ورود کاربر

مداخلات پرستاری در درمان هیپوناترمی

آکادمی اختلالات آب و الکترولیت – مبانی مایعات و الکترولیت ها

وبگاه پرستاردرمان اصلی هیپوناترمی ناشی از زیاد بودن آب آزاد بدن شامل دفع آب اضافی است و اگر اندیکاسیون داشته باشد، منبع احتباس آب در بدن رفع شود. اگر برای دفع آب اضافی برای بیمار دیورتیک تجویز شده است، پرستار بایستی جذب و دفع (I&O) و همچنین سطح الکترولیت های بیمار را به دقت پایش کند. بیشتر دیورتیک ها از طریق دفع آب و سدیم عمل می کنند، بنابراین سطح سدیم ممکن است در ابتدا پایین بماند. اگر بیمار علائم کاهش سدیم داشت، مکمل سدیم ممکن است داده شود. پرستار بایستی بیمار را به دقت از نظر نشانه های هیپرناترمی (از قبیل تشنگی، آژیتاسیون، بیش رفلکسی) پایش کند که نشانگر دفع خیلی زیاد آب از بدن یا انفوزیون خیلی زیاد سدیم به بدن می تواند باشد. ممکن است در مصرف دیورتیک ها دفع پتاسیم نیز رخ دهد، بنابراین پرستار بایستی بیمار را از نظر علائم و نشانه های هیپوکالمی (hypokalemia) نیز پایش کند (فرآیند پرستاری اختلالات آب و الکترولیت را بخوانید).

وبگاه پرستاردر استفاده از سالین هیپرتونیک برای انفوزیون به بیمار بایستی دقت کرد تا از شیفت سریع سطح سدیم اجتناب شود. پرستار بایستی از طول زمان هیپوناترمی و شدت علائم آن آگاه باشد. اگر علائم شدید هستند و هیپوناترمی حاد در طی مدت کمتر از 48 ساعت رخ داده است، مکمل سدیم بایستی سریعا برای بیمار انفوزیون شود تا از عوارض ناشی از کاهش سطح سدیم پیشگیری شود. تعیین مکرر سطح سدیم خون باید انجام شود تا افزایش سطح سدیم به مقدار 2 میلی اکی والان در لیتر در طی 3-4 ساعت و حداکثر 15 میلی اکی والان در روز تجاوز نشود. اگر سطح سدیم برای مدت بیشتر از 48 ساعت پایین بوده است، اقدامات زیر به عمل می آید:

 • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت انفوزیون آرام سالین هیپرتونیک (کلرید سدیم 3% و 5%)
 • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت پایش بیمار از نظر نشانه های ادم مغزی و اختلالات نورولوژیک بخصوص اگر هیپوناترمی 48 ساعت یا بیشتر ادامه داشته است.
 • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت پایش سطح سدیم سرم و گزارش افزایش آن به بیشتر از 0.5 میلی اکی والان در ساعت یا 12 میلی اکی والان در روز

وبگاه پرستاراگر افزایش ترشح ADH وجود دارد (SIADH)، درمان معمولا شامل موارد زیر خواهد بود:

 • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت خارج سازی بافت یا تومور ترشح کننده هورمون ضد ادراری
 • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت استفاده از دیورتیک ها و محدودیت مصرف مایعات به عنوان درمان، و پرستار بایستی بیمار را از نظر درمان زیادی و دهیدراسیون پایش کند که شامل کنترل جذب و دفع، توزین روزانه و بررسی کاهش وزن و نشانه های هیپرناترمی است.
 • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت اگر کمبود آلدسترون یا کورتیزول وجود داشته باشد، ممکن است درمان مکمل تجویز شود. پرستار بایستی بیمار را از نظر نشانه های درمان مفرط پایش کند که شامل نشانه های هیپرناترمی و سندرم کوشینگ (Cushing syndrome) ناشی از افزایش کورتیزول است.

وبگاه پرستاراگر انفوزیون مایعات عاری از سدیم موجب هیپوناترمی شده باشد، انفوزیون توسط اضافه کردن سدیم تصحیح می شود. دیورتیک درمانی و مکمل های سدیم ممکن است برای بازیافت تعادل مایع و الکترولیت استفاده شود. بایستی احتیاطات فوق همگی بعمل آیند.

