ورود کاربر

افسردگی پس از زایمان: علائم، تشخیص و درمان

علائم، تشخیص و درمان افسردگی پس از زایمان

افسردگی پس از زایمان چیست؟

افسردگی پس از زایمان (Postpartum depression) یک بیماری قابل درمان است که حدود 13 درصد زنان را پس از زایمان درگیر می کند. این اختلال ممکن است هر زمانی پس از زایمان رخ دهد از چند هفته تا یک سال پس از زایمان، اما شایعترین زمان وقوع آن سه ماهه اول پس از زایمان است. افسردگی پس از زایمان ممکن است به سختی تشخیص داده شود زیرا علائم و نوسان خلق آن شبیه به «ناراحتی بچه» (baby blues) است که یک اختلال عاطفی کوتاه مدت است و 70 درصد مادران جدید را درگیر می کند.


علائم: خلق افسرده

عاطفی بودن پس از تولد بچه چیزی طبیعی است. تغییرات هورمونی، کمبود خواب، تنظیم و تعدیل زندگی برای عضو جدید خانواده همگی می توانند بار بزرگی بر دوش مادر باشند. اما اگر احساس غم و اندوه، بد خلقی، گناه یا ناامیدی می کنید و این احساسات بیشتر از چند هفته ادامه دارند، می تواند افسردگی پس از زایمان باشد. تعدادی از زنان گزارش می کنند که از تولد نوزاد و داشتن بچه هیچ احساس خوشحالی و هیجانی نمی کنند و از چیزهایی که قبلا برای آنها لذت بخش بود نیز لذت نمی برند.

علائم، تشخیص و درمان افسردگی پس از زایمان


علائم، تشخیص و درمان افسردگی پس از زایمان

علائم: مشکلات خواب

مراقبت از نوزاد خواب هر مادری را به هم می زند، اما افسردگی پس از زایمان موجب مشکلات جدی تر و بلند مدت خواب می شود. حتی زمانی که امکان خوابیدن دارید، به سختی می توانید بخوابید. یا ممکن است خیلی زیاد و بدون توجه به نوزاد بخوابید. اگر خواب کافی نباشد به یک سیکل مخرب تبدیل می شود، کم خوابی با افسردگی همیاری دارد و افسردگی با خواب تداخل دارد بنابراین این چرخه تکرار می شود و مادر را از پای در می آورد.


علائم: تغییر اشتها

یکی از علائم رایج افسردگی کم خوری یا پرخوری است. در حالی که عده ای از زنان در زمان افسردگی دست به پرخوری برای آرامش خود می زنند، زنان دیگر کاملا علاقه خود به غذا و غذا خوردن را از دست می دهند. تغذیه خوب برای تازه مادرها بخصوص آندسته که با شیر پستان نوزاد را تغذیه می کنند، از اهمیت بالایی برخوردار است و مادران شیرده زود گرسنه می شوند. اما اگر تغییر اشتهای شما خیلی افراطی و شدید بود (چه کم شدن چه زیاد شدن) و احساس ناراحتی و اندوه داشتید، به پزشک مراجعه کنید.

علائم، تشخیص و درمان افسردگی پس از زایمان


علائم، تشخیص و درمان افسردگی پس از زایمان

علائم: اضطراب

همه زنان اضطراب را به عنوان یکی از علائم افسردگی پس از زایمان تجربه نمی کنند، اما عده ای مضطرب می شوند. ممکن است احساس عصبانیت، ترس، بی قراری، یا تنش و استرس بکنید. بعضی از زنان نگرانی شدیدی نسبت به سلامت یا ایمنی نوزاد خود پیدا می کنند. اگر بطور مداوم نگرانی شدیدی در مورد مسئولیت مراقبت از نوزاد خود دارید، یا اگر عصبیت با توانایی شما در انجام کارهای روزمره تداخل دارد، می تواند از نشانه های افسردگی پس از زایمان باشد.


علائم: خوشحالی و غمگینی مکرر

نوسان خلق بخش طبیعی از زندگی پس از تولد بچه است، بخصوص در دو هفته اول پس از زایمان. متعجب نشوید اگر یک دقیقه می خندید و یک دقیقه بعد گریه می کنید. اما اگر این نوسان خلق و عاطفی شدن شدید است و بیشتر از دو هفته طول کشید یا بدتر شد، می تواند از نشانه های افسردگی پس از زایمان باشد.

علائم، تشخیص و درمان افسردگی پس از زایمان


علائم، تشخیص و درمان افسردگی پس از زایمان

اندوه یا افسردگی بچه

فرق بیماری افسردگی پس از زایمان با اندوه پس از بچه دار شدن (baby blues) در طول مدت علائم است. در افسردگی بچه دار شدن نوسان خلق و احساس ناراحتی یا اضطراب، گریه بی دلیل وجود دارد اما معمولا بعد از حدود یک هفته خودبخود برطرف می شود. اگر این علائم ادامه داشت یا با گذر زمان بدتر شد، بایستی از متخصص کمک بخواهید. در بعضی از موارد افسردگی پس از زایمان دو ماه بعد از تولد نوزاد رخ می دهد و احساس قوی افسردگی یا افکار صدمه به خود یا صدمه به بچه روی می دهد.


