تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش پروپوزال و پایان نامه

بالای صفحه
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com