ورود کاربر

فرآیند پرستاری: یک استاندارد عقلایی
The nursing process: an intellectual standard

تفکر نقادانه در پرستاریتفکر نقادانه مستلزم استفاده نظامدار و منظم از استانداردهای ذهنی عقلایی جهانی است (پل و الدر، 2012). در حرفه پرستاری، فرآیند پرستاری نمایانگر استاندارد هوشی همگانی است که توسط آن مشکلات تبیین شده و حل می شوند. فرآیند پرستاری یک روش تفکر نقادانه است که روی حل مشکلات بیماران به شیوه ای تخصصی متمرکز است. فرآیند پرستاری چنین تعریف می شود: «چارچوب مفهومی است که دانشجویان یا پرستاران شاغل را قادر می سازد که به شیوه ای نظامدار فکر کرده و اطلاعات مرتبط در مورد بیمار را پردازش نمایند» (هاکابی، 2009، ص72).

بشر روزانه در حال حل مشکل است. فرض کنید که گروه مورد علاقه شما در شهر مجاور و شب قبل از امتحان سخت پاتوفیزیولوژی برنامه دارد. امتحان 35% نمره نهایی آخر ترم است. اما می خواهید گروهی که برنامه هایش را از 15 سالگی دوست دارید، و نمی دانید دوباره کی شانس دیدن برنامه آنها را پیدا می کنید، ببینید. در اینجا با سبک و سنگین شماری از عوامل مواجه هستید که روی تصمیم شما مبنی بر کنسرت رفتن یا نرفتن تاثیر دارند؛ نمره شما تحت تاثیر این آزمون است، تا چه ساعتی شب قبل از امتحان بیرون خواهید بود، چقدر باید رانندگی کنید تا به کنسرت برسید، چقدر وقت دارید تا خود را برای امتحان آماده کنید. واقعا سردرگم کننده است، بنابراین تصمیم می گیرید که عامل دیگری را در تصمیم گیری دخالت دهید، هزینه بلیط کنسرت. زمانیکه متوجه می شوید تنها صندلی های عقب مانده است و هزینه هر صندلی 105 دلار است، تصمیم می گیرید که خانه بمانید، خوب بخوابید و امتحان خود را خوب بدهید. شما نمره 98% می گیرید و متوجه می شوید که نمره خوبی از امتحان گرفته اید بنابراین در امتحان پایان ترم فشار کمتری بر روی شما است. شما در این مثال مشکل را بخوبی شناخته، هرچند مشکل جدی نیست، عوامل موثر بر مشکل را شناسایی کرده، اقدامات ممکن را بررسی کرده، بهترین بدیل را انتخاب و موفقیت هر کدام را بررسی کردید و براساس این ارزیابی تصمیم خود را اصلاح کردید. همین مسئله در مورد فرآیند پرستاری مصداق دارد که در رفع مشکلات بیماران از طریق فرآیند پرستاری استفاده می شود.

برای کسی که خارج از رشته پرستاری است، پرستاری یک شغل معمول و ساده است و پرستار صرفا کار پرستاری را انجام می دهد. بسیاری از دانشجویان هراسان میشوند وقتی فعالیت ها و دوره های درسی دانشکده پرستاری را طی می کنند و می بینند که روی این وظایف پرستاری متمرکز نیستند، تصور می کنند که وظیفه پرستار فقط پرستاری کردن است. حتی در خود حرفه پرستاری نیز اساس عقلایی و علمی حرفه پرستاری تا دهه 1960 بخوبی تدوین نشده بود، زمانیکه مدرسان و رهبران پرستاری شروع به شناسایی عناصر فرآیند هوشمند پرستاری کردند. این نقطه را شروع فرآیند پرستاری می دانند.

در دهه 1970 و 1980 بحث در مورد استفاده از اصطلاح «تشخیص» شروع شد. تا آن زمان تشخیص در حوزه فعالیت پزشکان تنها استفاده می شود. گرچه پرستاران تحصیلکرده نبودند یا مجوز برای تشخیص طبی در بیماران نداشتند، اما پرستاران می دانستند که پاسخ های انسانی وجود دارد که مستلزم مداخلات مستقل پرستاری است. سپس تشخیص پرستاری چنین تعریف شد: «قضاوت بالینی در مورد پاسخ فرد، خانواده یا جامعه به مشکلات بهداشتی و سلامت یا فرآیندهای واقعی یا بالقوه زندگی که اساس انتخاب مداخلات پرستاری برای دستیابی به برآیندهای مورد قرار می گیرد و پرستار در مقابل آن پاسخگو است» (NANDA-I, 2012). این پاسخ ها را می توان از طریق بکارگیری دقیق ویژگی های تعیین کننده مشکل شناسایی (تشخیص) کرد.

