ورود کاربر

مقدمه

مفاهیم پرستاری – شناخت عقل و حکمت در پرستاری
حکمت ما در کجای دانش گم شده است؟ (توماس استیرنس الیوت، 1969، ص147)

وبگاه پرستارعده کمی پیشرفت های تکنولوژیک امروزه را در زمان سرودن شعر توماس الیوت در سال 1934 تصور می کردند، که حکمت را به دانش ربط داده و رابطه ای متمایز بین این دو مفهوم بیان کند. در سال 2008، انجمن پرستاری آمریکا (ANA) نسخه ویرایش شده انفورماتیک پرستاری: حوزه و استانداردهای حرفه ای را منتشر کرد و مفهوم حکمت را به چارچوب مفاهیم پذیرفته شده داده، اطلاعات و دانش در انفورماتیک پرستاری اضافه کرد. این چارچوب داده، اطلاعات، دانش و حکمت (DIKW) بسط یافته بطور وسیعی توسط جامعه بین الملل و جامعه انفورماتیک پرستاری به عنوان مدل بنیادین برای رشته پرستاری پذیرفته شد (نلسون، 2002).

وبگاه پرستارحکمت در فرهنگ لغت مریام – وبستر (2014) بدین شکل تعریف شده است: «(الف) دانش کسب شده از طریق تجارب زندگی؛ (ب) توانایی ذاتی درک چیزهایی که دیگران نمی توانند بفهمند؛ (ج) قضاوت یا برداشت خوب». در حوزه عملکرد استاندارد انفورماتیک پرستاری حکمت چنین تعریف شده است: «... استفاده مناسب از دانش برای مدیریت و حل مشکلات بشری. حکمت دانستن زمان و چگونگی اعمال دانش جهت رفع مشکلات پیچیده یا لحاظ کردن نیازهای خاص انسانی است» (انجمن پرستاری آمریکا، 2008، ص5). گرچه مفهوم حکمت به حوزه و استاندارد عملکرد انفورماتیک پرستاری اضافه شده است؛ مفهوم و کاربرد آن ورای رشته انفورماتیک پرستاری بخوبی تعریف نشده است (ماتنی، بروستر، اسوارد، کلویز و استگر، 2011). از آنجایی که پرستاران تمایل دارند که حکمت را در عملکرد حرفه ای خود بکار ببندند و متخصصان انفورماتیک پرستاری لازم است چگونگی حمایت از بکارگیری حکمت در عمل را بخوبی بفهمند؛ درک روشن تر از این مفهوم لازم است. این مقاله به شرح یک مطالعه پرداخته است تا مشخصات و ویژگی های حکمت پرستاری را از طریق بررسی نظریه های سایر رشته ها تعیین و بیان کند.


لینک مطالب مرتبط


 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. خدمات ترجمه متون پرستار شامل ترجمه متون عمومی، ترجمه متون تخصصی، ترجمه کتاب، ترجمه مقاله در حوزه ترجمه آنلاین، ترجمه حضوری، ترجمه تلفنی؛ بویژه ترجمه فارسی به انگلیسی می باشد. ترجمه فوری و ترجمه ارزان تز را تجربه کنید و مطمئنا به همکاری ادامه خواهید داد. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. هر گونه توضیح لازم را در محل ثبت سفارش قید بفرمایید. بمناسبت افتتاح تز فعلا قیمت ها ثابت و ارزان است. از قیمت ها و کیفیت ترجمه های تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش ترجمه متون

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. برای ثبت سفارش نگارش پیش پروپوزال، نگارش پروپوزال، نگارش پایان نامه، تجزیه و تحلیل آماری پایان نامه، تهیه اسلاید پاورپوینت دفاع به لینک زیر مراجعه نمایید. توجه بفرمایید که پوسته و ظاهر سایت تغییر می کند، زمانیکه وارد ساب دامین thez.parastar.info برای ثبت سفارش می شوید. اما این ساب دامین همانطور که از نامش پیداست مربوط به وبگاه پرستار است و تحت مسئولیت وبگاه پرستار عمل می کند. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. از قیمت ها و کیفیت کار تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش پروپوزال و پایان نامه

بالای صفحه
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com