ورود کاربر

تصویر از بدن

مفاهیم پرستاری – مفهوم از خود

وبگاه پرستارتصویر از خود فیزیکی یا تصویر از بدن (body image) چیزی است که شخص از سایز، ظاهر و عملکرد بدن و بخش های آن برداشت می کند. تصویر از بدن دارای ابعاد شناختی و عاطفی است. بعد شناختی آگاهی از بدن مادی است، بعد عاطفی شامل حواس بدن است از قبیل احساس درد، لذت، خستگی و حرکات بدنی. تصویر از بدن مجموعه این نگرش ها، آگاهی ها و ناآگاهی هایی است که شخص از بدنش دارد.

وبگاه پرستارتصویر از بدن شامل لباس، آرایش، فرم مو، جواهرات و سایر چیزهایی است که به بدن شخص وصل است. همچنین شامل بخش های مصنوعی بدن مثل اندام مصنوعی، دندان های مصنوعی، گیر سر و همچنین تجهیزات مورد نیاز برای کارکرد شخص مثل ویلچر، عصا و عینک است. برداشت گذشته و حال و عملکرد بخش های بدن در طول زمان بخشی از تصویر از بدن شخص را تشکیل می دهند.

مفاهیم پرستاری - تصویر از بدن
تصویر از بدن مجموع نگرش های آگاهانه و ناخود آگاه شخص نسبت به بدن خویش است

وبگاه پرستاربخشی از تصویر از بدن شخص در اثر پاسخ ها و نگرش های دیگران نسبت به بدن وی تشکیل می شود و بخشی از کاوش شخص از بدن خویش شکل می گیرد. برای مثال، تصویر از بدن نوزاد تا حدودی در اثر عکس العمل والدین و مراقبت دهنده به بچه توسط لبخند، بغل کردن و لمس کردن و با کاوش بدن خویش و احساسات حین تغذیه با شیر مادر، مکیدن پستان و حمام کردن تشکیل می شود. ارزش های فرهنگی و اجتماعی نیز روی تصویر از بدن شخص تاثیر دارند.

وبگاه پرستاررسانه های اطلاع رسان و سرگرمی نیز در طی سالیان گذشته سهمی در نگرش شخص به خود و دیگران ایفا کرده اند. در طی نوجوانی، نگرانی های مرتبط با تصویر از بدن از بزرگترین نگرانی های نوجوان است. شخص «آرمانی» یا ایده آل ترسیم شده توسط رسانه ها واقعا به هدف غیر واقع بینانه بسیاری تبدیل می شود.

وبگاه پرستاراگر تصویر از بدن شخصی خیلی به خود آرمانی وی نزدیک باشد، شخص به احتمال بیشتری در مورد عناصر و اجزای فیزیکی و غیر فیزیکی خود مثبت می اندیشد. بدن ایده آل به طور زیادی تحت تاثیر استانداردهای فرهنگی است. برای مثال، در حال حاضر در آمریکای شمالی بدن متناسب و یک دست و تون شده مورد قبول و تمجید است.

وبگاه پرستاریکی دیگر از جنبه های تصویر از بدن درک این مسئله است که بخش های مختلف بدن دارای ارزش متفاوتی برای افراد مختلف است. برای مثال، پستان بزرگ ممکن است برای یک زن مهم باشد و برای دیگری نباشد؛ یا سفید شدن موها ممکن است برای شخصی دردناک باشد، در حالی که دیگری به سختی متوجه سفید شدن موهای خود شده باشد.

وبگاه پرستارفرد دارای تصویر از بدن سالم غالباً نگران سلامتی و ظاهر خویش است. این شخص در صورت بیمار شدن درخواست کمک می کند و اعمال بهداشتی را در برنامه زندگی روزمره خود می گنجاند. شخصی که دارای تصویر از بدن ناسالم است، احتمالا در مورد بیماری های خیلی جزئی فوق العاده نگران می شود و فعالیت هایی مثل خواب و رژیم غذایی سالم را نادیده می گیرد، که هر دو برای سلامت وی لازم هستند.

وبگاه پرستارشخصی که دچار اختلال تصویر از بدن است ممکن است بخشی از بدن که ساختارش به طور چشمگیری در اثر بیماری یا تروما تغییر کرده است را مخفی کرده، لمس نکرده یا نگاه نکند. بعضی از افراد احساسات بی یاوری، نومیدی و بی قدرتی نشان میدهند و مستعد صدمه هستند و ممکن است رفتارهای خود – تخریبی مثل زیاد یا کم خوردن، اقدام به خودکشی نشان دهد.

منبع:

Audrey B., Snyder S., Frandsen G. (2016), Kozier & Erb’s fundamentals of nursing: concepts, practice, and process, 10th Edition, Pearson Education, New Jersey.

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. خدمات ترجمه متون پرستار شامل ترجمه متون عمومی، ترجمه متون تخصصی، ترجمه کتاب، ترجمه مقاله در حوزه ترجمه آنلاین، ترجمه حضوری، ترجمه تلفنی؛ بویژه ترجمه فارسی به انگلیسی می باشد. ترجمه فوری و ترجمه ارزان تز را تجربه کنید و مطمئنا به همکاری ادامه خواهید داد. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. هر گونه توضیح لازم را در محل ثبت سفارش قید بفرمایید. بمناسبت افتتاح تز فعلا قیمت ها ثابت و ارزان است. از قیمت ها و کیفیت ترجمه های تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش ترجمه متون

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. برای ثبت سفارش نگارش پیش پروپوزال، نگارش پروپوزال، نگارش پایان نامه، تجزیه و تحلیل آماری پایان نامه، تهیه اسلاید پاورپوینت دفاع به لینک زیر مراجعه نمایید. توجه بفرمایید که پوسته و ظاهر سایت تغییر می کند، زمانیکه وارد ساب دامین thez.parastar.info برای ثبت سفارش می شوید. اما این ساب دامین همانطور که از نامش پیداست مربوط به وبگاه پرستار است و تحت مسئولیت وبگاه پرستار عمل می کند. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. از قیمت ها و کیفیت کار تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش پروپوزال و پایان نامه

بالای صفحه
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com