چه زمان باید برای افسردگی پس از زایمان به پزشک مراجعه کرد؟

در صورت مشاهده موارد زیر به دنبال کمک تخصصی باشید:

 • اندوه بچه داری بیشتر از دو هفته طول کشید
 • علائم تشدید شدند
 • در مراقبت از خود یا بچه دچار مشکل شدید
 • دارای افکار آسیب به خود یا به نوزاد بودید

علائم، تشخیص و درمان افسردگی پس از زایمان


علائم، تشخیص و درمان افسردگی پس از زایمان

افسردگی یا اختلال تیروئید؟

در تعدادی از زنان غده تیروئید پس از زایمان به طور موقت غیر فعال می شود. علائم تیروئید کم فعالیت (کم کاری تیروئید) شامل افسردگی، خستگی، افزایش وزن، خشکی پوست، فراموشکاری، یبوست است. اگر هر یک از این علائم را در خود مشاهده کردید با پزشک برای بررسی سطح هورمون های تیروئید خون خود مشاوره کنید. اگر علت افسردگی کم کاری تیروئید باشد، دارو مشکل را حل می کند.


علت افسردگی پس از زایمان چیست؟

هنوز علت اصلی وقوع افسردگی پس از زایمان در عده ای از زنان مشخص نیست. افت ناگهانی سطح هورمون های استروژن و پروژسترون پس از تولد بچه ممکن است بیماری را ماشه کند، و کم خوابی با آن همیاری کند. بعضی از زنان در مورد تغییر هویت آنها به مادر و مسئولیت های جدید دچار تضاد می شوند و این عامل می تواند به شدت افسردگی کمک کند. اگر قبلا سابقه افسردگی داشته اید، احتمال وقوع افسردگی پس از زایمان بیشتر می شود.

علائم، تشخیص و درمان افسردگی پس از زایمان


علائم، تشخیص و درمان افسردگی پس از زایمان

روان پریشی (سایکوز) پس از زایمان چیست؟

روان پریشی یا سایکوز پس از زایمان یک بیماری نادر اما جدی روانی است. بیشتر در زنانی دیده می شود که سابقه شخصی یا خانوادگی اختلالات دو قطبی یا اسکیزوفرنی دارند. علائم شامل تحریک پذیری، بی قراری، نوسان سریع خلق، سردرگمی، رفتارهای منحرف و افکار توهم و هذیان است. زن مبتلا به سایکوز پس از زایمان در خطر صدمه زدن به خود یا نوزاد است، بنابراین بسیار مهم است که سریع و به موقع مادر مبتلا به این علائم به مراکز روانی برای درمان ارجاع شود.


تشخیص افسردگی پس از زایمان (PPD) چگونه است؟

اگر در سازگاری با تغییرات جدیدی که مادر شدن به همراه دارد، دچار مشکل هستید بایستی با متخصص مشورت کنید. وی تعیین می کند که آیا شما دچار افسردگی پس از زایمان هستید یا نه و آیا لازم است به واحدهای بهداشت روان برای درمان رجوع کنید یا نه. بسیاری از مادران جدید احساس شرم یا حیا کرده و علائم را نزد خود نگه می دارند، اما داشتن افسردگی پس از زایمان موجب نمی شود که شما مادر بدی باشید. از متخصص کمک بگیرید و به روند زندگی تازه خود ادامه دهید، ضرورتی ندارد که رنج بی مورد تحمل کنید.

علائم، تشخیص و درمان افسردگی پس از زایمان


علائم، تشخیص و درمان افسردگی پس از زایمان

درمان افسردگی پس از زایمان چیست؟

بسیاری از این زنان با صحبت درمانی احساس راحتی می کنند. درمانگر به آنها گوش داده و راهبردهایی برای سازگاری با افکار و احساسات منفی اشان ارائه می دهد. نوعی درمان به نام درمان شناختی رفتاری (CBT) در مورد زنان افسرده تست شده و با دارو درمانی افسردگی پس از زایمان مقایسه شده است. دوره کوتاه مدت درمان شناختی رفتاری بخوبی دارو برای رفع علائم افسردگی پس از زایمان عمل می کند.


دارو درمانی افسردگی پس از زایمان

ممکن است پزشک مصف داروهای ضد افسردگی را برای شما توصیه کند تا افسردگی پس از زایمان برطرف شود. این داروها خیلی موثر هستند، اما یک شبه تاثیر نمی کنند، و ممکن است عوارض جانبی این داروها یا واکنش ناخواسته با داروهای دیگر رخ دهد. در مورد مدت زمان مصرف داروها برای داشتن احساس بهتر، عوارض جانبی احتمالی، مدت مصرف دارو، تاثیر آن بر نوزاد و شیردهی و زمان قطع آنها از پزشک خود سئوال کنید.

