ورود کاربر

کلیات

آکادمی اختلالات آب و الکترولیت – مبانی مایعات و الکترولیت ها

وبگاه پرستارفراوان ترین کاتیون مایع خارجی سلولی سدیم است و عامل اصلی در اسمولاریته (غلظت ذرات حل شده در محلول) خارج سلولی است. سدیم معمولا با آب حرکت می کند و آب با سدیم حرکت می کند؛ بنابراین به عنون عامل تعیین کننده اسمولاریته، غلظت سدیم دارای تاثیر معناداری بر جریان آب از غشای سلول است. به علاوه، غلظت سدیم و حجم آب نقش حیاتی در فشار خون ایفا می کنند.

وبگاه پرستارسدیم در ایجاد و انتقال ایمپالس های عصبی نقش مهمی دارد. به عنوان بخشی از پمپ سدیم – پتاسیم، تفاوت بین غلظت پتاسیم و سدیم از طریق انتقال فعال آنها در زمان نیاز از طریق غشای سلولی و با کمک آدنوزین تری فسفات (ATP) به عنوان منبع انرژی حفظ می شود. جریان سدیم و پتاسیم از میان غشای سلول های دارای شارژ الکتریکی موجب دپولاریزاسیون آنها می شود. بنابراین سدیم برای عملکرد عصبی و عضلانی نقش حیاتی دارد. به همین خاطر، عدم تعادل سدیم می تواند روی عملکرد عضلات قلبی و ریوی و همچنین تحرک شخص تاثیر بگذارد.

وبگاه پرستارسدیم در تعادل اسید – باز نیز نقش دارد. سدیم بخوبی با کلرید و بیکربنات باند می شود و نقش مهمی در سیستم بافر متابولیک ایفا می کند و از تاثیر اسیدهای قوی بر pH خون از طریق تبدیل آنها به اسید ضعیف پیشگیری می کند.

آکادمی اختلالات آب و الکترولیت – مبانی تعادل اسید-باز

وبگاه پرستاربنابراین سدیم نقش مهمی در تعادل مایعات، عملکرد عصبی عضلانی و تعادل اسید – باز ایفا می کند. غلظت خیلی زیاد یا خیلی کم سدیم می تواند شدیداً عمکلرد و حیات انسان را به مخاطره بیاندازد.

وبگاه پرستارسدیم در روده و از غذا و مایعات خورده شده و همچنین از طریق بسیاری از داروها جذب می شود. غالباً میزان مصرف سدیم خیلی بیشتر از نیاز بدن انسان است، اما افراد دارای کلیه سالم بندرت تجمع سدیم را تجربه می کنند، زیرا سدیم از طریق کلیه ها و برای بازیافت تعادل آن دفع می شود. چند حقیقت در مورد غلظت سدیم در بدن عبارتند از:

  • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت دامنه طبیعی سدیم بدن انسان 135 تا 145mEq/L یا 135mmol/L است. این نمایانگر غلظت سدیم است – مقدار سدیم در رابطه با آب (نه ضرورتا مقدار کل سدیم بدن انسان)
  • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت سدیم به اشکال مختلفی در بدن وجود دارد از قبیل کلرید سدیم (NaCl)، بیکربنات سدیم (NaHCO3)، سدیم فسفات (Na2HPO4). هرچند برای اینکه سدیم برای بدن قابل مصرف باشد، بایستی کاملا در آب یا شیره غذایی که خورده ایم، حل شود.
  • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت استخوان ها حاوی حدود 40% سدیم بدن هستند؛ سلول های ارگان های مختلف حدود 2 تا 5 درصد و پلاسمای خون و سایر مایعات خارج سلولی 55% سدیم بدن را در خود جای داده اند.
  • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت تخمین زده اند که پلاسما بطور نرمال حاوی حدود 140mEq/L سدیم است، که خیلی بیشتر از سدیمی است که در مایعات خارج سلولی یافت می شود، بنابراین سدیم با اسمولاریته مایعات بدن همیاری مهمی دارد.

وبگاه پرستارتوزیع نامساوی سدیم در مایعات داخل سلولی و مایعات خارج سلولی موجب حفظ یک شیب الکتروشیمیایی می شود که برای عملکرد نرمال بدن ضروری است و از طریق انتقال فعال و با استفاده از پمپ سدیم – پتاسیم این شیب و توزیع نامساوی حفظ می شود. از آنجایی که یون سدیم برای حفظ سطح مایعات، فشار خون نرمال، هدایت مناسب ایمپالس های عصبی، عبور مواد غذایی به داخل سلول، حفظ تعادل مناسب و نرمال سدیم برای حیات انسان ضروری است.

منبع:

Johnson J.Y., Lyons E., (2012). Fluids and Electrolytes Demystified, McGraw-Hill Companies, New York.

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. خدمات ترجمه متون پرستار شامل ترجمه متون عمومی، ترجمه متون تخصصی، ترجمه کتاب، ترجمه مقاله در حوزه ترجمه آنلاین، ترجمه حضوری، ترجمه تلفنی؛ بویژه ترجمه فارسی به انگلیسی می باشد. ترجمه فوری و ترجمه ارزان تز را تجربه کنید و مطمئنا به همکاری ادامه خواهید داد. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. هر گونه توضیح لازم را در محل ثبت سفارش قید بفرمایید. بمناسبت افتتاح تز فعلا قیمت ها ثابت و ارزان است. از قیمت ها و کیفیت ترجمه های تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش ترجمه متون

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. برای ثبت سفارش نگارش پیش پروپوزال، نگارش پروپوزال، نگارش پایان نامه، تجزیه و تحلیل آماری پایان نامه، تهیه اسلاید پاورپوینت دفاع به لینک زیر مراجعه نمایید. توجه بفرمایید که پوسته و ظاهر سایت تغییر می کند، زمانیکه وارد ساب دامین thez.parastar.info برای ثبت سفارش می شوید. اما این ساب دامین همانطور که از نامش پیداست مربوط به وبگاه پرستار است و تحت مسئولیت وبگاه پرستار عمل می کند. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. از قیمت ها و کیفیت کار تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش پروپوزال و پایان نامه

بالای صفحه
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com