ورود کاربر

انواع و منابع فقدان

مفاهیم پرستاری – فقدان، سوگ، مرگ و مردنفقدان به دو نوع کلی تقسیم می شود: فقدان حقیقی و فقدان درک شده. فقدان حقیقی (actual loss) توسط دیگران نیز قابل شناسایی و مشاهده است. فقدان درک شده (perceived loss) تنها توسط یک شخص تجربه می شود و دیگران نمی توانند آن را تمایز دهند. فقدان های روانشناختی اغلب از نوع درک شده هستند زیرا بطور مستقیم قابل تشخیص و تمایز نیستند. برای مثال، زنی که محل کار خود را بخاطر مراقبت از بچه هایش در منزل رها می کند ممکن است فقدان درک شده استقلال و آزادی داشته باشد. هر دوی این فقدان ها می توانند فقدان انتظاری (anticipatory loss) باشند. فقدان انتظار قبل از وقوع فقدان حقیقی تجربه می شود. برای مثال؛ زنی که می داند شوهرش در حال مردن است ممکن است در انتظار مرگ حقیقی وی فقدان را تجربه کند.

فقدان را می توان به دو گروه موقعیتی (situational losses) و تکاملی (developmental losses) تقسیم کرد. از دست دادن شغل، مرگ بچه و از دست دادن توانایی کارکردی بخاطر یک بیماری حاد یا جراحت از نوع فقدان موقعیتی هستند. فقدانی که در مراحل تکاملی نرمال رخ می دهد از قبیل جدا شدن بچه های بالغ از والدین، بازنشستگی شغلی، مرگ والدین سالمند از نوع فقدان تکاملی هستند و تا حدودی از نوع فقدان انتظاری بوده و شخص آمادگی تجربه آن را دارد.

منابع فقدان

  • الف) از دست دادن بخشی از خود (بخشی از بدن، کارکرد فیزیکی و جسمی یا خصیصه ای روانشناختی
  • ب) از دست دادن اشیای خارج از بدن خود شخص
  • ج) جدایی از محیطی که به آن عادت کرده ایم
  • د) از دست دادن یک عزیز یا شخصی ارزشمند

قسمتی از بدن

از دست دادن جنبه ای از خود تغییری است که در تصویر از بدن شخص رخ می دهد، گرچه ممکن است فقدان مشهود و در ظاهر نباشد. اسکار سوختگی بر روی صورت معمولا مشهود است، از دست دادن بخشی از معده یا از دست دادن توانایی احساس عاطفی مشهود نیست. درجه تاثیر این فقدان ها بر شخص به مقدار زیادی به تمامیت تصویر از بدن شخص بستگی دارد.

در سنین پیری تغییراتی در توانایی های جسمی و روانی رخ می دهد. در اینجا نیز تصویر از خود مستعد و آسیب پذیر است. سالمندی مرحله ای است که مردم ممکن است فقدان های زیادی را تجربه کنند: از دست دادن شغل، فعالیت های معمول، استقلال، سلامتی، دوستان، خانواده.

اشیای خارجی

از دست دادن اشیای خارجی شامل موارد زیر است: (1) از دست دادن اشیای بیجان که برای شخص از اهمیت بالایی برخوردار هستند از قبیل از دست دادن پول یا سوخته شدن خانه پدری و (2) از دست دادن اشیای جاندار مهم شخص از قبیل حیوان خانگی که دوستی و همراهی شخص را داشته است.

محیط آشنا

جدایی از محیط و افرادی که با آنها احساس امنیت می کرده ایم می تواند موجب وقوع احساس فقدان شود. بچه 6 ساله ای که برای اولین بار محیط خانه را ترک کرده و مدرسه می رود، ممکن است احساس فقدان را تجربه کند. دانشجویی که از شهر و خانه خود برای تحصیل دور شده است ممکن است احساس فقدان را تجربه کند.

عزیزان و نزدیکان

از دست دادن عزیز یا شخص ارزشمند بخاطر بیماریف جدایی یا مرگ می تواند فوق العاده آزارنده باشد. در بعضی از بیماری ها (از قبیل جنون آلزایمر)، شخص ممکن است دچار تغییر شخصیت شود که موجب شود دوستان و خانواده وی احساس کنند وی را از دست داده اند. مرگ عزیز دائمی بوده و فقدان کامل است.

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. خدمات ترجمه متون پرستار شامل ترجمه متون عمومی، ترجمه متون تخصصی، ترجمه کتاب، ترجمه مقاله در حوزه ترجمه آنلاین، ترجمه حضوری، ترجمه تلفنی؛ بویژه ترجمه فارسی به انگلیسی می باشد. ترجمه فوری و ترجمه ارزان تز را تجربه کنید و مطمئنا به همکاری ادامه خواهید داد. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. هر گونه توضیح لازم را در محل ثبت سفارش قید بفرمایید. بمناسبت افتتاح تز فعلا قیمت ها ثابت و ارزان است. از قیمت ها و کیفیت ترجمه های تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش ترجمه متون

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. برای ثبت سفارش نگارش پیش پروپوزال، نگارش پروپوزال، نگارش پایان نامه، تجزیه و تحلیل آماری پایان نامه، تهیه اسلاید پاورپوینت دفاع به لینک زیر مراجعه نمایید. توجه بفرمایید که پوسته و ظاهر سایت تغییر می کند، زمانیکه وارد دامین thez.ir برای ثبت سفارش می شوید. اما این دامین  مربوط به وبگاه پرستار است و تحت مسئولیت وبگاه پرستار عمل می کند. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. از قیمت ها و کیفیت کار تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش پروپوزال و پایان نامه

بالای صفحه
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com