ورود کاربر

کلیات

آکادمی اختلالات آب و الکترولیت – مبانی مایعات و الکترولیت ها

وبگاه پرستارمنیزیم (Magnesium) از نظر فراوانی چهارم کاتیون بدن و دومین کاتیون داخل سلولی است. منیزیم به عنوان یک کاتیون مهم برای عملکرد سلولی لازم است از جمله برای سنتز پروتئین و اسیدهای نوکلئیک ضروری است. منیزیم برای بیشتر از 300 واکنش بیوشیمیایی بدن لازم است از جمله عملکرد عصبی عضلانی و انعقاد خون. در بسیاری از واکنش های بیولوژیک منیزیم نقش دارد و انرژی لازم برای فرآیندهای سلولی را فراهم می کند. منیزیم مسئول تشکیل آدنوزین تری فسفات (ATP) در میتوکندری و واکنش معکوس تجزیه ATP به آدنوزین دی فسفات (ADP) است. علاوه بر این، منیزیم برای داشتن استخوان، دندان، اعصاب و عضلات سالم ضروری است. منیزیم از پوکی استخوان پیشگیری می کند، ریسک حمله قلبی و سکته مغزی را کاهش می دهد و به پیشگیری از بیماری های قلبی عروقی و نامنظم شدن ضربان قلب کمک می کند.

وبگاه پرستارمنیزیم در محل اتصال عضلانی عصبی عمل کرده و روی تهییج پذیری و قدرت انقباضی عصبی عضلانی تاثیر دارد. دامنه طبیعی غلظت منیزیم سرم 1.3 تا 2.5 میلی اکی والان در لیتر (0.65 تا 1.25 میلی مول در لیتر) است. غلظت بالاتر (هیپرمنیزیمی) یا پایین تر (هیپومنیزیمی) از این مقدار موجب سرکوب عملکرد عصبی عضلانی می شود، در حالی که کمبود سطح منیزیم منجر به افزایش تهییج پذیری می شود. متابولیسم منیزیم در کلیه، روده کوچک و استخوان ها صورت می گیرد و معمولا عدم تعادل آن در بیماران بیمارستانی دیده می شود.

وبگاه پرستارمنیزیم در تمامی سلول های بدن یافت می شود و 0.05 درصد وزن بدن را تشکیل می دهد. تقریبا 50% آن به صورت ترکیب با فسفات یا کربنات در استخوان ها رسوب می کند. باقیمانده آن در بافت ها یافت می شود و 1-2 درصد آن در مایع خارج سلولی است.

  • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت منیزیم داخل سلول (50%)
  • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت منیزیم داخل استخوان (48 تا 49 درصد) باند با فسفات
  • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت منیزیم داخل پلاسمای خون (1-2 درصد)

وبگاه پرستارمنیزیم با ثبات ساختار استخوان و جذب و متابولیسم کلسیم و همچنین هورمون پاراتیروئید (PTH)، هورمون تنظیم کننده کلسیم همیاری دارد. علاوه بر این، منیزیم با متابولیسم کربوهیدرات ها همیاری دارد. مطالعات نشان داده است که مصرف بالای منیزیم، کلسیم و پتاسیم و مصرف کم سدیم و چربی دارای تاثیر مثبتی بر ثبات فشار خون است. به علاوه، کمبود منیزیم ممکن است موجب حمله قلبی، آریتمی ها و سکته مغزی شود. منیزیم سولفات ممکن است به عنوان مسهل عمل کرده، با ایجاد فشار اسمزی به احتباس مایعات کمک می کند که موجب افزایش مایع در مدفوع، اتساع کولون و تحریک دفع مدفوع می شود. منیزیم سولفات ممکن است به عنوان مکانیسم تمیز کننده روده ها قبل از جراحی یا رویه های آندوسکوپیک استفاده شود.

وبگاه پرستارسطح منیزیم توسط جذب گوارشی و دفع کلیوی و بازجذب کلیوی تنظیم می شود. مصرف روزانه منیزیم از طریق مواد غذایی مصرفی رایجترین منبع ورود منیزیم به بدن است. غذاهایی از قبیل هسته ها، سبزیجات سبز، گندم، فراورده های کاکائو (شکلات)، کلروفیل، گوشت و غذاهای دریایی حاوی منیزیم هستند. کمتر از 40 درصد از منیزیم غذا جذب می شود. هرچند بیشتر این جذب در روده کوچک صورت می گیرد. منیزیم عمدتاً از ایلئوم روده کوچک جذب می شود. درصد کمی از منیزیم از کولون سیگموئید و رکتوم جذب می شود. اگر جذب پروتئین و مصرف مواد غذایی سرشار از پروتئین افزایش یابد، معمولا جذب منیزیم نیز افزایش می یابد. برعکس، با افزایش مصرف کلسیم و ویتامین D، جذب منیزیم کاهش می یابد. بنابراین منیزیم برای حفظ سطح نرمال کلسیم خون ضروری است.

وبگاه پرستارهیپرناترمی (Hypernatremia) و هیپرکلسمی (hypercalcemia) می تواند بازجذب منیزیم را کاهش دهد. منیزیم ممکن است با وقوع هیپوکالمی (hypokalemia) و علائم مربوطه همیاری کند. علائم عدم تعادل منیزیم معمولا با علائم عدم تعادل کلسیم یا پتاسیم مخلوط می شود.

وبگاه پرستارجیره روزانه توصیه شده (RDA) برای منیزیم 4.5 میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن در روز در بالغین است. این جیره در طول حاملگی و شیردهی و همچنین افرادی که رژیم غذایی پر چربی مصرف می کنند یا مقادیر بالایی کلسیم و پتاسیم دریافت می کنند، بایستی افزایش داده شود. ذخایر منیزیم در استخوان ها، مقداری در کلیه ها ذخیره شده و اضافه آن از طریق ادرار دفع می شود.


لینک مطالب مرتبط


منبع:

Johnson J.Y., Lyons E., (2012). Fluids and Electrolytes Demystified, McGraw-Hill Companies, New York.

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. خدمات ترجمه متون پرستار شامل ترجمه متون عمومی، ترجمه متون تخصصی، ترجمه کتاب، ترجمه مقاله در حوزه ترجمه آنلاین، ترجمه حضوری، ترجمه تلفنی؛ بویژه ترجمه فارسی به انگلیسی می باشد. ترجمه فوری و ترجمه ارزان تز را تجربه کنید و مطمئنا به همکاری ادامه خواهید داد. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. هر گونه توضیح لازم را در محل ثبت سفارش قید بفرمایید. بمناسبت افتتاح تز فعلا قیمت ها ثابت و ارزان است. از قیمت ها و کیفیت ترجمه های تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش ترجمه متون

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. برای ثبت سفارش نگارش پیش پروپوزال، نگارش پروپوزال، نگارش پایان نامه، تجزیه و تحلیل آماری پایان نامه، تهیه اسلاید پاورپوینت دفاع به لینک زیر مراجعه نمایید. توجه بفرمایید که پوسته و ظاهر سایت تغییر می کند، زمانیکه وارد ساب دامین thez.parastar.info برای ثبت سفارش می شوید. اما این ساب دامین همانطور که از نامش پیداست مربوط به وبگاه پرستار است و تحت مسئولیت وبگاه پرستار عمل می کند. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. از قیمت ها و کیفیت کار تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش پروپوزال و پایان نامه

بالای صفحه
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com