ورود کاربر

متغیرها

روش تحقیق در پرستاریمقدمه ای بر متغیرها

معمولا در تحقیقات کمی به مفاهیم متغیر (variables) اطلاق می شود. متغیر همانطور که از نامش پیداست، چیزی است که تغییر می کند. وزن، اضطراب، دمای بدن همگی متغیر هستند (هر کدام از فردی به فرد دیگر تفاوت دارد). در حقیقت، تقریبا تمامی جنبه های بشری متغیر هستند. اگر تمام مردم 75 کیلوگرم وزن داشتند، آن موقع وزن متغیر نبود و یک ثابت (constant) بود. اما بیشتر تحقیقات قابل انجام است زیرا مردم و شرایط آنها متغیر است. بیشتر تحقیقات کمی به دنبال درک چگونه یا چرای این تغییرات است و اینکه رابطه بین این تغییرات چیست. برای مثال، تحقیقات سرطان ریه روی متغیر سرطان ریه انجام می شود، سرطان ریه یک متغیر است زیرا همه مردم این بیماری را ندارند. محققان به مطالعه عواملی پرداخته اند که ممکن است به سرطان ریه ربط داشته باشند از قبیل کشیدن سیگار. سیگار متغیر است زیرا همه مردم سیگار نمی کشند. پس یک متغیر هر کیفیتی از شخص، گروه یا موقعیت است که تغییر می کند یا مقادیر متفاوتی به خود می گیرد که عمدتا مقادیر عددی است. متغیر سنگ بنای مرکزی مطالعات کمی است.

متغیرها اغلب ویژگی های ذاتی بشری است از قبیل سن، گروه خون یا وزن. هرچند گاهی اوقات محقق به خلق متغیر می پردازد. برای مثال، اگر پژوهشگری به تست اثربخشی مسکن تحت کنترل بیمار در مقایسه با مسکن عضلانی در تسکین درد پس از جراحی بپردازد، به بعضی از بیماران یک نوع و به مابقی نوع دیگر را تجویز می کند. در این زمینه، روش درمان درد متغیر است زیرا بیماران مختلف روش های تسکین درد متفاوتی دریافت می کنند.

بعضی از متغیرها دارای دامنه وسیعی هستند که می توان آنها را بصورت یک راستا ارائه نمود (برای نمونه، سن یا وزن شخص). گاهی متغیر فقط مقادیر اندکی به خود می گیرد از قبیل متغیرهای انتقال اطلاعات کمی (برای نمونه تعداد بچه ها) یا به سادگی افراد را طبقه بندی می کنند (مثل جنسیت زن و مرد، گروه خونی A، B،AB یا O).

متغیرهای وابسته و مستقل

همانطور که ذکر شد، بسیاری از مطالعات به دنبال بررسی و درک علت پدیده ها هستند. آیا یک مداخله پرستاری موجود بهبود برآیند بیمار می شود؟ آیا کشیدن سیگار موجب سرطان ریه می شود؟ علت مفروض در تحقیق متغیر مستقل (independent variable) و تاثیر مفروض متغیر وابسته (dependent variable) است. یعنی محقق به بررسی تاثیر متغیر مستقل بر متغیر وابسته می پردازد.

فرض بر این است که تغییرات متغیر وابسته (که گاهی اوقات متغیر برآیند (outcome variable) نامیده می شود) وابسته به تغییر متغیر مستقل است. برای مثال، محققان بررسی می کنند که کدام سرطان ریه (متغیر وابسته) به کشیدن سیگار (متغیر مستقل) بستگی دارد. یا پژوهشگری ممکن است به بررسی وابستگی درد بیمار (متغیر وابسته) به مداخلات مختلف پرستاری (متغیر مستقل) بپردازد. متغیر وابسته متغیری است که محقق خواهان درک، تشریح یا پیش بینی آن است و با برآیند تاثیر متغیر مستقل متناظر است.

