ورود کاربر

عملکرد نقش

مفاهیم پرستاری – مفهوم از خود

وبگاه پرستارهر شخصی در طول عمرش تغییر نقش های زیادی را تجربه می کند. نقش (role) مجموعه ای از توقعات رفتاری است که از شخصی که پست خاصی را اشغال کرده است، می رود. عملکرد نقش (Role performance) طریقه رفتار شخص در آن نقش خاص در مقایسه با رفتارهای مورد انتظار از نقش است. تسلط در نقش (Role mastery) بدین معنی است که شخص طوری رفتار می کند که توقعات نقش را برآورده می کند. توقعات یا استانداردهای رفتاری یک نقش توسط جامعه، گروه فرهنگی یا گروه کوچکی تعیین می شود که شخص به آن تعلق دارد. هر شخصی دارای نقش های متعددی است از قبیل شوهر، والدین، برادر، پسر، کارمند، دوست، پرستار و عضو کلیسا. بعضی از نقش ها فقط برای دوره خاصی است مثل مددجو، دانشجو یا شخص بیمار. توسعه نقش (Role development) شامل اجتماعی شدن و عادت کردن به نقش خاصی است. برای مثال، دانشجویان پرستاری از طریق تماس با مربیان، تجربه بالینی، کلاس ها، لابراتورهای شبیه سازی و سمینارها، با پرستاری هماهنگ و اجتماعی می شوند.

وبگاه پرستاربرای رفتار و عملکرد صحیح، اشخاص لازم است از نقش خود در ارتباط با دیگران و آنچه که اجتماع از آنها در حین اشغال نقش توقع دارد؛ آشنا باشند. ابهام نقش (Role ambiguity) زمانی رخ می دهد که توقعات روشن نباشد و فرد نداند که از او چه انتظاری می رود یا باید چکار کند و قادر به پیش بینی واکنش دیگران نسبت به رفتارهایش نیست. شکست در تسلط در نقش موجب سردرگمی، هراس و احساس عدم کفایت می شود و اغلب نتیجه اش کم شدن اعتماد به نفس شخص است.

وبگاه پرستارمفهوم از خود تحت تاثیر تنش نقش و تضاد نقش است. افرادی که تحت تاثیر تنش نقش (role strain) قرار می گیرند، سردرگم هستند زیرا احساس ناکفایتی یا ناتوانی در آن نقش می کنند یا وارد به چنین احساسی می شوند. تنش نقش اغلب با کلیشه های نقش جنسی مرتبط است. برای مثال، زنان در پست هایی که بطور سنتی توسط مردان اداره می شده است ممکن است دارای دانش و قابلیت کمتری نسبت به مردان در همان شغل باشند.

وبگاه پرستارتضاد نقش (Role conflicts) در اثر مخالف یا توقعات ناسازگار رخ می دهد. در تضاد بین فردی، افراد توقعات مختلفی در مورد یک نقش خاص دارند. برای مثال، پدر و مادر بزرگ دارای توقعات متفاوتی از مادری هستند که باید از بچه های خود مراقبت کند. توقعات نقش یک شخص یا گروه ممکن است با توقعات شخص یا گروه دیگر فرق کند. برای مثال، زنانی که در برنامه شغل تمام وقت خود انعطاف پذیری کمتری دارند ممکن است از نظر نقش همسری با شوهر خود در تضاد باشند که انتظار دارد زن تمامی مشکلات و مسائل بچه ها را حل کند. گاهی اوقات توقعات نقش عقاید و ارزش های شخص اشغال کنننده آن نقش را نقض می کند. برای مثال، پرستار یک کلینیک تنظیم خانواده ممکن است عقاید یا ارزش های زوجی که با سیستم اعتقادی پرستار در مورد پیشگیری از یا اداره صحیح حاملگی ناخواسته همگام نیستند، نقض کند. تضاد نقش می تواند منجر به تنش، کاهش اعتماد به نفس و شرمندگی شود.

منبع:

Audrey B., Snyder S., Frandsen G. (2016), Kozier & Erb’s fundamentals of nursing: concepts, practice, and process, 10th Edition, Pearson Education, New Jersey.

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. خدمات ترجمه متون پرستار شامل ترجمه متون عمومی، ترجمه متون تخصصی، ترجمه کتاب، ترجمه مقاله در حوزه ترجمه آنلاین، ترجمه حضوری، ترجمه تلفنی؛ بویژه ترجمه فارسی به انگلیسی می باشد. ترجمه فوری و ترجمه ارزان تز را تجربه کنید و مطمئنا به همکاری ادامه خواهید داد. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. هر گونه توضیح لازم را در محل ثبت سفارش قید بفرمایید. بمناسبت افتتاح تز فعلا قیمت ها ثابت و ارزان است. از قیمت ها و کیفیت ترجمه های تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش ترجمه متون

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. برای ثبت سفارش نگارش پیش پروپوزال، نگارش پروپوزال، نگارش پایان نامه، تجزیه و تحلیل آماری پایان نامه، تهیه اسلاید پاورپوینت دفاع به لینک زیر مراجعه نمایید. توجه بفرمایید که پوسته و ظاهر سایت تغییر می کند، زمانیکه وارد ساب دامین thez.parastar.info برای ثبت سفارش می شوید. اما این ساب دامین همانطور که از نامش پیداست مربوط به وبگاه پرستار است و تحت مسئولیت وبگاه پرستار عمل می کند. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. از قیمت ها و کیفیت کار تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش پروپوزال و پایان نامه

بالای صفحه
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com