ورود کاربر

شکل گیری مفهوم از خود

مفاهیم پرستاری – مفهوم از خود

وبگاه پرستارشخص با مفهوم از خود متولد نمی شود، بلکه در نتیجه تعاملات اجتماعی با دیگران شکل می گیرد. نظریه پردازان رشد و تکامل مثل مراحل تکامل اریکسون (Erikson’s stages of development)، مراحل تکامل شناختی پیاژه (Piaget’s cognitive developmental phases)، وظایف تکاملی هویگهارست (Havighurst’s developmental tasks) به شرح این مسئله پرداخته اند.

وبگاه پرستاراریکسون (1963) معتقد است که در طول عمر، مردم با وظایف تکاملی مختلفی مواجه هستند که با هشت مرحله روانی اجتماعی در ارتباط است که یک چارچوب نظری ایجاد می کند. موفقیت شخص در سازگاری با این وظایف تکاملی به طور زیادی به میزان تکامل مفهوم از خود وی بستگی دارد. سازگاری سخت منجر به مشکلات مفهوم از خود در همان موقع و ادامه زندگی شخص می گردد. در جدول 1 مثالی از رفتارهایی آمده است که نشانگر موفقیت یا شکست در حل و فصل این وظایف تکاملی است.

شکل گیری و تکامل مفهوم ازخود هر شخص از سه مرحله اصلی تشکیل شده است:
 • مفاهیم پرستاری – مفهوم از خود نوزاد می آموزد که خود جسمی وی از محیط مجزا و متفاوت است.
 • مفاهیم پرستاری – مفهوم از خود بچه نگرش دیگران به خود را درونی می کند.
 • مفاهیم پرستاری – مفهوم از خود بچه و بالغین استانداردهای جامعه را درونی می کنند.

وبگاه پرستاراصطلاح خود فراگیر (global self) به مجموعه عقاید و تصاویری اطلاق می شود که شخص نسبت به خویش دارد. این کامل ترین توصیفی است که افراد می توانند در هر زمانی از خویش داشته باشند. همچنین مرجع شخص از تجارب و نگرش وی به دنیا است. بعضی از این عقاید و تصاویر بیانگر حقیقت است، برای مثال «من زن هستم»، «من پدر هستم»، «من کوتاه قد هستم». بعضی نیز به جوانب محسوس خود اشاره دارند از قبیل «من توانمند هستم»، «من خجالتی و کمرو هستم».

وبگاه پرستارهر یک از عقاید یا تصاویر مجزایی که شخص نسبت به خود دارد، روی مفهوم از خود تاثیر دارند. هرچند، مفهوم از خود به سادگی شامل مجموع این بخش ها نیست. تصاویر و عقاید متفاوتی که افراد نسبت به خویش دارند دارای وزن و اولویت و امتیاز خاص نیستند. مفهوم از خود هر شخص همانند یک قطعه هنری است. در مرکز این هنر عقاید و تصاویری وجود دارد که برای هویت شخص نقش حیاتی تر و محوری تری دارند. آنها کلیت و هسته مفهوم از خود (core self-concept) را تشکیل می دهند. برای مثال، «من یک فرد خیلی باهوش هستم» یا «من زن/مرد هستم». تصاویر و عقایدی که کمتر برای شخص مهم هستند، در حاشیه قرار دارند. برای مثال «من چپ یا راست دست هستم» یا «من اهل ورزش هستم یا نیستم».

تصور بر این است که اساس مفهوم از خود افراد چگونگی درک و برداشت و ارزیابی آنها از حیطه های زیر است:
 • مفاهیم پرستاری – مفهوم از خود عملکرد شغلی
 • مفاهیم پرستاری – مفهوم از خود عملکرد هوشی
 • مفاهیم پرستاری – مفهوم از خود ظاهر شخصی و جذابیت فیزیکی
 • مفاهیم پرستاری – مفهوم از خود جذابیت و عملکرد جنسی
 • مفاهیم پرستاری – مفهوم از خود علاقه دیگران به آنها
 • مفاهیم پرستاری – مفهوم از خود توانایی سازگاری مشکلات و حل آنها
 • مفاهیم پرستاری – مفهوم از خود وابستگی به هم
 • مفاهیم پرستاری – مفهوم از خود استعدادهای خاص

