ورود کاربر

فرآیند پرستاری فقدان و سوگ

بررسی و شناخت

مفاهیم پرستاری – فقدان، سوگ، مرگ و مردنمراقبت پرستاری مددجویی که فقدان را تجربه می کند از سه عنصر اصلی تشکیل شده است: (1) تاریخچه پرستاری، (2) بررسی و شناخت منابع سازگاری شخصی و (3) بررسی و شناخت جسمی. در طی معاینات فیزیکی هر مددجویی، پرستار سئوالاتی در مورد فقدان های قبلی و جاری بیمار می پرسد. ماهیت فقدان و اهمیت فقدان ها از نظر مددجو بایستی کاوش شود. برای آشنایی بیشتر با طریقه مصاحبه مددجو، نمونه سئوالات مصاحبه برای بررسی و شناخت فقدان و سوگ را مطالعه کنید.

اگر فقدان جاری یا اخیر داشته باشد، لازم است که بررسی و شناخت با جزئیات بیشتری انجام شود. از آنجایی که اغلب مددجویان بیماری جسمی خود را نامرتبط با پاسخ های عاطفی از قبیل سوگ می دانند، پرستار بایستی تلاش کند که استرس های مرتبط با فقدان ممکن را شناسایی کند. اگر مددجو فقدان های مهمی را گزارش کرد، بایستی طریقه سازگاری مددجو با فقدان و منابع موجود برای کمک به سازگاری وی بررسی شوند. داده های مربوط به سلامت عمومی مددجو، سایر استرسورهای شخصی، سنت ها و آیین فرهنگی و معنوی، اعتقادات مذهبی مرتبط با فقدان و سوگ و شبکه حمایتی فرد نیز بایستی در طرح مراقبت بررسی شوند. در بررسی و شناخت پاسخ مددجو به فقدان اخیر، پرستار بایستی سوگ مرکب را تشخیص دهد که به درمان توسط متخصصان مراقبت بهداشتی نیاز دارد. اگر بررسی و شناخت پرستاری نشانگر علائم و نشانه های جسمی یا روانی شدید بود، مددجو بایستی به مراقب مناسب ارجاع شود.

تشخیص پرستاری

تشخیص های پرستاری اختصاصی ناندا بین الملل (هردمن و کامیتسورو، 2014) برای سوگ شامل موارد زیر می باشند:

  • سوگواری: فرآیند پیچیده طبیعی است که شامل پاسخ ها و رفتارهای عاطفی، جسمی، معنوی، اجتماعی و ذهنی است که از طریق آن افراد، خانواده ها و جوامع فقدان واقعی، انتظاری یا درک شده را در زندگی روزمره خود تلفیق می کنند.
  • سوگ مرکب / ریسک سوگ مرکب: اختلالی است که پس از مرگ یکی از عزیزان رخ می دهد و در آن شخص دیسترس همراه با سوگواری را تجربه می کند که با توقعات هنجاری جامعه مربوطه هماهنگ نبوده و به صورت اختلال کارکردی ظاهر می شود.
  • اختلال فرآیندهای خانوادگی: اگر فقدان چنان تاثیری بر فرد و خانواده بگذارد که نقش های موثر معمول و تعاملات آنها بطور منفی تحت تاثیر قرار گیرد.
  • ریسک رفتار غیر بهداشتی: اگر مددجو در پشت سر گذاشتن مناسب فقدان مشکل داشته باشد و روی سایر فعالیت های روزمره وی تاثیر بگذارد، رفتاری غیر سالم است.
  • ریسک تنهایی در رابطه با از دست دادن رابطه با دیگران

برنامه ریزی

اهداف کلی برنامه ریزی مراقبت پرستاری در مددجویانی که سوگوار از دس دادن عملکردی از بدن یا بخشی از بدن خود هستند، کمک به آنها برای سازگاری با توانایی تغییر یافته و هدایت انرژی جسمی و عاطفی آنها به سمت نوتوانی است. هدف از مراقبت پرستاری در مددجویایی که سوگوار از دست دادن یک عزیز یا چیزی مهم است، کمک به آنها برای عبور از سوگواری بدون ناراحتی شدید و هدای قوای جسمی و عاطفی آنها به سمت زندگی عادی خود و سازگاری با فقدان واقعی یا مشرف به وقوع است.

