ورود کاربر

فرآیند پرستاری مرگ و مردن

بررسی و شناخت

مفاهیم پرستاری – فقدان، سوگ، مرگ و مردنعلاوه بر بانک های اطلاعاتی و سیستم هایی که امکان تجزیه و تحلیل و شناسایی صحیح تشخیص های پرستاری مناسب برای بیمار در حال مرگ را فراهم ساخته است، پرستار بایستی وضعیت هوشیاری مددجو و آگاهی اعضای خانواده وی را بررسی کند.

در بیمارانی که در مرحله نهایی بیماری و در حال احتضار هستند، آگاهی شخص در حال مرگ و خانواده وی از وضعیت موجود می تواند روی توانایی برقراری ارتباط آزاد پرستار با مددجو و اعضای تیم مراقبت بهداشتی تاثیر بگذارد.

فرآیند پرستاری مرگ و مردن
مددجو ممکن است ملاقات با یک فرد روحانی را درخواست کند

سه نوع آگاهی برای این وضعیت توصیف شده است که شامل آگاهی بسته، وانمود متقابل، و آگاهی باز است (گلیسر و استراوس، 1965).

در آگاهی بسته (closed awareness) مددجو از مشرف به مرگ بودن اطلاع ندارد. خانواده بیمار ممکن است چنین وضعی را انتخاب کرده باشند، زیرا بطور کامل درک نکرده اند که مددجو بیمار است یا باور دارند که مددجو بهبود خواهد یافت. مراقب اولیه بیمار ممکن است عدم اطلاع تشخیص یا پیش آگهی به مددجو را انتخاب کند. پرسنل پرستاری ممکن است در این موقعیت به مشکل اخلاقی (قانون حرفه ای) برخورند.

در وانمود کردن متقابل (mutual pretense)، مددجو، خانواده و پرسنل مراقبت بهداشتی همگی از پیش آگهی مشرف به مرگ بودن اطلاع دارند اما در مورد آن صحبت نمی کنند و موضوع را سربسته نگه می دارند. گاهی مددجو از صحبت در مورد مرگ طفره می رود تا خانواده خود را از ناراحتی و زجر دور نگه دارد. وانمود متقابل به مددجو حریم و تکریم لازم را می دهد، اما بار سنگینی بر دوش شخص در حال مرگ است، کسی که باید به تنهایی بار را بکشد.

در آگاهی باز (open awareness) مددجو سایرین از مسئله مشرف به مرگ بودن اطلاع دارند و آزادانه در مورد آن صحبت می کنند، هرچند سخت است. این سطح آگاهی به مددجو این فرصت را می دهد که به مسائل خود سامان بدهد و حتی در برنامه ریزی مراسم خاکسپاری خود شرکت کند.

همه کس با آگاهی باز راحت نیست. عده ای معتقدند که بیمار ترمینال در مورد وضعیت خود آگاه است حتی اگر کسی مستقیما به وی نگفته باشد. عده ای هم معتقدند که مددجو بدون آگاهی از شرایط خود به پایان راه می رسد. هرچند تمایز این دو سخت است و به سختی می توان فهمید که مددجو چه می داند و چه چیزی را تصدیق می کند یا می پذیرد. در قوانین فدرال آمریکا آمده است که مراقبین بهداشتی بایستی مراقبت پایان زندگی مددجو را براساس دستورالعمل های مراقبت بهداشتی پیشرو تعیین کنند (نشانه های مشرف به مرگ بالینی بودن).

همانطور که مرگ بیمار نزدیک می شود، پرستار به خانواده و اطرافیان بیمار کمک می کند تا آماده شوند. با توجه به نوع آگاهی شخص از وضعیت موجود، پرستار سئوالاتی برای تعیین راه های حمایت از مددجو و خانواده در طی دوره قبل و پس از مرگ می پرسد (نمونه سئوالات مناسب برای مصاحبه مددجوی مشرف به مرگ و خانواده وی). بخصوص لازم است که پرستار بداند خانواده پس از مرگ شخص انتظار چه اتفاقی دارند تا اطلاعات لازم و در حد کافی به آنها داده شود. همچنین ممکن است تصمیمات خاصی در مورد وقایع حول مرگ بیمار گرفته باشند از قبیل تحویل جسد پس از مرگ بیمار.

