ورود کاربر

انواع اصلی تحقیق کمی و کیفی

روش تحقیق در پرستاریمحققان معمولا بر اساس الگویی کار می کنند که با نگرش آنها به دنیا هماهنگ است و انواع سئوالاتی را بر می انگیزد که کنجکاوی آنها را تحریک می کند. در این بخش بطور مختصر دسته بندی تحقیقات کمی و کیفی ارائه می شود.

تحقیقات کمی تجربی و غیر تجربی

تمایز پایه مطالعات کمی در تفاوت بین تحقیق تجربی و غیر تجربی است. در تحقیقات تجربی (experimental research) محقق فعالانه مداخله یا دستکاری انجام می دهد. در تحقیق غیر تجربی (nonexperimental research) از سوی دیگر محقق تماشاچی است و بدون دستکاری یا مداخله و تغییر فقط به جمع آوری داده ها می پردازد. برای مثال اگر محقق به یک گروه از نمونه های خود پولک سبوس دار و به گروه دیگر آب آلو بدهد و به ارزیابی اثربخشی آنها در تسهیل دفع مدفوع بپردازد؛ این مطالعه تجربی است زیرا محقق در شیوه معمول انجام کارهای نمونه ها مداخله یا دستکاری کرده است. از سوی دیگر، اگر محقق الگوهای دفع دو گروه از نمونه ها را بررسی کند که دارای الگوی دفع معمولی متفاوت هستند، برای مثال عده ای بطور معمول غذاهای تحریک کننده دفع روده می خورند و عده ای نمی خورند؛ مطالعه غیر تجربی است. در تحقیقات طبی و اپیدمیولوژیک به مطالعه تجربی کارآزمایی کنترل شده (controlled trial) یا کارآزمایی بالینی (clinical trial) اطلاق می شود و به بررسی غیر تجربی نیز مطالعه مشاهده ای (observational study) اطلاق می کنند. همانطور که در ادامه بحث می شود، کارآزمایی کنترل شده تصادفی (RCT) نیز نوع خاصی از کارآزمایی بالینی است.

مطالعات تجربی به طور صریح برای تست روابط علی طراحی می شوند، تست اینکه آیا مداخله ای موجب تغییر متغیر وابسته می شود یا نه. گاهی اوقات مطالعات غیر تجربی به دنبال آشکار سازی روابط علی هستند، اما گول زننده بوده و غالبا کمتر به نتیجه جامعی می رسند زیرا مطالعات تجربی احتمال کنترل بیشتر بر عوامل مخدوش کننده را فراهم می سازد.

در این مثال محققان نمونه ها را به دو گروه دریافت کننده مداخله ورزشی و دریافت کننده مراقبت روتین تقسیم کردند. به عبارت دیگر محقق متغیر مستقل را کنترل کرده است، که در این مطالعه مداخله ورزشی است.

در این مطالعه غیر تجربی، محققان مداخله ای به هیچ شکل نداشتند. آنها به ورزش علاقمند بودند، همانند مثال قبلی، اما قصد آن شرح وضعیت موجود و کاوش رابطه موجب بین متغیرها بود نه تست راه حل بالقوه برای مشکل.

تحقیقات کیفی: سنت های شغلی

بسیاری از مطالعات کیفی ریشه در سنت های پژوهشی دارد که از رشته هایی مثل انسان شناسی، جامعه شناسی و روانشناسی ریشه گرفته اند. این سه سنت دارای تاثیر قوی بر تحقیقات کیفی پرستاری هستند و در این بخش مختصرا شباهت ها و تفاوت های آنها بحث می شود. تحقیقات کیفی در بخش مخصوص خود با جزئیات بحث خواهد شد.

سنت نظریه بنیادین (grounded theory) به دنبال توصیف و درک فرآیندهای کلیدی اجتماعی، روانی و ساختاری است که در محیط های اجتماعی رخ می دهد. نظریه بنیادین یا گراندد تئوری در دهه 1960 توسط دانشمندان علوم اجتماعی، گلیزر و استراوس (1967) ایجاد شد. بیشتر مطالعات نظریه بنیادین روی تکامل تجربه اجتماعی – مراحل و فازهای تکامل اجتماعی و روانشناختی که مشخصه واقعه یا دوره خاصی است- متمرکز است. یکی از عناصر مهم نظریه بنیادین کشف متغیر اصلی و مرکزی است که مرکزیت شرح اتفاقات را دارد. محققان نظریه بنیادین تلاش می کنند شرح جامع و کاملی از پدیده های که در واقعیت ریشه دارند و رخ می دهند، فراهم سازند.

پدیده شناسی یا فنومنولوژی (Phenomenology) ریشه در سنت فلسفی دارد که توسط هسرل و هیدگار ایجاد شد و با تجارب زنده بشری سروکار دارد. فنومنولوژی رویکردی است به تفکر در مورد تجارب زندگی مردم و معنی این تجارب برای آنها. محققان فنومنولوژیک اینگونه سئوالات را می پرسند: ماهیت این پدیده که توسط مردم تجربه می شود، چیست؟ معنی این پدیده برای کسانی که آن را تجربه می کنند، چیست؟

قوم نگاری یا اتنوگرافی (Ethnography) سنت اولیه پژوهش در علم انسان شناسی (آنتروپولوژی) فراهم کننده چارچوبی است برای مطالعه الگوها، شیوه زندگی و تجارب گروه فرهنگی معینی به شیوه ای کلی نگر. محققان اتنوگراف معمولا در کارهای میدانی وسیع درگیر می شوند، اغلب تا حد ممکن است در زندگی فرهنگ تحت مطالعه درگیر و مشارکت می کنند. هدف از مطالعه اتنوگرافی یادگرفتن (بجای مطالعه) و شناخت گروه فرهنگی است تا دیدگاه آنها به جهان به شکلی که درک کرده و زندگی می کنند، مشخص گردد.

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. خدمات ترجمه متون پرستار شامل ترجمه متون عمومی، ترجمه متون تخصصی، ترجمه کتاب، ترجمه مقاله در حوزه ترجمه آنلاین، ترجمه حضوری، ترجمه تلفنی؛ بویژه ترجمه فارسی به انگلیسی می باشد. ترجمه فوری و ترجمه ارزان تز را تجربه کنید و مطمئنا به همکاری ادامه خواهید داد. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. هر گونه توضیح لازم را در محل ثبت سفارش قید بفرمایید. بمناسبت افتتاح تز فعلا قیمت ها ثابت و ارزان است. از قیمت ها و کیفیت ترجمه های تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش ترجمه متون

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. برای ثبت سفارش نگارش پیش پروپوزال، نگارش پروپوزال، نگارش پایان نامه، تجزیه و تحلیل آماری پایان نامه، تهیه اسلاید پاورپوینت دفاع به لینک زیر مراجعه نمایید. توجه بفرمایید که پوسته و ظاهر سایت تغییر می کند، زمانیکه وارد دامین thez.ir برای ثبت سفارش می شوید. اما این دامین  مربوط به وبگاه پرستار است و تحت مسئولیت وبگاه پرستار عمل می کند. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. از قیمت ها و کیفیت کار تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش پروپوزال و پایان نامه

بالای صفحه
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com