علائم، تشخیص و درمان افسردگی پس از زایمان


علائم، تشخیص و درمان افسردگی پس از زایمان

داروهای ضد افسردگی و شیردهی

اگر به بچه خود شیر می دهید، مهم است بدانید که داروهای ضد افسردگی از شیر پستان به بچه منتقل می شوند. گرچه نشان داده اند که این مسئله برای بسیاری از داروهای ضد افسردگی ایمن است، اما بهتر است با پزشک خود در مورد ایمنی شیردهی بچه در زمان مصرف داروی ضد افسردگی مشورت کنید. خود افسردگی پس از زایمان تهدیدی برای نوزاد است، اگر مادر بدون درمان به مراقبت و زندگی ادامه دهد.


عوارض افسردگی پس از زایمان چیست؟

اقدام سریع برای رفع افسردگی پس از زایمان برای سلامت مادر و بچه بسیارمهم است. بدون درمان، افسردگی می تواند ماهها طول بکشد و حتی ممکن است عواقب بلند مدتی برای مادر و بچه به همراه داشته باشد. تحقیقات نشان داده است که افسردگی پس از زایمان با رابطه و اتصال بین مادر و بچه تداخل دارد و می تواند منجر به مشکلات رفتاری و تاخیر تکاملی شود زمانی که بچه بزرگتر شد.

علائم، تشخیص و درمان افسردگی پس از زایمان


علائم، تشخیص و درمان افسردگی پس از زایمان

نکاتی برای داشتن احساس بهتر پس از زایمان

اگر افسرده هستید، راهبردهای زیر ممکن است به رفع افسردگی شما کمک کند:

 • از خانواده و دوستان خود کمک بگیرید
 • در هر موقعیتی سعی کنید کمی استراحت کنید
 • با نو مادرانی مثل خودتان که تازه بچه دار شده اند، ارتباط برقرار کنید و گفتگو کنید
 • یک مراقب بچه یا پرستار بچه استخدام کنید و مدتی استراحت کنید

آیا رژیم غذایی و ورزش برای افسردگی پس از زایمان مفید است؟

سعی کنید روزانه کمی ورزش کنید. حتی کمترین تکان و ورزش می تواند خلق شما را بهبود بخشد. خوردن رژیم غذایی سالم و متعادل، نوشیدن مقادیر فراوان آب و مایعات می تواند به احساس بهتر شما کمک کند. دیگر مزایای خوردن و ورزش صحیح برگرداندن سریعتر بدن خود به دوره قبل از حاملگی است و اعتماد به نفس شما را تقویت می کند.

علائم، تشخیص و درمان افسردگی پس از زایمان


علائم، تشخیص و درمان افسردگی پس از زایمان

نقش همسر و اعضای خانواده در افسردگی پس از زایمان

فقدان حمایت و پشتیبان یکی از عوامل اصلی موثر بر وقوع افسردگی پس از زایمان است. راه های زیادی وجود دارد که اعضای خانواده و همسر می توانند به نو مادر کمک کنند:

 • چک کردن منظم نو مادر
 • تهیه غذای مغذی برای نو مادر
 • مواظبت از بچه تا نو مادر بتواند استراحت کرده یا دوش بگیرد
 • کمک در انجام کارهای خانه

چشم انداز افسردگی پس از زایمان

وقتی افسرده باشید احساس می کنید که مشکلات هرگز برطرف نخواهند شد. تطابق و سازگاری با نقش جدید به عنوان نو مادر یکی از بزرگترین چالش هایی است که زن پس از زایمان با آن مواجه است و احساس مستغرق شدن چیزی طبیعی است. اما با کمک صحیح می توانید احساس بهتری داشته باشید. اگر ابر افسردگی بر روی سر شما نباشد، مطمئنا از نقش جدید و مراقبت از نوزاد خود لذت خواهید برد و زندگی جدید را به چالش خواهید کشید.

علائم، تشخیص و درمان افسردگی پس از زایمان

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. خدمات ترجمه متون پرستار شامل ترجمه متون عمومی، ترجمه متون تخصصی، ترجمه کتاب، ترجمه مقاله در حوزه ترجمه آنلاین، ترجمه حضوری، ترجمه تلفنی؛ بویژه ترجمه فارسی به انگلیسی می باشد. ترجمه فوری و ترجمه ارزان تز را تجربه کنید و مطمئنا به همکاری ادامه خواهید داد. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. هر گونه توضیح لازم را در محل ثبت سفارش قید بفرمایید. بمناسبت افتتاح تز فعلا قیمت ها ثابت و ارزان است. از قیمت ها و کیفیت ترجمه های تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش ترجمه متون

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. برای ثبت سفارش نگارش پیش پروپوزال، نگارش پروپوزال، نگارش پایان نامه، تجزیه و تحلیل آماری پایان نامه، تهیه اسلاید پاورپوینت دفاع به لینک زیر مراجعه نمایید. توجه بفرمایید که پوسته و ظاهر سایت تغییر می کند، زمانیکه وارد ساب دامین thez.parastar.info برای ثبت سفارش می شوید. اما این ساب دامین همانطور که از نامش پیداست مربوط به وبگاه پرستار است و تحت مسئولیت وبگاه پرستار عمل می کند. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. از قیمت ها و کیفیت کار تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش پروپوزال و پایان نامه

بالای صفحه
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com