ورود کاربر

اشباع اکسیژن

آکادمی اختلالات آب و الکترولیت – مبانی مایعات و الکترولیت ها

وبگاه پرستاراشباع اکسیژن (O2 Saturation) اندازه درصد هموگلوبین (Hbg) اشباع شده با اکسیژن است. اکسیژن به آهن موجود در هموگلوبین باند شده و به آن اکسی هموگلوبین (oxyhemoglobin) اطلاق می شود. دامنه طبیعی اشباع اکسیژن 92 تا 100 درصد است، و این سطحی است که در آن بافت ها به اندازه کافی اکسیژنه می شوند اگر که تجزیه هموگلوبین طبیعی باشد (برای نمونه؛ اکسیژن از هموگلوبین براحتی جدا شده و وارد بافت شود). در سطح اشباع اکسیژن کمتر از 70 درصد بافت ها قادر به استخراج اکسیژن کافی از هموگلوبین برای عملکرد موثر نیستند.

وبگاه پرستارمنحنی تجزیه اکسی هموگلوبین (oxyhemoglobin dissociation curve) در سطوح بالای اشباع اکسیژن هموگلوبین نشانگر اکسیژناسیون کافی بافتی است که در شرایط نرمال رخ می دهد. ترسیم منحنی تجزیه اکسی هموگلوبین حیاتی و ضروری نیست، اما برای درک اصول عملکرد اشباع اکسیژن و هموگلوبین لازم است. همانطور که مقدار اکسی هموگلوبین افزایش می یابد، اکسیژناسیون بافتی به صورت نسبتا سهمی افزایش می یابد. شرایطی وجود دارد که می تواند موجب کاهش میل ترکیبی هموگلوبین با اکسیژن شود و به اکسیژن در جدا شدن از هموگلوبین و بنابراین به بافت در دریافت اکسیژن کافی در سطح اشباع اکسیژن پایین کمک می کند. برعکس، در شرایط خاصی میل ترکیبی هموگلوبین با اکسیژن بالا می رود، تجزیه اکسی هموگلوبین کاهش می یابد و بافت قادر نیست اکسیژن کافی را از هموگلوبین بگیرد حتی اگر سطح اشباع اکسیژن خون در دامنه قابل قبول باشد (جدول 1).

جدول 1: رابطه بین تجزیه اکسی هموگلوبین و میل ترکیبی هموگلوبین با اکسیژن
شرایطی که موجب افزایش تجزیه اکسی هموگلوبین و اکسیژناسیون بافتی بخاطر کاهش میل ترکیبی هموگلوبین با اکسیژن می شود شرایطی که موجب کاهش تجزیه اکسی هموگلوبین و اکسیژناسیون بافتی بخاطر افزایش میل ترکیبی هموگلوبین با اکسیژن می شود
کاهش pH (اسیدوز) افزایش pH (آلکالوز)
تجمع CO2 کاهش سطح CO2
افزایش 2، 3-دی فسفوگلیسرات (2,3- DPG)؛ ماده ای که در RBC ها در زمان پایین بودن اکسیژن خون تولید می شود کاهش سطح 2، 3-دی فسفوگلیسرات (2,3- DPG)؛ ماده ای که در RBC ها در زمان پایین بودن اکسیژن خون تولید می شود
بالا رفتن دمای بدن (هیپرترمی) کاهش دمای بدن (هیپوترمی)
  مونواکسید کربن (با هموگلوبین باند شده و از باند شدن اکسیژن جلوگیری می کند)

وبگاه پرستاربطور پایه، زمانی که متابولیسم سلولی رخ می دهد، دما در سطح بافت بالا می رود، مقداری ضایعات اضافه تولید می شود، سطح CO2 افزایش می یابد و مقدار pH کاهش می یابد. تحت این شرایط نیاز اکسیژن بافت بالا است؛ بنابراین کاهش میل ترکیبی هموگلوبین با اکسیژن موجب می شود که اکسیژن بیشتری در این زمان به بافت برسد، وقتی که بافت به اکسیژن بیشتر برای متابولیسم نیاز دارد. زمانی که نیاز بافتی بالا نباشد، میل ترکیبی اکسیژن و هموگلوبین افزایش می یابد و اکسیژن در ریه ها سریعتر به هموگلوبین می چسبد و در سطح بافتی با سهولت کمتری جدا می شود.

وبگاه پرستارمیزان اشباع اکسیژن توسط دستگاه تجزیه گازهای خون شریانی محاسبه می شود، اما فرمول دستی محاسبه اشباع اکسیژن به صورت زیر است:

درصد اشباع اکسیژن = حجم محتوای اکسیژن هموگلوبین / حجم ظرفیت اکسیژن هموگلوبین
Percent of oxygen saturation = volume of O2 content Hbg/volume of O2 Hbg capacity

وبگاه پرستارسطح اشباع اکسیژن را می توان از طریق یک روش غیر تهاجمی به نام پالس اکسیمتری (pulse oximetry) تعیین کرد. می توان حسگر دستگاه پالس اکسیمتر را به نوک انگشت یا لاله گوش یا هر سطحی دیگری از بدن وصل کرد که در آن نور از یک طرف وارد شده و نور خارج شده از سمت دیگر را اندازه گیری شده و اشباع اکسیژن محاسبه شود.

وبگاه پرستارتوجه: پالس اکسیمتر هر گونه هموگلوبین اشباع شده با اکسیژن را ثبت می کند و همچنین کربوکسی هموگلوبین (carboxyhemoglobin) را نیز می خواند (ماده کشنده ای که در اثر استنشاق دود یا سایر مواد استنشاقی ایجاد می شود). پرستار بایستی تاریخچه بیمار را بررسی کند و مشخص کند که آیا امکان بالا بودن کاذب اشباع اکسیژن در اثر وجود کربوکسی هموگلوبین وجود دارد یا خیر. بررسی و شناخت بیمار در جهت تعیین دیسترس تنفسی احتمالی بسیار مهم است، حتی اگر اشباع اکسیژن وی در دامنه طبیعی باشد.

منبع:

Johnson J.Y., Lyons E., (2012). Fluids and Electrolytes Demystified, McGraw-Hill Companies, New York.

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. خدمات ترجمه متون پرستار شامل ترجمه متون عمومی، ترجمه متون تخصصی، ترجمه کتاب، ترجمه مقاله در حوزه ترجمه آنلاین، ترجمه حضوری، ترجمه تلفنی؛ بویژه ترجمه فارسی به انگلیسی می باشد. ترجمه فوری و ترجمه ارزان تز را تجربه کنید و مطمئنا به همکاری ادامه خواهید داد. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. هر گونه توضیح لازم را در محل ثبت سفارش قید بفرمایید. بمناسبت افتتاح تز فعلا قیمت ها ثابت و ارزان است. از قیمت ها و کیفیت ترجمه های تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش ترجمه متون

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. برای ثبت سفارش نگارش پیش پروپوزال، نگارش پروپوزال، نگارش پایان نامه، تجزیه و تحلیل آماری پایان نامه، تهیه اسلاید پاورپوینت دفاع به لینک زیر مراجعه نمایید. توجه بفرمایید که پوسته و ظاهر سایت تغییر می کند، زمانیکه وارد ساب دامین thez.parastar.info برای ثبت سفارش می شوید. اما این ساب دامین همانطور که از نامش پیداست مربوط به وبگاه پرستار است و تحت مسئولیت وبگاه پرستار عمل می کند. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. از قیمت ها و کیفیت کار تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش پروپوزال و پایان نامه

بالای صفحه
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com