تشخیص پرستاری

دامنه ای از تشخیص های پرستاری برای تبیین نیازهای جسمی و روانی وجود دارد که برای مددجوی در حال مرگ مصداق دارد و به داده های بررسی و شناخت بستگی دارد. از جمله:

  • مفاهیم پرستاری – مرگ و مردن تشخیص پرستاری ترس
  • مفاهیم پرستاری – مرگ و مردن تشخیص پرستاری نومیدی
  • مفاهیم پرستاری – مرگ و مردن تشخیص پرستاری بی قدرتی
  • مفاهیم پرستاری – مرگ و مردن تشخیص پرستاری ریسک تنش نقش مراقب
  • مفاهیم پرستاری – مرگ و مردن تشخیص پرستاری اختلال فرآیندهای خانوادگی

برنامه ریزی

اهداف اصلی برای مددجوی در حال مرگ شامل (1) حفظ آسایش جسمی و روانی و (2) دستیابی به مرگ محترمانه و با آرامش است؛ که شامل حفظ کنترل شخصی و پذیرش کاهش وضعیت سلامتی است. در زمان برنامه ریزی طرح مراقبت پرستاری مددجوی مشرف به مرگ، سند حقوق شخص در حال مرگ (سند حقوق اشخاص در حال مرگ) می تواند راهنمای مفیدی باشد.

اجرا

اصلی ترین مسئولیت پرستار در مراقبت از مددجویان مشرف به مرگ کمک به مددجو برای مردن در آرامش و با احترام است. مسئولیت های خاص تر آنها شامل موارد زیر است:

ارزشیابی

برای ارزشیابی دستیابی به اهداف مددجو، پرستار داده ها را مطابق با برآیندهای مورد انتظار تدوین شده در مرحله برنامه ریزی جمع آوری می کند. ارزشیابی اقدامات ممکن است به صورت زیر باشد:

  • مفاهیم پرستاری – مرگ و مردن گوشش دادن به گزارش احساسات مددجو در مورد کنترل محیط حین مرگ مثل کنترل مسکن ها، بازدید خانواده و اطرافیان، طرح درمان و غیره
  • مفاهیم پرستاری – مرگ و مردن مشاهده رابطه مددجو با نزدیکان خود
  • مفاهیم پرستاری – مرگ و مردن گوش کردن به افکار و احساسات بیمار در مورد نومیدی یا بی قدرتی

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. خدمات ترجمه متون پرستار شامل ترجمه متون عمومی، ترجمه متون تخصصی، ترجمه کتاب، ترجمه مقاله در حوزه ترجمه آنلاین، ترجمه حضوری، ترجمه تلفنی؛ بویژه ترجمه فارسی به انگلیسی می باشد. ترجمه فوری و ترجمه ارزان تز را تجربه کنید و مطمئنا به همکاری ادامه خواهید داد. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. هر گونه توضیح لازم را در محل ثبت سفارش قید بفرمایید. بمناسبت افتتاح تز فعلا قیمت ها ثابت و ارزان است. از قیمت ها و کیفیت ترجمه های تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش ترجمه متون

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. برای ثبت سفارش نگارش پیش پروپوزال، نگارش پروپوزال، نگارش پایان نامه، تجزیه و تحلیل آماری پایان نامه، تهیه اسلاید پاورپوینت دفاع به لینک زیر مراجعه نمایید. توجه بفرمایید که پوسته و ظاهر سایت تغییر می کند، زمانیکه وارد ساب دامین thez.parastar.info برای ثبت سفارش می شوید. اما این ساب دامین همانطور که از نامش پیداست مربوط به وبگاه پرستار است و تحت مسئولیت وبگاه پرستار عمل می کند. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. از قیمت ها و کیفیت کار تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش پروپوزال و پایان نامه

بالای صفحه
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com