ورود کاربر

انواع پاسخ های سوگ

مفاهیم پرستاری – فقدان، سوگ، مرگ و مردنواکنش نرمال سوگ ممکن است به صورت سوگ تخفیف یافته (abbreviated grief) یا سوگ انتظاری (Anticipatory grief) باشد. سوگ تخفیف یافته نوعی سوگ است که بصورت خفیف احساس می شود. زمانی رخ می دهد که شی از دست رفته برای شخص خیلی مهم نیست یا بلافاصله با شی دیگری جایگزین شود که همان ارزش شی از دست رفته را داشته باشد. سوگ انتظاری قبل از وقوع سوگ رخ می دهد مثل زنی که بر بالین شوهر در حال مرگ خود سوگواری می کند. یک فرد جوان ممکن است قبل از عمل جراحی که اسکار بجای می گذارد سوگوار باشد. از آنجایی که بسیاری از علائم طبیعی سوگ در مرحله انتظار سوگ ابراز شده اند، واکنش ممکن است تا حدودی خفیف باشد زمانیکه سوگ واقعی رخ می دهد.

سوگ از دست رفته (Disenfranchised grief) زمانی است که شخص نمی تواند از دست دادن و فقدان خود را برای دیگران ابراز کند. موقعیت هایی که سوگ از دست رفته رخ می دهد اغلب می تواند در اثر فقدان های غیرقابل اجتماعی باشد که شخص نمی تواند در مورد آن صحبت کند از قبیل خودکشی، سقط، بی خیال بچه دار شدن و به فرزندی گرفتن بچه. مثال های دیگر شامل از دست دادن رابطه است که از نظر اجتماعی غیر قابل قبول است و ممکن است دیگران از آن مطلع نشوند (از قبیل هم جنس بازی یا روابط نامشروع زن یا مرد متاهل).

سوگ غیر سالم که سوگ پاتولوژیک (pathologic grief) یا سوگ پیچیده (complicated grief) نیز اطلاق می شود، زمانی رخ می دهد که راهبردهای سازشی فرد با فقدان غیر سازگار بوده، نسبت مناسبی با واقعه نداشته، مخالف هنجارهای فرهنگی و مذهبی بوده یا متناسب سن شخص نباشد. به این اختلال پزشکان اختلال عزاداری مرکب مقاوم (persistent complex bereavement disorder) می گویند، چنانچه پیش اشتغالی با مشکل بیشتر از 6 ماه طول بکشد و منجر به کاهش توانایی عملکردی رسمی شخص شود (سیمون، 2013). عوامل زیادی می تواند با وقوع سوگ مرکب همیاری کند از جمله فقدان تروماتیک قبلی، مونع خانوادگی یا فرهنگی برای ابراز احساس سوگواری، مرگ ناگهانی، اختلاف رابطه بین بازمانده و مرده، فقدان پشیبانی کافی از بازمانده.

سوگ مرکب ممکن است اشکال مختلفی بخود بگیرد. سوگ حل نشده (Unresolved grief) یا سوگ مزمن (chronic grief) از نظر زمانی یا شدت طولانی تر است. نشانه های آن همانند سوگواری نرمال است اما فرد عزادار ممکن است در ابراز سوگ خود مشکل داشته باشد، سوگ خود را انکار کند یا ممکن است بیشتر از زمان مورد انتظار سوگواری کند. در سوگ آشکار (inhibited grief) بسیاری از علائم طبیعی سوگ سرکوب شده و بجای آن اثرات دیگری مثل علائم جسمی تجربه می شود. سوگ تاخیری (Delayed grief) زمانی رخ می دهد که احساسات به صورت هدفمند و عمدی یا ناخودآگاه تا مدتی بعد از وقوع واقعه سرکوب می شود. بازمانده ای که از فعالیت های خطرناک به عنوان روش کاهش درد سوگ استفاده می کند، دچار سوگ اغراق آمیز (exaggerated grief) است.

