ورود کاربر

کلیات

آکادمی اختلالات آب و الکترولیت – مبانی مایعات و الکترولیت ها

وبگاه پرستارنصف بدن انسان از مایع تشکیل شده است، بنابراین مایعات نقش حیاتی در بدن انسان ایفا می کنند. تعادل مایعات برای هموستاز بدن مهم است. گردش مواد مغذی و اکسیژن در خون برای حفظ حیات انسان حیاتی است. از 60 درصد وزن بدن یک انسان بالغ معمولی که از مایع تشکیل شده است، مقدار زیادی از آن (حدود 40%) در داخل سلول ها (برای نمونه؛ مایع داخل سلولی) و باقیمانده آن به صورت مایع خارج سلولی (20%) و پلاسما (5%) و مایع بین بافتی (15%) است. آب برای زنده ماندن سلول حیاتی است، و بسیاری از واکنش های بدن در برگیرنده تبادل یون های هیدروژن است. هم کاهش و هم افزایش سطح مایعات بدن موجب کاهش توانایی بدن در گردش موثر خون می شود.

وبگاه پرستارتعادل مایعات مستلزم نوشیدن و مصرف مایعات کافی و همچنین خروج مایعات اضافی از بدن است. بیشتر مایعات مصرفی بدن از مایعات خورده شده (50%) و غذا (40%) و همچنین آب حاصل از فرآیندهای متابولیک (10%) تامین می شود. مشکل زمانی رخ می دهد که بیمار مایعات کافی دریافت نمی کند یا مایعات زیادی دفع می کند.

وبگاه پرستارانسان به دلایل مختلفی ممکن است مایعات کافی مصرف نکند. از علل کاهش مصرف مایعات می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت فقدان دسترسی به آب یا غذای تمیز و قابل مصرف
  • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت ناتوانی در خوردن یا نوشیدن بدون کمک دیگران
  • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت ناتوانی در جویدن غذا
  • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت ناتوانی در بلعیدن غذا
  • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت تهوع (میل به نوشیدن کم می شود)

وبگاه پرستارهمچنین علل مختلفی می تواند به دفع بیش از حد مایعات بیانجامد، از جمله:

  • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت استفراغ (استفراغ موجب مشکلاتی در هیدراسیون، تغذیه، الکترولیت ها، اسید – باز می شود)
  • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت اسهال (اسهال به دفع مایعات و مواد مغذی از جمله الکترولیت ها از بدن می انجامد)
  • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت سوء جذب (موجب دفع مایعات و مواد مغذی می شود)
  • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت خونریزی
  • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت ترشحات مایع (برای نمونه، از زخم، ساکشن لوله معده و غیره)

وبگاه پرستارزیاد بودن مایعات بدن نیز مشکل ساز است. اگر کلیه ها عملکرد طبیعی داشته باشند، آب اضافه بدن را دفع می کنند و عادی نیست که شخصی دچار افزایش بار مایعات بدن شود. هرچند بعضی از اختلالات نورولوژیک ممکن است موجب شود که شخص بدون کنترل مایعات بنوشد و دچار افزایش حجم مایعات یا هیپروولومی (hypervolemia) شود. دریافت مایعات فراوان بیشتر در تزریق مایعات وریدی زیاد دیده می شود. همچنین هیپرولومی ممکن است حاصل اختلال در دفع مایعات باشد، زمانی که عملکرد کلیوی ضعیف بوده یا شخص دچار نارسایی کلیوی باشد. مکانیسم طبیعی احتباس و حفظ مایعات براساس نیازهای بدن در حضور نقص عملکرد کلیوی درست کار نمی کند و کلیه قادر به تنظیم دفع یا احتباس مایعات بر اساس نیاز بدن نیستند. تنظیم مایعات بدن در بخش تعادل آب و الکترولیت بحث شد.

منبع:

Johnson J.Y., Lyons E., (2012). Fluids and Electrolytes Demystified, McGraw-Hill Companies, New York.

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. خدمات ترجمه متون پرستار شامل ترجمه متون عمومی، ترجمه متون تخصصی، ترجمه کتاب، ترجمه مقاله در حوزه ترجمه آنلاین، ترجمه حضوری، ترجمه تلفنی؛ بویژه ترجمه فارسی به انگلیسی می باشد. ترجمه فوری و ترجمه ارزان تز را تجربه کنید و مطمئنا به همکاری ادامه خواهید داد. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. هر گونه توضیح لازم را در محل ثبت سفارش قید بفرمایید. بمناسبت افتتاح تز فعلا قیمت ها ثابت و ارزان است. از قیمت ها و کیفیت ترجمه های تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش ترجمه متون

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. برای ثبت سفارش نگارش پیش پروپوزال، نگارش پروپوزال، نگارش پایان نامه، تجزیه و تحلیل آماری پایان نامه، تهیه اسلاید پاورپوینت دفاع به لینک زیر مراجعه نمایید. توجه بفرمایید که پوسته و ظاهر سایت تغییر می کند، زمانیکه وارد ساب دامین thez.parastar.info برای ثبت سفارش می شوید. اما این ساب دامین همانطور که از نامش پیداست مربوط به وبگاه پرستار است و تحت مسئولیت وبگاه پرستار عمل می کند. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. از قیمت ها و کیفیت کار تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش پروپوزال و پایان نامه

بالای صفحه
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com