غالباً از اصطلاحات متغیر مستقل و متغیر وابسته برای نشان دادن مسیر تاثیر استفاده می شود تا رابطه علت و معلولی بین آنها. برای مثال، فرض کنید که محققی بهداشت روان مراقبینی را بررسی می کند که از همسر مبتلا به آلزایمر خود مراقبت می کنند و در می یابد که سلامت روان مراقبین مونث بهتر از مراقبین مذکر است. مطمئناً محقق نمی خواهد نتیجه گیری کند که بهداشت و سلامت روان در اثر جنسیت ایجاد می شود. اما مسیر تاثیر بوضوح از جنسیت به بهداشت روان است: منطقی نیست که پیشنهاد کنیم سلامت روانی مراقب روی جنسیت او موثر است! گرچه در این مثال محقق ارتباط علت و معلولی بین اینها استخراج نکرده است، بنابراین مناسب تر است که سلامت روانی را به عنوان متغیر وابسته و جنسیت را به عنوان متغیر مستقل در نظر بگیریم.

بسیاری از متغیرهای وابسته ای که توسط محققان پرستاری مطالعه می شوند دارای علل و پیشایند متعددی هستند. برای نمونه اگر ما به بررسی عوامل موثر بر وزن افراد بپردازیم، بایستی قد، فعالیت جسمی، رژیم غذایی آنها را به عنوان متغیر مستقل در نظر بگیریم. ممکن است دو یا چند متغیر وابسته (برآیندها) نیز مورد نظر محقق باشد. برای مثال، محققی ممکن است به مقایسه اثربخشی دو روش مراقبت پرستاری در بچه های مبتلا به کیستیک فیبروز بپردازد. متغیرهای وابسته متعددی را می توان برای بررسی و شناخت اثربخشی درمان استفاده کرد از قبیل طول مدت اقامت در بیمارستان، عود عفونت های تنفسی، وجود سرفه، و مانند اینها. طراحی مطالعاتی با متغیرهای مستقل و وابسته متعدد رایج است.

متغیرها ذاتاً و ماهیتی وابسته یا مستقل نیستند. متغیر وابسته یک مطالعه می تواند در مطالعه دیگر متغیر مستقل باشد. برای مثال، مطالعه ای ممکن است اثر مداخله ورزشی با کمک پرستار (متغیر مستقل) را بر پوکی استخوان (متغیر وابسته) بررسی کند. در مطالعه دیگری ممکن است تاثیر پوکی استخوان (متغیر مستقل) بر وقوع شکستگی استخوان (متغیر وابسته) بررسی شود. در مجموع، مستقل یا وابسته بودن متغیر تابع نقشی است که در یک مطالعه ایفا می کند.

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. خدمات ترجمه متون پرستار شامل ترجمه متون عمومی، ترجمه متون تخصصی، ترجمه کتاب، ترجمه مقاله در حوزه ترجمه آنلاین، ترجمه حضوری، ترجمه تلفنی؛ بویژه ترجمه فارسی به انگلیسی می باشد. ترجمه فوری و ترجمه ارزان تز را تجربه کنید و مطمئنا به همکاری ادامه خواهید داد. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. هر گونه توضیح لازم را در محل ثبت سفارش قید بفرمایید. بمناسبت افتتاح تز فعلا قیمت ها ثابت و ارزان است. از قیمت ها و کیفیت ترجمه های تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش ترجمه متون

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. برای ثبت سفارش نگارش پیش پروپوزال، نگارش پروپوزال، نگارش پایان نامه، تجزیه و تحلیل آماری پایان نامه، تهیه اسلاید پاورپوینت دفاع به لینک زیر مراجعه نمایید. توجه بفرمایید که پوسته و ظاهر سایت تغییر می کند، زمانیکه وارد دامین thez.ir برای ثبت سفارش می شوید. اما این دامین  مربوط به وبگاه پرستار است و تحت مسئولیت وبگاه پرستار عمل می کند. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. از قیمت ها و کیفیت کار تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش پروپوزال و پایان نامه

بالای صفحه
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com