برنامه ریزی مراقبت در منزل

مددجویانی که دچار فقدان حقیقی یا انتظار فقدان هستند ممکن است به مراقبت پرستاری مستمر برای کمک به آنها در سازگاری با فقدان نیاز داشته باشند. تعیین مقدار و نوع مراقبت در منزل مورد نیاز مددجو براساس دانش پرستار از مددجو و خانواده وی انجام می شود که با فقدان های قبلی سازگار شده اند یا اطلاعاتی است که پرستار در مورد آنها جمع آوری کرده است. برای آماده شدن جهت مراقبت در منزل، پرستار بایستی توانایی ها و نیازهای مددجو را مجددا بررسی نماید.

اجرا

علاوه بر فراهم کردن آسایش جسمی، حفظ حریم و حرمت مددجو، تشویق به استقلال، آموزش مهارت های مرتبط با موقعیت فقدان و سوگ لازم است و بایستی ارتباط موثری با بیمار برقرار شود: گوش دادن با توجه کامل، سکوت، سئوالات باز و بسته، تفسیر و تاویل، تصریح، تجسم بر احساسات، خلاصه کردن مطالب. پاسخ هایی مثل دادن نصیحت و ارزیابی، تفسیر و تجزیه و تحلیل، دادن اطمینان مجدد بی اساس نمی توانند برای مددجو کمک کننده باشند. برقراری ارتباط با مددجوی در حال سوگ بایستی براساس مرحله سوگ باشد. عصبانی یا افسرده بودن مددجو روی نوع ارتباط و پیام هایی که مددجو خواهد شنید تاثیر دارد.

علاوه بر استفاده از مهارت های موثر برقراری ارتباط، پرستار طرح مراقبتی برای آموزش مددجو و خانواده فراهم کرده و به آنها در عبور از مراحل سوگ کمک می کند.

ارزشیابی

ارزشیابی اثربخشی مراقبت های پرستاری در مددجویان سوگوار سخت است زیرا این مرحله انتقالی زندگی دارای ماهیت بلند مدت است. معیارهای ارزشیابی براساس اهداف تدوین شده توسط مددجو و خانواده وی انجام می شود.

اهداف مددجو و برآیندهای مورد انتظار مرتبط در مددجوی سوگوار به ویژگی های فقدان و مددجو بستگی دارد. اگر برآیندی لحاظ نشود، لازم است که پرستار طرح مراقبت ناموفق را مجددا بررسی و اصلاح نماید.

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. خدمات ترجمه متون پرستار شامل ترجمه متون عمومی، ترجمه متون تخصصی، ترجمه کتاب، ترجمه مقاله در حوزه ترجمه آنلاین، ترجمه حضوری، ترجمه تلفنی؛ بویژه ترجمه فارسی به انگلیسی می باشد. ترجمه فوری و ترجمه ارزان تز را تجربه کنید و مطمئنا به همکاری ادامه خواهید داد. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. هر گونه توضیح لازم را در محل ثبت سفارش قید بفرمایید. بمناسبت افتتاح تز فعلا قیمت ها ثابت و ارزان است. از قیمت ها و کیفیت ترجمه های تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش ترجمه متون

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. برای ثبت سفارش نگارش پیش پروپوزال، نگارش پروپوزال، نگارش پایان نامه، تجزیه و تحلیل آماری پایان نامه، تهیه اسلاید پاورپوینت دفاع به لینک زیر مراجعه نمایید. توجه بفرمایید که پوسته و ظاهر سایت تغییر می کند، زمانیکه وارد دامین thez.ir برای ثبت سفارش می شوید. اما این دامین  مربوط به وبگاه پرستار است و تحت مسئولیت وبگاه پرستار عمل می کند. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. از قیمت ها و کیفیت کار تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش پروپوزال و پایان نامه

بالای صفحه
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com