می توان سوگ مرکب بعد از مرگ را توسط داده ها یا مشاهدات زیر تشخیص داد:

 • bullet مددجو سوگواری نمی کند، مثلا شوهر در خاکسپاری زنش گریه نمی کند یا در مراسم خاکسپاری شرکت نمی کند.
 • bullet مددجو از رفتن به قبرستان اجتناب می کند، در مراسم خاکسپاری شرکت نمی کند، گرچه اینگونه رسوم از سنت های فرهنگی مددجو است.
 • bullet مددجو در سالگرد یا در طی تعطیلات دچار عود مکرر علائم می شود.
 • bullet مددجو دچار احساس گناه مقاوم و کاهش اعتماد به نفس می شود.
 • bullet حتی بعد از دوره های طولانی، مددجو هنوز به دنبال شخص مفقود می گردد. بعضی ممکن است خودکشی را برای ملاقات مجدد در نظر بگیرند.
 • bullet حتی وقایع خیلی کوچک موجب ماشه شدن علائم سوگ می شود.
 • bullet حتی پس از گذشت زمان طولانی مددجو نمی تواند در مورد مرحوم حرف بزند، مثلا صدای مددجو دچار لرزش شده و چشمانش پر از اشک می شود.
 • bullet پس از گذشت دوره نرمال سوگواری، مددجو علائم جسمی مشابه با شخص مرده را تجربه می کند.
 • bullet رابطه مددجو با دوستان و وابستگان پس از مرگ عزیز خراب می شود.

عوامل زیادی می تواند با سوگ حل نشده پس از مرگ همیاری کند. از جمله:

 • bullet دوسوگرایی (احساسات مفرط، هم مثبت و هم منفی) نسبت به شخص مرده
 • bullet نیاز ادراکی به شجاع ماندن و کنترل کردن، ترس از باختن کنترل خود در مقابل دیگران
 • bullet تحمل فقدان های متعدد، از قبیل از دست دادن کل خانواده، که در آن شخص عزادار فکرکردن به آن را در هم شکننده و زیاد می داند
 • bullet ارزش عاطفی فوق العاده بالا و مفرطی که در شخص مرده سرمایه گذاری شده است (دلبستگی مفرط)، شکست در عزاداری اینگونه موارد به عزادار کمک می کند از واقعیت فقدان اجتناب کند
 • bullet عدم اطمینان نسبت به فقدان – برای مثال، کسانی که مفقود الاثر می شوند
 • bullet فقدان یا کمبود سیستم های حمایتی

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. خدمات ترجمه متون پرستار شامل ترجمه متون عمومی، ترجمه متون تخصصی، ترجمه کتاب، ترجمه مقاله در حوزه ترجمه آنلاین، ترجمه حضوری، ترجمه تلفنی؛ بویژه ترجمه فارسی به انگلیسی می باشد. ترجمه فوری و ترجمه ارزان تز را تجربه کنید و مطمئنا به همکاری ادامه خواهید داد. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. هر گونه توضیح لازم را در محل ثبت سفارش قید بفرمایید. بمناسبت افتتاح تز فعلا قیمت ها ثابت و ارزان است. از قیمت ها و کیفیت ترجمه های تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش ترجمه متون

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. برای ثبت سفارش نگارش پیش پروپوزال، نگارش پروپوزال، نگارش پایان نامه، تجزیه و تحلیل آماری پایان نامه، تهیه اسلاید پاورپوینت دفاع به لینک زیر مراجعه نمایید. توجه بفرمایید که پوسته و ظاهر سایت تغییر می کند، زمانیکه وارد دامین thez.ir برای ثبت سفارش می شوید. اما این دامین  مربوط به وبگاه پرستار است و تحت مسئولیت وبگاه پرستار عمل می کند. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. از قیمت ها و کیفیت کار تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش پروپوزال و پایان نامه

بالای صفحه
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com