ورود کاربر

فرآیند پرستاری درد (Pain)

درد

درد احساسی است از پایانه های عصبی که در سراسر بافت های داخلی و پوست منتشر می شود. مغز تنها ساختار بدون گیرنده های درد است. زمانی که گیرنده های درد تحریک می شوند، ناراحتی و درد حاصل می شود، و خواهان اقدامی است برای رفع علت درد. تکانه های درد در حول رشته های حسی اعصاب نخاغی به ستون فقرات و سپس مغز سفر می کنند، که درجه و منبع درد را تفسیر و حس می کنند. سپس مغز به رشته های عصبی سیگنال می دهد که مواد شیمیایی ترشح کنند که سیگنال های درد را مهار کند. بعضی از این مواد شیمیایی – انکفالین ها (enkephalins)، سروتونین (serotonin) و اندروفین ها (endorphins) – قادر به سرکوب سیگنال های درد بوده و کنترل داخلی درد را موجب می شوند. درد احشایی دردی است که از یک ارگان ثانویه به جراحی، کرامپ، ایسکمی، کشیدگی یا اسپاسم رخ می دهد. درد ارجاعی احساس دردی است که از بخش دیگری از بدن می آید تا اینکه از منشاء اصلی آن برخیزد. شایع است که درد قلبی در دست ها، فک یا کمر احساس شود. تکانه های درد از قلب به سمت همان مداری حرکت می کنند که گیرنده های این نواحی حرکت می کند، بنابراین تفسیر تکانه ها توسط مغز را سردرگم می کنند.

افراد مختلف از یک صدمه یکسان درد متفاوتی را تجربه می کنند و سطح احساس درد افراد با هم فرق دارد. محققان به دنبال تشریح این پدیده هستند. نظریه دروازه کنترل درد (gate control theory) ابراز می دارد که در ستون فقرات «دروازه ای» وجود دارد که ایمپالس های ورودی از انگشتان روی یک بخاری داغ به مغز را کنترل می کند. کنترل این دروازه برعهده مغز است و اجازه می دهد کل سیگنال ها یا بخشی از سیگنال ها از آن عبور کنند. هرچند تفسیر درد براساس عواطف، احساسات، خاطرات، توقعات، ایده آل ها و سوگیری های فرهنگی شخص است. اگر مغز و ذهن شما به جایی دیگر مشغول باشد، درد ممکن است کاهش یابد یا متوجه سیگنال درد نشوید، برای مثال، تجریه لاماز (Lamaze) در زمان زایمان و بچه آوردن. این یکی از معروف ترین نظریه های درد است.
درد عاطفی (Emotional pain) می تواند علائم متفاوت زیادی تولید کند، چرا که بازنمایی آن با اتیولوژی درد تفاوت دارد.

مقیاس درد (Pain scale) ابزاری است مفید برای بررسی و شناخت شدت درد و کیفیت زندگی. این مقیاس ها به بیمار کمک می کنند که شدت درد و تاثیر آن بر بیمار را به درستی بررسی کنند. مقیاس های درد اغلب به صورت مقیاس لیکرتی (Likert scale) هستند و از صفر (بدون درد) تا 10 (شدیدترین درد ممکن) درجه بندی می شوند. مقیاس درد ونگ (Wong pain scale) برای بچه ها است، در این مقیاس از صورتک های خوشحال تا صورتک گریان استفاده شده است. ابزار مفید دیگر یادداشت درد است که در آن بیمار شدت، موضع، فعالیت زمان بروز درد، عوامل تشدید کننده و هر آنچه که موجب تسکین درد شود را یادداشت می کند. این ابزار مفیدی است برای بررسی و شناخت تشدید یا تسکین درد و همچنین واکنش بیمار به داروهای مسکن.

فرآیند پرستاری درد

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. خدمات ترجمه متون پرستار شامل ترجمه متون عمومی، ترجمه متون تخصصی، ترجمه کتاب، ترجمه مقاله در حوزه ترجمه آنلاین، ترجمه حضوری، ترجمه تلفنی؛ بویژه ترجمه فارسی به انگلیسی می باشد. ترجمه فوری و ترجمه ارزان تز را تجربه کنید و مطمئنا به همکاری ادامه خواهید داد. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. هر گونه توضیح لازم را در محل ثبت سفارش قید بفرمایید. بمناسبت افتتاح تز فعلا قیمت ها ثابت و ارزان است. از قیمت ها و کیفیت ترجمه های تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش ترجمه متون

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. برای ثبت سفارش نگارش پیش پروپوزال، نگارش پروپوزال، نگارش پایان نامه، تجزیه و تحلیل آماری پایان نامه، تهیه اسلاید پاورپوینت دفاع به لینک زیر مراجعه نمایید. توجه بفرمایید که پوسته و ظاهر سایت تغییر می کند، زمانیکه وارد ساب دامین thez.parastar.info برای ثبت سفارش می شوید. اما این ساب دامین همانطور که از نامش پیداست مربوط به وبگاه پرستار است و تحت مسئولیت وبگاه پرستار عمل می کند. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. از قیمت ها و کیفیت کار تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش پروپوزال و پایان نامه

بالای صفحه
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com