وبگاه پرستارمایع و مکمل سدیم ممکن است در صورت کاهش سطح سدیم در اثر موارد زیر، تجویز شود:

 • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت استفراغ
 • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت اسهال
 • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت ساکشن لوله معده (نازوگاستریک تیوب)

وبگاه پرستارپرستار بایستی:

 • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت پایش بیمار از نظر افزایش سطح مایع و سدیم
 • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت کنترل دقیق جذب و دفع
 • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت پایش وزن
 • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت پایش نتایج آزمایشات الکترولیت ها
 • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت پایش و درمان سطح قند خون در صورت از دست دادن مایع بخاطر هیپرگلیسمی و دیورز اسموتیک، برای اطمینان از متعادل ماندن سطح قند خون
 • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت پایش بیمار از نظر هیپوگلیسمی ناشی از انسولین درمانی

وبگاه پرستارپرستار بایستی بیماران در خطر هیپوناترمی را به دقت تحت نظر بگیرد و اقدامات مراقبتی لازم را بعمل آورد که شامل آموزش بیمار برای بهبود مراقبت از خود نیز هست.

 • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت پایش بیماران مبتلا به سندرم ترشح نامناسب هورمون ضد ادراری (SIADH) و آموزش بیماران مبتلا به نارسایی غده فوق کلیوی (adrenal insufficiency) که کورتیکواستروئیدها بایستی بطور مداوم مصرف شوند (همیشه دوز اورژانسی از دارو به همراه داشته باشند).
 • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت آموزش نشانه های بحران آدرنال که ممکن است تحت شرایط فیزیکی (مثل جراحی یا صدمه) و یا استرس عاطفی رخ دهد:
  • ضعف مفرط
  • تهوع و استفراغ
  • هیپوتانسیون (ممکن است به شوک تبدیل شود)
  • گیجی
 • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت مراقبت از بیماران تحت درمان با لیتیوم از نظر نشانه های سمیت دارویی در زمان وقوع هیپوناترمی. سمیت ممکن است رخ دهد حتی اگر دوز دارو کنترل شده و یکنواخت باشد زیرا هیپوناترمی موجب افزایش احتباس لیتیوم و بالا رفتن سطح خونی این دارو می شود.
 • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت بیماری که لیتیوم دریافت می کند را آموزش داده که روزانه مصرف کافی نمک داشته باشد و مواظب علائم مسمومیت با لیتیوم باشد.

وبگاه پرستاراین بیماران بایستی بدانند که باید نمک به اندازه کافی مصرف کنند، در عین بی اشتهایی مصرف غذا داشته و هر گونه بی اشتهایی شدید را گزارش کنند؛ از مصرف دیورتیک ها اجتناب کرده یا با احتیاط مصرف کنند. این بیماران بایستی مکررا تحت مانیتورینگ قرار گرفته و با پزشک یا پرستار خود ویزیت منظم داشته باشند.

مطالب زیر می تواند به شما در بررسی و شناخت و تدوین طرح مراقبت پرستاری بیماران مبتلا به اختلال سطح سدیم کمک کند:
منبع:

Johnson J.Y., Lyons E., (2012). Fluids and Electrolytes Demystified, McGraw-Hill Companies, New York.

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. خدمات ترجمه متون پرستار شامل ترجمه متون عمومی، ترجمه متون تخصصی، ترجمه کتاب، ترجمه مقاله در حوزه ترجمه آنلاین، ترجمه حضوری، ترجمه تلفنی؛ بویژه ترجمه فارسی به انگلیسی می باشد. ترجمه فوری و ترجمه ارزان تز را تجربه کنید و مطمئنا به همکاری ادامه خواهید داد. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. هر گونه توضیح لازم را در محل ثبت سفارش قید بفرمایید. بمناسبت افتتاح تز فعلا قیمت ها ثابت و ارزان است. از قیمت ها و کیفیت ترجمه های تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش ترجمه متون

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. برای ثبت سفارش نگارش پیش پروپوزال، نگارش پروپوزال، نگارش پایان نامه، تجزیه و تحلیل آماری پایان نامه، تهیه اسلاید پاورپوینت دفاع به لینک زیر مراجعه نمایید. توجه بفرمایید که پوسته و ظاهر سایت تغییر می کند، زمانیکه وارد ساب دامین thez.parastar.info برای ثبت سفارش می شوید. اما این ساب دامین همانطور که از نامش پیداست مربوط به وبگاه پرستار است و تحت مسئولیت وبگاه پرستار عمل می کند. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. از قیمت ها و کیفیت کار تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش پروپوزال و پایان نامه

بالای صفحه
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com