ورود کاربر

مراقبت تسکینی بیماری پارکینسون

بیماری پارکینسون چیست؟

بیماری پارکینسون (Parkinson’s disease) یکی از اختلالات پیشرونده سیستم عصبی است که عضلات و حرکت بیمار را درگیر می کند. این بیماری به تدریج ایجاد می شود، گاهی اوقات فقط با لرزش خیلی خفیف یک دست شروع می شود. در حالیکه لرزش دست شناخته شده ترین نشانه بیماری پارکینسون است، این بیماری موجب سفتی عضلات، کند و تکان و رعشه عضلانی می شود.

پارکینسون یکی از شایعترین اختلالات سیستم عصبی است. این بیماری به سیستم اعصابی که دستورات مغز را به عضلات بدن می رساند، آسیب وارد می کند. فعالیت مغزی نیز در اثر کمبود دوپامین (dopamine) که یک پیام رسان شیمیایی مغز است و به نورون های عصبی مغز کمک می کند کارشان را خوب انجام دهند، تحت تاثیر قرار می گیرد.

علائم بیماری پارکینسون با بدتر شدن وضعیت پیشرفت بیماری در طول زمان بدتر می شوند. گرچه این بیماری لاعلاج است، داروهایی برای بهبود علائم بیماری در دسترس است. همچنین مراقبت تسکینی به درمان علائم بیماری کمک می کند.

مراقبت تسکینی چیست؟

مراقبت تسکینی نوعی مراقبت بهداشتی تخصصی است که برای مبتلایان به بیماری های جدی از قبیل پارکینسون ارائه می شود. مراقبت تسکینی روی تسکین علائم، درد و استرس ناشی از بیماری جدی و لاعلاج مثل پارکینسون متمرکز است. هدف از مراقبت تسکینی بهبود کیفیت زندگی بیمار و خانواده وی است.

مراقبت تسکینی به صورت تیمی ارائه می شود. تیم مراقبت تسکینی از پرشک، پرستار، مددکار اجتماعی و تخصص های دیگر با توجه به بیماری و علائم تحت پوشش تشکیل شده است. تیم مراقبت تسکینی تلاش می کند با همکاری با پزشک معالج و بیمار و خانواده به تسکین علائم و ناراحتی های بیمار پرداخته، تا سر حد امکان کیفیت زندگی بیمار و خانواده وی را بهبود بخشد.

مراقبت تسکینی مختص سن یا بیماری خاصی نیست. مراقبت تسکینی را می توان برای هر رده سنی و در هر مرحله ای از بیماری ارائه نمود. بهترین حالت زمانی است که مراقبت تسکینی به صورت زودرس و همزمان با تشخیص بیماری شروع شود و همگام با مراقبت درمانی روتین ارائه شود.

درمان علائم بیماری پارکینسون – نقش مراقبت تسکینی

در حالی که بیماری پارکینسون درمان و علاج قطعی ندارد، شماری رو به رشدی از درمان ها فراهم شده است که به تسکین علائم آن کمک می کند. مبتلایان به پارکینسون معمولا ترکیبی از داروهای لوودوپا (levodopa) و کاربی دوپا (carbidopa) را مصرف می کنند که به جایگزینی مخازن تخلیه شده دوپامین مغز کمک می کنند.

در یک روش درمانی جدید، از الکترودهایی که از طریق جراحی در داخل مغز کاشته شده است، استفاده شده و دستگاه برقی کوچکی به نام ضربان ساز به آن وصل می شود که تحریک الکتریکی عمقی مغز (DBS) را موجب می شود. بیماران مبتلا به پارکینسون می توانند از تخصص های درمان جسمی، کار درمانی و گفتار درمانی تیم مراقبت تسکینی بهره ببرند که به آنها در مدیریت مسائل روزمره زندگی کمک می کند.

سایر علائم بیماری پارکینسون شامل انواع مشکلات مرتبط با حرکت و همچنین مشکلات خواب، خستگی و ضعف، یبوست و سایر مشکلات گوارشی و فشار خون پایین است.

در نهایت بیمار و خانواده بایستی در مورد تغذیه لوله ای تصمیم گیری کنند، اما تیم مراقبت تسکینی قادر خواهند بود به آنها در تصمیم های مشکل کمک کنند و اطلاعات لازم را در اختیار خانواده گذاشته، مزایا و معایب هر یک از روش های درمانی و مراقبتی را برای آنها شرح دهند. مددکار اجتماعی تیم می تواند به خانواده کمک کند با تغییرات سلامتی بیمار خود سازگار شوند. گاهی اوقات صحبت کردن با یک متخصص می تواند کمک بزرگی باشد.

یکی دیگر از حیطه های مشکلات بیماری پارکینسون را افت شناختی می نامند. در افت شناختی بیماری روی فرآیند تفکر و سایر استفاده مغز تاثیر می گذارد. این شامل مشکلاتی مثل اختلالات خلقی و افسردگی و اضطراب، تفکر مبهم، مشکل تمرکز بر یک کار و پتانسیل بروز جنون است.

تعدادی از مبتلایان به پارکینسون ناتوان شده و علیرغم بهترین درمان ها به دیگران وابسته می شوند. این بیماران به مراقبت 24 ساعته نیاز پیدا می کنند و تیم مراقبت تسکینی می تواند در این مورد به بیمار و خانواده وی کمک کند. تیم مراقبت تسکینی می تواند در تصمیم گیری های مهم به خانواده کمک کرده، یک لایه حمایتی جدید برای خانواده و بیمار باشد.

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. خدمات ترجمه متون پرستار شامل ترجمه متون عمومی، ترجمه متون تخصصی، ترجمه کتاب، ترجمه مقاله در حوزه ترجمه آنلاین، ترجمه حضوری، ترجمه تلفنی؛ بویژه ترجمه فارسی به انگلیسی می باشد. ترجمه فوری و ترجمه ارزان تز را تجربه کنید و مطمئنا به همکاری ادامه خواهید داد. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. هر گونه توضیح لازم را در محل ثبت سفارش قید بفرمایید. بمناسبت افتتاح تز فعلا قیمت ها ثابت و ارزان است. از قیمت ها و کیفیت ترجمه های تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش ترجمه متون

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. برای ثبت سفارش نگارش پیش پروپوزال، نگارش پروپوزال، نگارش پایان نامه، تجزیه و تحلیل آماری پایان نامه، تهیه اسلاید پاورپوینت دفاع به لینک زیر مراجعه نمایید. توجه بفرمایید که پوسته و ظاهر سایت تغییر می کند، زمانیکه وارد ساب دامین thez.parastar.info برای ثبت سفارش می شوید. اما این ساب دامین همانطور که از نامش پیداست مربوط به وبگاه پرستار است و تحت مسئولیت وبگاه پرستار عمل می کند. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. از قیمت ها و کیفیت کار تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش پروپوزال و پایان نامه

بالای صفحه
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com