ورود کاربر

روابط

روش تحقیق در پرستاریمحققان معمولا یک پدیده را در ارتباط با پدیده های دیگر مطالعه می کنند، آنها روابط را بررسی می کنند. ارتباط (relationship) باند، رابطه یا اتصالی است که بین دو یا چند پدیده وجود دارد؛ برای مثال، محققان مکررا دریافته اند که بین سیگار کشیدن و سرطان ریه ارتباط وجود دارد. در هر دوی تحقیقات کمی و کیفی به بررسی روابط می پردازند، اما به شیوه ای متفاوت.

در تحقیقات کمی، معمولا محقق به رابطه بین متغیرهای مستقل و متغیرهای وابسته علاقمند است. تغییرات متغیر وابسته به طور نظامدار مرتبط با تغییرات متغیر مستقل در نظر گرفته می شود. روابط در تحقیقات کمی گاهی به صورت صریح بیان می شود از قبیل «بیشتر از» یا «کمتر از». برای نمونه؛ فرض کنید متغیر وابسته ما وزن شخص است. چه متغیرهایی با وزن شخص در ارتباط هستند (همبستگی دارند)؟ بعضی از احتمالات شامل قد، کالری مصرفی و ورزش است. برای هر یک از این متغیرهای مستقل، ما می توانیم یک رابطه با متغیر وابسته پیش بینی کنیم:

قد: افراد بلند قد وزن بالاتری از افراد کوتاه قد دارند.

مصرف کالری: هرچه مصرف کالری بالاتر باشد، وزن شخص بیشتر از کسانی است که مصرف کالری کمتر دارند.

ورزش: هر چه مقدار ورزش شخص کمتر باشد، وزن وی بالاتر خواهد بود.

هر یک از این عبارات بیانگر پیش بینی رابطه بین وزن (متغیر وابسته) و متغیرهای مستقل قابل اندازه گیری است. بیشتر تحقیق های کمی برای تعیین وجود یا غیاب رابطه انجام می شوند و اغلب قدرت و شد این روابط را کمی و اندازه گیری می کنند.

متغیرها می توانند به طرق مختلفی به هم ربط داده شوند. یکی از انواع روابط بین متغیرها رابطه علت و معلولی (cause-and-effect relationship) یا سببی (causal) است. در الگوی مثبت گرا (positivist paradigm)، پدیده های طبیعی اتفاقی و غیر معمول فرض نمی شوند، آنها دارای علل قبلی هستند که قابل کشف هستند. در مثال مربوط به وزن اشخاص، ما می توانیم نتیجه بگیریم که رابطه علی بین مصرف کالری و وزن وجود دارد: بجز در موارد خاص، خوردن کالری زیادی موجب افزایش وزن می شود. بسیاری از مطالعات کمی علت و معلولی هستند و به دنبال روشن کردن علل پدیده ها هستند.

اما تمامی روابط بین متغیرها را نمی توان به صورت رابطه علت و معلول تفسیر کرد. برای مثال بین دمای شریان ریوی و دمای صماخی افراد رابطه وجود دارد. اگر اندازه یکی بالا باشد، اندازه دیگری نیز بالا است. هرچند نمی توانیم بگوییم که دمای شریان ریوی موجب بالا رفتن دمای صماخی می شود، همانطور که نمی توانیم بگوییم دمای بالای صماخی موجب بالا رفتن دمای شریان ریوی می شود؛ علیرغم اینکه بین دمای صماخی و دمای شریان ریوی رابطه وجود دارد. این نوع ارتباط را گاهی رابطه کارکردی (functional relationship) یا شرکت پذیری (associative) می گویند نه رابطه علت و معلولی.

محققان کیفی با کمی سازی روابط یا تست و تایید روابط علی سروکار ندارند. بجای آن، ممکن است به دنبال الگوهای تداعی و همبستگی باشند که راهی برای روشن کردن معانی زمینه ای و ابعاد پدیده مورد علاقه آنها است. الگوهای قالب ها و فرآیندهای به هم مرتبط به عنوان راهی برای درک و فهم یک کلیت شناسایی می شوند.

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. خدمات ترجمه متون پرستار شامل ترجمه متون عمومی، ترجمه متون تخصصی، ترجمه کتاب، ترجمه مقاله در حوزه ترجمه آنلاین، ترجمه حضوری، ترجمه تلفنی؛ بویژه ترجمه فارسی به انگلیسی می باشد. ترجمه فوری و ترجمه ارزان تز را تجربه کنید و مطمئنا به همکاری ادامه خواهید داد. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. هر گونه توضیح لازم را در محل ثبت سفارش قید بفرمایید. بمناسبت افتتاح تز فعلا قیمت ها ثابت و ارزان است. از قیمت ها و کیفیت ترجمه های تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش ترجمه متون

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. برای ثبت سفارش نگارش پیش پروپوزال، نگارش پروپوزال، نگارش پایان نامه، تجزیه و تحلیل آماری پایان نامه، تهیه اسلاید پاورپوینت دفاع به لینک زیر مراجعه نمایید. توجه بفرمایید که پوسته و ظاهر سایت تغییر می کند، زمانیکه وارد دامین thez.ir برای ثبت سفارش می شوید. اما این دامین  مربوط به وبگاه پرستار است و تحت مسئولیت وبگاه پرستار عمل می کند. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. از قیمت ها و کیفیت کار تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش پروپوزال و پایان نامه

بالای صفحه
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com