وبگاه پرستارمفهوم از خود در این حیطه ها به گزینه هایی که مردم در مورد سلامتی خود انتخاب می کنند و درک آنها از سلامتی خود بسط می یابد. افراد دارای مفهوم از خود مثبت قوی در مورد ظاهر خود احتمالا به رفتارهای بهداشتی و سلامتی ارزش می نهند و سلامت پوست، مو، رنگ پوست بدن را برای مثال رعایت می کنند. افراد دارای مفهوم از خود منفی ممکن است کمتر در مورد بهبود سلامتی خود و فعالیت های پیشگیری از بیماری اهمیت قائل باشند.

وبگاه پرستارحفظ و ارزیابی مفهوم از خود یک فرآیند پیوسته است. وقایع یا موقعیت ها ممکن است سطح مفهوم از خود شخص را در طول زمان تغییر دهند. داشتن مفهوم از خود پایه شامل دید ما نسبت به خودمان و دید دیگران نسبت به ما است. همچنین خود – ایده آل (ideal-self) یا خود آرمانی وجود دارد، که شیوه ای است که باید باشیم یا ترجیح می دهیم باشیم. خود آرمانی درک فرد از رفتار خود براساس استانداردهای شخصی، جاه طلبی ها، اهداف و ارزش های خاص خود است. گاهی اوقات این خود آرمانی واقع بینانه است و گاهی نیست. زمانی که خود درک شده با خود آرمانی نزدیک به هم باشند، شخص آرزو نمی کند که خیلی با آنچه که هست فرق داشته باشد. شکاف و تفاوت بین خود آرمانی و خود درک شده می تواند مشوقی برای خود ارتقایی و بهبود خویش باشد. هرچند، زمانی که این اختلاف و شکاف زیاد باشد، حاصلش پایین بودن اعتماد به نفس است.

وبگاه پرستارپرستاران مانند هر فرد بزرگسال دیگری، خودشان را هم براساس دروندادهای داخلی و هم خارجی می بینند که در طول سالیان کسب کرده اند. توانایی ارزیابی توانایی های خود، میل به پا نهادن در جای پای مدل خود، و گرفتن بازخورد از همکاران و مددجویان می توانند روی مفهوم از خود پرستار تاثیر داشتن باشند.

منبع:

Audrey B., Snyder S., Frandsen G. (2016), Kozier & Erb’s fundamentals of nursing: concepts, practice, and process, 10th Edition, Pearson Education, New Jersey.

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. خدمات ترجمه متون پرستار شامل ترجمه متون عمومی، ترجمه متون تخصصی، ترجمه کتاب، ترجمه مقاله در حوزه ترجمه آنلاین، ترجمه حضوری، ترجمه تلفنی؛ بویژه ترجمه فارسی به انگلیسی می باشد. ترجمه فوری و ترجمه ارزان تز را تجربه کنید و مطمئنا به همکاری ادامه خواهید داد. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. هر گونه توضیح لازم را در محل ثبت سفارش قید بفرمایید. بمناسبت افتتاح تز فعلا قیمت ها ثابت و ارزان است. از قیمت ها و کیفیت ترجمه های تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش ترجمه متون

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. برای ثبت سفارش نگارش پیش پروپوزال، نگارش پروپوزال، نگارش پایان نامه، تجزیه و تحلیل آماری پایان نامه، تهیه اسلاید پاورپوینت دفاع به لینک زیر مراجعه نمایید. توجه بفرمایید که پوسته و ظاهر سایت تغییر می کند، زمانیکه وارد ساب دامین thez.parastar.info برای ثبت سفارش می شوید. اما این ساب دامین همانطور که از نامش پیداست مربوط به وبگاه پرستار است و تحت مسئولیت وبگاه پرستار عمل می کند. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. از قیمت ها و کیفیت کار تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش پروپوزال و پایان نامه

بالای صفحه
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com