ورود کاربر

کلیات

آکادمی اختلالات آب و الکترولیت – مبانی مایعات و الکترولیت ها

وبگاه پرستارپتاسیم کاتیون اصلی داخل سلولی است، نقش مهمی در پتانسیل استراحت غشاء و پتانسیل عمل ایفا می کند، روی تهییج الکتریکی سلول هایی از قبیل سلول های عصبی و عضلانی تاثیر دارد. بیشتر پتاسیم بدن (98%) در داخل سلول قرار دارد، در حالی که 2 درصد باقیمانده آن در مایع خارجی سلولی است. مقادیر کافی پتاسیم مورد نیاز بدن از راه تغذیه و از مجاری گوارشی جذب می شود. مقدار مورد نیاز روزانه پتاسیم در یک فرد بالغ متوسط 40-50mEq در روز است. پتاسیم توسط کلیه ها (80%)، روده (15%) و غدد عرق (5%) دفع می شود (مقدمه ای بر سیستم مایعات و الکترولیت ها را بخوانید).

وبگاه پرستارسطح پتاسیم داخل سلولی و مایع خارج سلولی روی دپلاریزاسیون (depolarization) سلولی تاثیر دارد. دپلاریزاسیون حرکت از پتانسیل استراحت به نزدیکی پتانسیل آستانه است که در آن پتانسیل عمل رخ می دهد و موجب تهییج پذیری بیشتر سلول و هیپرپلاریزاسیون (hyperpolarization) سلول می شود. هیپرپلاریزاسیون به معنی کاهش پتانسیل استراحت غشای سلول به نقطه ای دورتر از آستانه ای است که در آن پتانسیل عمل رخ می دهد و بنابراین تهییج پذیری سلول کمتر می شود. عدم تعادل پتاسیم روی سلول های عصبی و عضلانی از طریق افزایش تهییج پذیری (hyperexcitability) یا کاهش تهییج پذیری آنها تاثیر می گذارد.

وبگاه پرستارحیاتی ترین جنبه این الکترولیت در این واقعیت است که پتاسیم روی موارد زیر تاثیر دارد:

  • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت پتاسیم روی سلول های عصبی و عضلانی تاثیر می گذارد، که بلوک های ساختاری بافت قلب هستند
  • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت پتاسیم روی ریت، ریتم و قدرت انقباضی قلب تاثیر می گذارد، بنابراین روی برونده قلبی و خونرسانی بافتی موثر است.
  • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت پتاسیم روی عملکرد بافت عضلات موثر است که شامل عضلات اسکلتی و عضله دیافراگم است، عضله ای که برای تنفس لازم است.
  • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت پتاسیم روی سلول های عصبی موثر است، بنابراین بر سلول ها و بافت های مغزی موثر است.
  • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت پتاسیم روی تنظیم بسیاری از ارگان های دیگر بدن تاثیر گذار است.

وبگاه پرستارهرگونه کمبود یا افزایش سطح پتاسیم می تواند اثرات تهدید کننده حیات بر هوشیاری، تحرک و زنده بودن فرد داشته باشد.

وبگاه پرستارغلظت نرمال پتاسیم سرم انسان در دامنه 3.5 تا 5 میلی اکی والان در لیتر (3.5 تا 5 میلی مول در لیتر) است. همانطور که در مباحث قبلی بیان شد، سطح پتاسیم بایستی در یک دامنه باریک نگهداری شود تا از وقفه الکتریکی حاصله در زمان خیلی بالا یا خیلی کم بودن سطح پتاسیم اجتناب شود. سطح پتاسیم عمدتا توسط بازجذب و دفع از کلیه ها تنظیم می شود.

وبگاه پرستارهورمونی به نام آلدسترون (aldosterone) که در غده فوق کلیوی یا آدرنال تولید می شود به کلیه سیگنال می دهد که براساس نیاز بدن پتاسیم را دفع کرده یا محبوس کنند. اگر سطح پتاسیم خیلی بالا باشد، آلدسترون ترشح شده و موجب افزایش دفع پتاسیم توسط ادرار می شود. سطح پتاسیم سرم تحت تاثیر سطح سایر الکترولیت ها و تعادل اسید – باز است. برای مثال، در وضعیت آلکالوز، پتاسیم ممکن است به خارج از سلول نشت کند، همانطور که یون های هیدروژن برای بافر اسید اضافه به داخل سلول وارد می شوند و زمانی که غلظت پتاسیم سرم پایین باشد، پتاسیم از طریق دفع سدیم و کلرید حفظ می شود.

وبگاه پرستاردارو درمانی می تواند سطح پتاسیم سرم را تغییر دهد و بایستی توجه شود که اشخاص در خطر پیش بینی و منابع احتمالی تغییر سطح پتاسیم شناسایی شوند، زمانی که سطح پتاسیم غیر طبیعی بود (لیست داروهای افزایش یا کاهش دهنده سطح پتاسیم سرم).

منبع:

Johnson J.Y., Lyons E., (2012). Fluids and Electrolytes Demystified, McGraw-Hill Companies, New York.

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. خدمات ترجمه متون پرستار شامل ترجمه متون عمومی، ترجمه متون تخصصی، ترجمه کتاب، ترجمه مقاله در حوزه ترجمه آنلاین، ترجمه حضوری، ترجمه تلفنی؛ بویژه ترجمه فارسی به انگلیسی می باشد. ترجمه فوری و ترجمه ارزان تز را تجربه کنید و مطمئنا به همکاری ادامه خواهید داد. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. هر گونه توضیح لازم را در محل ثبت سفارش قید بفرمایید. بمناسبت افتتاح تز فعلا قیمت ها ثابت و ارزان است. از قیمت ها و کیفیت ترجمه های تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش ترجمه متون

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. برای ثبت سفارش نگارش پیش پروپوزال، نگارش پروپوزال، نگارش پایان نامه، تجزیه و تحلیل آماری پایان نامه، تهیه اسلاید پاورپوینت دفاع به لینک زیر مراجعه نمایید. توجه بفرمایید که پوسته و ظاهر سایت تغییر می کند، زمانیکه وارد ساب دامین thez.parastar.info برای ثبت سفارش می شوید. اما این ساب دامین همانطور که از نامش پیداست مربوط به وبگاه پرستار است و تحت مسئولیت وبگاه پرستار عمل می کند. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. از قیمت ها و کیفیت کار تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش پروپوزال و پایان نامه

بالای صفحه
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com