ورود کاربر

پرستاری

مفاهیم پرستاری – شناخت عقل و حکمت در پرستاری

وبگاه پرستاردر زمینه پرستاری، مفهوم عقل و حکمت خیلی کم بررسی و کاوش شده است. بنر (2000) نوشته است که حکمت پرستاری براساس قضاوت بالینی و رویکرد تفکر در عمل است که در برگیرنده درک شهودی، عواطف، و احساسات است. بنر و همکاران (1999) پرستار حکیم بالینی را به عنوان یک پرستار مسلط و خبره تعریف کرده اند. ماتنی و همکاران (2011) حکمت را به عنوان بکارگیری تجربه، هوش، خلاقیت، دانش تعریف کرده اند که بواسطه ارزش ها و تلاش برای دستیابی به منافع مشترک تقویت می شود. این تعاریف حکمت را به عملکرد یا حرفه پرستاری وصل کرده اند، موجب شده اند که تصور شود که حکمت بایستی با عمل گره بخورد، عملکردی که با مهارت و دانش باشد.

وبگاه پرستارهاگرتی و گریس (2008) ادبیات روانشناسی و فلسفه را در مورد حکمت بررسی کردند و عناصر کلیدی حکمت بالینی را تعیین کردند. آنها سه الگوی زیر را مشخص کردند: «تعادل و تفکر به منافع دیگران و منافع عمومی، استفاده از هوش و عاطفه در حل مسئله، و نمایش تاکتیک مبتنی بر تجربه برای موقعیت های مشکل و مسئله دار معلوم» (ص235). کریستلی و همکاران (2012) «حکمت عملی» را مورد تحلیل مفهومی قرار دادند و سه حکایت (که پیش درآمد هم نامیده می شود) و سه خصیصه برای حکمت عملی به همراه سایر کاربردهای آن در پرستاری مشخص کردند. سه حکایت شامل تجربه و تجسم به همراه مراقبت، شفقت و همدلی بودند. سه خصیصه حکمت شامل دانش تجربی، قضاوت و تعادل، عمل بودند.

دو مفهوم از رشته فلسفه یعنی پراکسیس (praxis) و فرونسیس (phronesis) با حکمت در پرستاری در ارتباط هستند.

وبگاه پرستاردو مفهوم از رشته فلسفه، پراکسیس و فرونسیس با حکمت در حرفه پرستاری در ارتباط هستند. پراکسیس به عنوان به بوته عمل کشیدن تئوری تعریف شده است (رولف، 2006). پراکسیس از موقعیت های وجدانی، معنوی، تجربی و عملی تشکیل می شود و در طول زمان تغییر کرده و با تجربه افزایش می یابد (کونر، 2004). لیتشفیلد (1999) یک چارچوب پراکسیس پرستاری ترسیم کرده است که تجلی نظریه، عمل و تحقیق است.

وبگاه پرستارفرونسیس (Phronesis) در ادبیات و متون پرستاری به عنوان حکمت عملی تعریف شده است که مستلزم لحاظ زمینه و وضعیت موقعیت قبل از اقدام است (کونر، 2004؛ فلمینگ، 2011؛ جیمز، آندرشد، گوستاوسون و ترنستدت، 2010؛ لیتارد و کوک، 2009). فرونسیس نشانگر اخلاقیات و وجدان کاری است که پرستاران به آن نیاز دارند تا بتوانند مناسب ترین پاسخ در هر موقعیت خاص را بدهند (چن، 2011). فرونسیس توسط پرهیزکاری هوشی و میل به کار درست حرفه ای با پراکسیس (praxis) جفت می شود (نیوهام، کورزیو، کار و تری، 2014).

وبگاه پرستارویژگی های حکمت که پراکسیس و فرونسیس یافت می شود (مثل به بوته عمل کشیدن تئوری و اخلاقیات) را می توان در حرفه پرستاری اعمال نمود، اما اینکه چطور این خصیصه ها را عملی کنیم، هنوز روشن نیست. درک روشن تر از مفهوم حکمت برای درک چگونگی تبدیل دانش به عمل یا عمل براساس حکمت در حرفه خود نیاز است. پرستاری بالینی فرآیندی است که مستلزم نظریه های مبتنی بر عمل حکمت است که ریشه در اقدامات پرستاری داشته باشد. درک حکمت در زمینه پرستاری توانایی پرستاران حرفه ای و پرستاران انفورماتیک را قادر می سازد که توسعه و استفاده از حکمت و عقل حرفه ای را تسهیل کنند. این مقاله روی شناسایی مفاهیم حکمت مرتبط با حرفه پرستاری بالینی می پردازد که از نظریه های حکمت رشته های دیگر مشتق شده است.


لینک مطالب مرتبط


 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. خدمات ترجمه متون پرستار شامل ترجمه متون عمومی، ترجمه متون تخصصی، ترجمه کتاب، ترجمه مقاله در حوزه ترجمه آنلاین، ترجمه حضوری، ترجمه تلفنی؛ بویژه ترجمه فارسی به انگلیسی می باشد. ترجمه فوری و ترجمه ارزان تز را تجربه کنید و مطمئنا به همکاری ادامه خواهید داد. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. هر گونه توضیح لازم را در محل ثبت سفارش قید بفرمایید. بمناسبت افتتاح تز فعلا قیمت ها ثابت و ارزان است. از قیمت ها و کیفیت ترجمه های تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش ترجمه متون

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. برای ثبت سفارش نگارش پیش پروپوزال، نگارش پروپوزال، نگارش پایان نامه، تجزیه و تحلیل آماری پایان نامه، تهیه اسلاید پاورپوینت دفاع به لینک زیر مراجعه نمایید. توجه بفرمایید که پوسته و ظاهر سایت تغییر می کند، زمانیکه وارد ساب دامین thez.parastar.info برای ثبت سفارش می شوید. اما این ساب دامین همانطور که از نامش پیداست مربوط به وبگاه پرستار است و تحت مسئولیت وبگاه پرستار عمل می کند. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. از قیمت ها و کیفیت کار تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش پروپوزال و پایان نامه

بالای صفحه
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com