سال 1973، گروه ملی طبقه بندی تشخیص های پرستاری پرستاری اولین تشخیص های پرستاری را منتشر کرد. این سازمان که اخیرا سال 40 فعالیت خود را جشن گرفت، ناندای بین الملل نامیده می شود (NANDA-I، که در آن NANDA سرنام انجمن تشخیص های پرستاری آمریکای شمالی است). ماموریت این سازمان تسهیل تدوین، پالایش، انتشار و استفاده از واژگان استاندارد شده تشخیص های پرستاری است که هدف آن بهبود مراقبت بهداشتی برای تمامی مردم است (NANDA-I, 2012). ناندای بین الملل در سال 2012-2014 نسخه ای سال و حالا نسخه 2015-2017 تشخیص های پرستاری: تعاریف و دسته بندی ها را منتشر کرده است. در حال حاضر ناندا دارای بیش از 200 تشخیص پرستاری تصویب شده برای آزمودن بالینی است و جدیدا 16 تشخیص جدید و 8 تشخیص اصلاح شده را اضافه کرده است. همچنین بعضی از تشخیص ها بازنشسته می شوند اگر مشخص شود که سودمندی آن محدود و از مد افتاده است از قبیل تشخیص پرستاری قبلی «اختلال فرآیندهای فکری».

در اینجا مثالی از چگونگی استفاده از تشخیص های پرستاری تایید شده آمده است: دو روز پس از جراحی توده بزرگ اما خوش خیم شکمی، آقای استیونز هنوز قادر به تحمل غذای جامد نیست و صداهای روده ای وی کاهش یافته است. تشخیص شما این است که آقای استیونز دچار نقص عملکرد تحرک گوارشی است. این تشخیص بر اساس طبقه بندی ناندای بین الملل است زیرا شما ریسک فاکتورها، علائم و نشانه های مرتبط با این تشخیص را تعیین و ضمیمه تشخیص کرده اید.

در ادامه این بحث، جزئیات تشخیص های پرستاری بحث خواهد شد.

فرآیند پرستاری به عنوان یک روش حل مسئله بالینی در دانشکده های پرستاری سراسر ایالات متحده و دنیا تدریس می شود و بسیاری از ایالت های آمریکا به آن به عنوان قاعده عملکرد پرستاری نگریسته می شود. گاهی اوقات فرآیند پرستاری در بین پرستاران مورد انتقاد بوده است. در سال های اخیر تعدادی از رهبران پرستاری استفاده از فرآیند پرستاری را زیر سئوال برده، آن را خطی، سخت و فنی دانسته اند. آنها باور داشتند که فرآیند پرستاری موجب تفکر خطی و بمخاطره افتادن تفکر نقادانه می شود. آنها نگران بودند که قالب فرآیند پرستاری و رعایت اکید آن در دانشکده ها دانشجویان را به سمت کپی منابع منتشر شده هدایت کند، زمانی که بایستی طرح مراقبتی بنویسند، بنابراین به دنبال ایجاد رویکردی کلی نگر و خلاقه به مراقبت از بیمار باشند (مولر، جانسون، بلای، 2002). مطمئنا فرآیند پرستاری را می توان به شیوه ای مکانیکی و خشک و خطی تدریس کرد، آموخت و استفاده کرد. بطور ایده آل فرآیند پرستاری به عنوان یک رویکرد خلاقه به فکر و تصمیم گیری در پرستاری استفاده می شود. از آنجایی که فرآیند پرستاری هسته آموزش پرستاری، حرفه، استاندارد و قاعده عمل پرستاری را تشکیل می دهد، یادگیری استفاده از آن به عنوان مکانیسم تفکر نقادانه و به عنوان رویکردی دینامیک و خلاق به مراقبت بیمار ارزش تلاش را دارد. علیرغم احتیاط بین پرستاران در مورد استفاده از آن، فرآیند پرستاری سنگ بنای استانداردها، تعاریف حقوقی و قانونی، عملکرد حرفه ای پرستاری باقی مانده است و بایستی توسط هر پرستاری بخوبی آموخته شده و درک شود.

در این مطلب می خوانیم:

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. خدمات ترجمه متون پرستار شامل ترجمه متون عمومی، ترجمه متون تخصصی، ترجمه کتاب، ترجمه مقاله در حوزه ترجمه آنلاین، ترجمه حضوری، ترجمه تلفنی؛ بویژه ترجمه فارسی به انگلیسی می باشد. ترجمه فوری و ترجمه ارزان تز را تجربه کنید و مطمئنا به همکاری ادامه خواهید داد. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. هر گونه توضیح لازم را در محل ثبت سفارش قید بفرمایید. بمناسبت افتتاح تز فعلا قیمت ها ثابت و ارزان است. از قیمت ها و کیفیت ترجمه های تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش ترجمه متون

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. برای ثبت سفارش نگارش پیش پروپوزال، نگارش پروپوزال، نگارش پایان نامه، تجزیه و تحلیل آماری پایان نامه، تهیه اسلاید پاورپوینت دفاع به لینک زیر مراجعه نمایید. توجه بفرمایید که پوسته و ظاهر سایت تغییر می کند، زمانیکه وارد ساب دامین thez.parastar.info برای ثبت سفارش می شوید. اما این ساب دامین همانطور که از نامش پیداست مربوط به وبگاه پرستار است و تحت مسئولیت وبگاه پرستار عمل می کند. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. از قیمت ها و کیفیت کار تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش پروپوزال و پایان نامه

بالای صفحه
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com