ورود کاربر

عوامل موثر بر مفهوم از خود

مفاهیم پرستاری – مفهوم از خود

وبگاه پرستارعوامل زیادی روی مفهوم از خود شخص تاثیر دارد. عوامل اصلی شامل مرحله تکاملی، خانواده و فرهنگ، استرسورها، منابع، تاریخچه موفقیت و شکست، بیماری و ناخوشی است.

مرحله تکاملی

وبگاه پرستارهمانطور که شخص از مراحل رشد و تکامل عبور می کند، عوامل موثر بر مفهوم از خود تغییر می کنند. برای مثال، نوزاد به محیط حمایتی و لطیف نیاز دارد، در حالی که بچه ها به آزادی اکتشاف و یادگیری نیاز دارند. مفهوم از خود سالمندان براساس تجربیات آنها در گذر از مراحل زندگی است.

خانواده و فرهنگ

وبگاه پرستارارزش های بچه های جوان بطور وسیعی تحت تاثیر خانواده و فرهنگ است. بعدا تحت تاثیر همسالان و همکلاسی ها قرار می گیرد و روی خود آنها تاثیر می گذارد. زمانی که بچه با توقعات متفاوتی از خانواده، فرهنگ و همسالان مواجه می شود، احساس از خود (sense of self) وی دچار سردرگمی می شود. برای مثال بچه ممکن است باور داشته باشد که والدینش از وی توقع داند الکل نخورد و در خدمات مذهبی یکشنبه ها شرکت کند. همزمان دوستانش وی را تشویق می کنند که آبجو بخورد و یکشنبه ها را با آنها بگذراند.

مفاهیم پرستاری - تصویر از بدن
معمولا توقعات والدین و همسالان بچه را به جهات متضادی می کشاند

استرسورها

وبگاه پرستاراسترسورها با سازگاری موفقیت آمیز فرد با مشکلات، موجب تقویت مفهوم از خود وی می شوند. از سوی دیگر، اگر استرسورها شدید بوده و شخص نتواند سازگار شود، پاسخ های ناسازگار رخ می دهد از قبیل سوء مصرف مواد، گوشه گیری و اضطراب. توانایی شخص در رسیدگی به استرسورها به طور زیادی به منابع شخصی وی بستگی دارد. شناخت این استرسورها که ممکن است روی ابعاد مفهوم از خود مددجو تاثیر بگذارد، برای پرستار مهم است. نمونه ای از استرسورهایی که می تواند مددجو را در خطر مشکلات مفهوم از خود قرار دهد را بخوانید.

منابع

وبگاه پرستارمنابع یک شخص به دو دسته منابع داخلی و خارجی تقسیم می شوند. نمونه ای از منابع داخلی شامل اطمینان و ارزش ها است، در حالی که منابع خارجی شامل شبکه حمایتی، منابع مالی کافی و سازماندهی است. عموما هر چه منابع داشته و مورد استفاده شخص بیشتر باشد، تاثیر مثبت بیشتری بر مفهوم از خود وی دارد.

سابقه موفقیت و شکست

وبگاه پرستارکسانی که سابقه شکست دارند خود را ناتوان و شکست خورده می دانند، در حالی که کسانی که سابقه موفقیت دارند، تاثیر مثبت زیادی بر مفهوم از خود آنها دارد. همچنین افراد دارای مفهوم از خود مثبت از سطح موفقیت خود احساس رضایت می کنند و قانع هستند در حالی که افراد دارای مفهوم از خود منفی کل موقعیت زندگی خود را در اثر یک شکست منفی می بینند.

بیماری و ناخوشی

وبگاه پرستارناخوشی و تروما می توانند روی مفهوم از خود شخص تاثیر بگذارند. زنی که ماستکتومی کرده است ممکن است خودش را جذاب نبیند و این فقدان ممکن است بر شیوه رفتار و ارزش های وی تاثیر بگذارد. افراد نسبت به استرسورهایی از قیبل ناخوشی و تغییرات ناشی از پیری در عملکرد به شیوه متفاوتی واکنش نشان می دهند. پذیرش، انکار، انزوا یا افسردگی از واکنش های رایج است.

منبع:

Audrey B., Snyder S., Frandsen G. (2016), Kozier & Erb’s fundamentals of nursing: concepts, practice, and process, 10th Edition, Pearson Education, New Jersey.

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. خدمات ترجمه متون پرستار شامل ترجمه متون عمومی، ترجمه متون تخصصی، ترجمه کتاب، ترجمه مقاله در حوزه ترجمه آنلاین، ترجمه حضوری، ترجمه تلفنی؛ بویژه ترجمه فارسی به انگلیسی می باشد. ترجمه فوری و ترجمه ارزان تز را تجربه کنید و مطمئنا به همکاری ادامه خواهید داد. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. هر گونه توضیح لازم را در محل ثبت سفارش قید بفرمایید. بمناسبت افتتاح تز فعلا قیمت ها ثابت و ارزان است. از قیمت ها و کیفیت ترجمه های تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش ترجمه متون

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. برای ثبت سفارش نگارش پیش پروپوزال، نگارش پروپوزال، نگارش پایان نامه، تجزیه و تحلیل آماری پایان نامه، تهیه اسلاید پاورپوینت دفاع به لینک زیر مراجعه نمایید. توجه بفرمایید که پوسته و ظاهر سایت تغییر می کند، زمانیکه وارد ساب دامین thez.parastar.info برای ثبت سفارش می شوید. اما این ساب دامین همانطور که از نامش پیداست مربوط به وبگاه پرستار است و تحت مسئولیت وبگاه پرستار عمل می کند. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. از قیمت ها و کیفیت کار تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش پروپوزال و پایان نامه

بالای صفحه
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com