ورود کاربر

مراقبت پرستاری پس از مرگ (Postmortem Care)

مفاهیم پرستاری – فقدان، سوگ، مرگ و مردنجمود نعشی (Rigor mortis) سفت شدن بدن مرده است که حدود 2 تا 4 ساعت پس از مرگ رخ می دهد. جمود نعشی از عضلات غیر ارادی (قلب، مثانه و مانند اینها) شروع می شود، سپس به سر، گردن، تنه و نهایتا اندام ها می رسد.

از آنجایی که معمولا خانواده بیمار درخواست می کنند که جنازه را ببینند و خداحافظی کنند و از آنجایی که ظاهر جنازه بایستی طبیعی و راحت باشد، پرستار بایستی قبل از وقوع جمود نعشی بدن مرده را در وضعیت آناتومیک قرار دهد، دندان مصنوعی وی را در دهانش بگذارد، چشمان و دهان او را ببندد. جمود نعشی معمولا بعد از 96 ساعت پس از مرگ رفع می شود.

سرد شدن جنازه (Algor mortis) معمولا کاهش تدریجی حرات بدن پس از مرگ است. زمانی که گردش خون بدن متوقف می شود و هیپوتالاموس فعالیتش قطع می شود، دمای بدن حدود یک درجه سانتیگراد در ساعت کاهش می یابد تا زمانیکه به دمای اتاق برسد. همزمان پوست حالت ارتجاعی خود را از دست دهد و به راحتی شکسته می شود، زمانی که لباس و چسب ها از بدن مرده کنده می شوند.

پس از قطع فشار خون، سلول های قرمز خون تجزیه می شوند، هموگلوبین آزاد می شود که موجب تغییر رنگ بافت های اطراف می شود. این تغییر رنگ را کوفتگی لاشه (livor mortis) می گویند و در قسمت های تحتانی یا قسمت های آویزان بدن مرده رخ می دهد.

پس از مرگ بافت ها نرم شده و در اثر تخمیر باکتریال به مایع تبدیل می شوند. هر چه دما بالاتر باشد، تغییرات سریعتر رخ می دهد. بنابراین جسد اغلب در محیطی خنک نگهداری می شود تا این فرآیند به تاخیر بیافتد. در مومیایی با تزریق مواد شیمیایی از تخریب بدن توسط باکتری ها جلوگیری می شود.

معمولا وظیفه آماده سازی جسد و ارسال به سردخانه وظیفه پرسنل پرستاری است. این اقدامات براساس سیاست موسسه یا بیمارستان انجام می شود و ممکن است تحت تاثیر قوانین مذهبی باشد. اگر خانواده یا وابستگان مرده خواهان دیدن جسد هستند، ابتدا بایستی محیط و جنازه را تمیز و مرتب کرد و بعد اجازه بازدید جسد را داد.

تمامی تجهیزات، پوشش های کثیف و مواد مصرفی بایستی از بالین خارج شوند. بعضی از موسسات ملزم کرده اند که لوله ها و کاتترها و وسایل متصل به بیمار خارج گردند. معمولا جسد در وضعیت طاقباز قرار داده می شود در حالیکه دست ها در طرفین جسد قرار دارند و کف دست رو به پایین است؛ یا بعضی از فرهنگ ها دست را روی شکم جسد و روی هم قرار می دهند. بالشی زیر سر و شانه ها گذاشته می شود تا از تجمع خون و تغییر رنگ صورت جنازه جلوگیری شود.

پلک ها بسته شده و چند دقیقه نگهداشته می شوند تا بسته بمانند. بعضی از موسسات بستن چشم ها با پنبه و باند را لازم دانسته اند. معمولا برای حفظ حالت چهره دندان مصنوعی در دهان جسد گذاشته می شود و دهان بسته می شود و این بستگی به سیاست موسسه و سنت های فرهنگی و مذهبی دارد.

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. خدمات ترجمه متون پرستار شامل ترجمه متون عمومی، ترجمه متون تخصصی، ترجمه کتاب، ترجمه مقاله در حوزه ترجمه آنلاین، ترجمه حضوری، ترجمه تلفنی؛ بویژه ترجمه فارسی به انگلیسی می باشد. ترجمه فوری و ترجمه ارزان تز را تجربه کنید و مطمئنا به همکاری ادامه خواهید داد. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. هر گونه توضیح لازم را در محل ثبت سفارش قید بفرمایید. بمناسبت افتتاح تز فعلا قیمت ها ثابت و ارزان است. از قیمت ها و کیفیت ترجمه های تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش ترجمه متون

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. برای ثبت سفارش نگارش پیش پروپوزال، نگارش پروپوزال، نگارش پایان نامه، تجزیه و تحلیل آماری پایان نامه، تهیه اسلاید پاورپوینت دفاع به لینک زیر مراجعه نمایید. توجه بفرمایید که پوسته و ظاهر سایت تغییر می کند، زمانیکه وارد دامین thez.ir برای ثبت سفارش می شوید. اما این دامین  مربوط به وبگاه پرستار است و تحت مسئولیت وبگاه پرستار عمل می کند. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. از قیمت ها و کیفیت کار تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش پروپوزال و پایان نامه

بالای صفحه
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com