ورود کاربر

مرگ و مردن

مفاهیم پرستاری – فقدان، سوگ، مرگ و مردنمفهوم مرگ با رشد و تکامل فرد و در طول زمان با تجربه فقدان های مختلف و تکامل توانایی فکری برای مفاهیم عینی و انتزاعی، شکل می گیرد. بطور کلی، انسان از باور بچگی به موقتی بودن مرگ تا مفهوم پذیرفته شده مرگ در بزرگسالی تجاربی کسب می کند و مرگ را بعد از شناخت چیزی ترسناک و واقعی می داند تا زمان سالمندی که مرگ بیشتر از زندگی با کیفیت کم پذیرفته می شود. آگاهی و دانش پرستار در مورد این مراحل تکاملی به وی کمک می کند بعضی از پاسخ های مددجو به موقعیت های تهدید کننده حیات وی را درک کند.

واکنش به مرگ و مردن

واکنش هر شخصی به مشرف به مرگ بودن یا مرگ واقعی دیگران یا واقعیت بالقوه احتمال مرگ خود متفاوت است، و به تمامی فاکتورهای قید شده در فقدان و سوگ و همچنین میزان تکامل مفهوم مرگ بستگی دارد. علیرغم تفاوت های فردی در نگرش شخص به علت مرگ، باورهای معنوی، در دسترس بودن سیستم های حمایتی یا هر فاکتور دیگری؛ پاسخ ها در مراحل توصیف شده نظریه پردازان روند خوشه ای دارد.

هم مددجویی که در حال مردن است و هم اعضای خانواده با مطلع شدن از فقدان دچار سوگ و سوگواری می شوند. ویژگی های تعیین کننده تشخیص پرستاری سوگواری شامل انکار، گناه، خشم، نا امیدی، احساس بی ارزشی، گریه کردن و ناتوانی در تمرکز می باشند. این ویژگی ها ممکن است تا افکار خودکشی، هذیان و توهم گسترش یابند. ترس، احساس وقفه با منبع ناشناخته (بخصوص در مرگ دیگران) ممکن است وجود داشته باشد. بسیاری از ویژگی های دیده شده در شخص بیمناک همانند علائم سوگ است و شامل گریه کردن، بی حرکتی، افزایش نبض و تنفس، خشکی دهان، بی اشتهایی، مشکلات خواب و کابوس شبانه است. ناامیدی (Hopelessness) زمانی رخ می دهد که شخص احساس کند راه حلی برای مشکل وجود ندارد – زمانیکه مرگ غیرقابل اجتناب می شود و شخص نمی داند چطور از مرگ فرار کند. پرستار ممکن است شاهد بی توجهی، بدبینی و ناتوانی در تصمیم گیری باشد. شخصی که فکر می کند مشکل راه حلی دارد اما باور ندارد که اجرای آن راه حل امکانپذیر است ممکن است گفته شود که بی قدرتی (Powerlessness) را تجربه می کند. این از دست دادن کنترل ممکن است بصورت خشم، تهاجم، عصبانی شدن یا افسردگی و رفتار انفعالی ظاهر شود.

یکی از پیچیده ترین و چالش آور ترین مسئولیت های پرستاران مراقبت از کسانی است که در حال مردن و سوگواری هستند و مستلزم تمامی مهارت های مراقبت فیزیولوژیک و سایکولوژیک کلی نگر پرستار است. برای اثربخش بودن، پرستار بایستی نگرش خود به فقدان، مرگ و مردن را کنار بگذارد، زیرا این نگرش ها مستقیما روی توانایی مراقبت کردن وی تاثیر می گذارد.

نکته

لازم است که پرستار احساسات خود نسبت به مرگ را تجزیه و تحلیل کند، قبل از اینکه بتواند به طور اثربخش به بیمار در مرحله نهایی و در حال احتضار کمک کند.

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. خدمات ترجمه متون پرستار شامل ترجمه متون عمومی، ترجمه متون تخصصی، ترجمه کتاب، ترجمه مقاله در حوزه ترجمه آنلاین، ترجمه حضوری، ترجمه تلفنی؛ بویژه ترجمه فارسی به انگلیسی می باشد. ترجمه فوری و ترجمه ارزان تز را تجربه کنید و مطمئنا به همکاری ادامه خواهید داد. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. هر گونه توضیح لازم را در محل ثبت سفارش قید بفرمایید. بمناسبت افتتاح تز فعلا قیمت ها ثابت و ارزان است. از قیمت ها و کیفیت ترجمه های تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش ترجمه متون

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. برای ثبت سفارش نگارش پیش پروپوزال، نگارش پروپوزال، نگارش پایان نامه، تجزیه و تحلیل آماری پایان نامه، تهیه اسلاید پاورپوینت دفاع به لینک زیر مراجعه نمایید. توجه بفرمایید که پوسته و ظاهر سایت تغییر می کند، زمانیکه وارد ساب دامین thez.parastar.info برای ثبت سفارش می شوید. اما این ساب دامین همانطور که از نامش پیداست مربوط به وبگاه پرستار است و تحت مسئولیت وبگاه پرستار عمل می کند. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. از قیمت ها و کیفیت کار تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش پروپوزال و پایان نامه

بالای صفحه
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com