ورود کاربر

مفهوم از خود

مفاهیم پرستاری – مفهوم از خود

مقدمه

وبگاه پرستارمفهوم از خود شامل تمامی درک از خود (self-perceptions) هایی است (ظاهر، ارزش ها و اعتقادات) که روی رفتار شخص تاثیر گذاشته و زمانی به آن اشاره می شود که از کلمات «من» یا «خودم» استفاده می شود. مفهوم از خود روی موارد زیر تاثیر دارد:

 • مفاهیم پرستاری – مفهوم از خود طریقه تفکر، صحبت کردن و عمل کردن شخص
 • مفاهیم پرستاری – مفهوم از خود طریقه دیدن و برخوردن کردن با اشخاص دیگر
 • مفاهیم پرستاری – مفهوم از خود گزینه هایی که شخص انتخاب می کند
 • مفاهیم پرستاری – مفهوم از خود توانایی دوست داشتن یا مورد علاقه بودن (عشق دادن یا گرفتن)
 • مفاهیم پرستاری – مفهوم از خود توانایی اقدام و تغییر چیزها

مفهوم از خود دارای چهار بعد است:

 • مفاهیم پرستاری – مفهوم از خود دانش از خود (Self-knowledge): بینش شخص نسبت به توانایی ها، ذات و ماهیت و محدودیت های خویش
 • مفاهیم پرستاری – مفهوم از خود توقع از خود (Self-expectation): توقعاتی که شخص از خود دارد، ممکن است توقعاتی واقع بینانه و منطقی یا غیر منطقی باشند
 • مفاهیم پرستاری – مفهوم از خود خود – اجتماعی (Social self): برداشت دیگران و جامعه از شخص
 • مفاهیم پرستاری – مفهوم از خود ارزیابی اجتماعی (Social evaluation): ارزشیابی خویش در رابطه با دیگران، وقایع یا موقعیت ها.

وبگاه پرستار

کسانی که به «من خودم را چطور می بینم» بیشتر از «دیگران من را چطور می بینند» اهمیت می دهد را اصطلاحاً من - محور (me-centered) می نامند. برآورده کردن توقعات آنها از خودشان بسیار سخت است و فقط با خودشان رقابت می کنند نه با دیگران. برعکس، افرادی که قویا دیگران - محور (other-centered) هستند، به شدت به تایید دیگران نیاز دارند و تلاش می کنند طبق توقع دیگران زندگی کنند، خودشان را با دیگران مقایسه می کنند، با دیگران رقابت می کنند و خودشان را در رابطه با دیگران ارزشیابی می کنند. آنها در اطمینان به خود مشکل دارند و از تایید نشدن می ترسند. بنابراین مفهوم از خود مثبت من – محور است و با رجوع محدود به نظرات دیگران تشکیل می شود.

وبگاه پرستار

علاوه بر بررسی و شناخت و تقویت مفهوم از خود مثبت در مددجویان، مفهوم از خود پرستاران نیز اهمیت دارد. پرستارانی که ابعاد مختلف مفهوم از خود خویشتن را می شناسند، راحتتر و بهتر می توانند نیازها، تمایلات، احساسات و تضادهای مددجوی خود را درک کنند. پرستارانی که احساس مثبتی نسبت به خویش دارند، به احتمال بیشتری به رفع نیازهای مددجو کمک می کنند. خود- آگاهی (Self-awareness) به رابطه بین درک از خویش و درک دیگران از خود اطلاق می شود. بنابراین، پرستاری که بخوبی خود-آگاه است، دارای درکی است که بسیار متجانس و همگن است. خود-آگاه تر شدن فرآیندی است که مستلزم زمان و انرژی است و هرگز کامل نمی شود. یکی از مهمترین عناصر این فرآیند خود کاوی یا درون بینی و یا باطن گرایی (introspection) است، که شامل تجسم پرستار بر عقاید، نگرش ها، نکات قوت و ضعف و محدودیت های خویش است. پرستار همچنین از طریق کار کردن با دیگر پرستارانی که به عنوان مربی وی عمل می کنند و گرفتن بازخورد در طی بازنگری های معمول و جدی گرفتن آنها و عمل براساس آنها، بینش و بصیرت بیشتری نسبت به خود کسب می کند.

وبگاه پرستار

زمانیکه پرستار به روشنی درک از خود و خود آگاهی خویش را شناخت، می تواند به عقاید خود و دیگران احترام گذاشته و از تحمیل عقاید خود بر دیگران اجتناب کند. در حالیکه در نقش مراقبت دهنده، پرستار خود آگاه قادر به خودداری از قضاوت و تمرکز بر نیازهای مددجو است، حتی اگر با عقاید و نیازهای خودش متفاوت باشد. زمانی که تناقض و تضاد رخ دهد، پرستار واکنش خویش را از طریق درون بینی و رجوع به باطن خود مورد تجزیه و تحلیل قرار می دهد. برای تجزیه و تحلیل موقعیت تضاد، پرستار سئوالات زیر را از خود می پرسد:

 • مفاهیم پرستاری – مفهوم از خود چرا به این شکل واکنش نشان دادم (ترس، خشم، اضطراب، نارضایتی، نگرانی)؟
 • مفاهیم پرستاری – مفهوم از خود آیا می توانم شیوه پاسخ دادن به اینگونه موقعیت ها را تغییر دهم، به شکلی که روی واکنش مددجو به شیوه ای مفید و کمک کننده تاثیر بگذارد؟
منبع:

Audrey B., Snyder S., Frandsen G. (2016), Kozier & Erb’s fundamentals of nursing: concepts, practice, and process, 10th Edition, Pearson Education, New Jersey.

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. خدمات ترجمه متون پرستار شامل ترجمه متون عمومی، ترجمه متون تخصصی، ترجمه کتاب، ترجمه مقاله در حوزه ترجمه آنلاین، ترجمه حضوری، ترجمه تلفنی؛ بویژه ترجمه فارسی به انگلیسی می باشد. ترجمه فوری و ترجمه ارزان تز را تجربه کنید و مطمئنا به همکاری ادامه خواهید داد. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. هر گونه توضیح لازم را در محل ثبت سفارش قید بفرمایید. بمناسبت افتتاح تز فعلا قیمت ها ثابت و ارزان است. از قیمت ها و کیفیت ترجمه های تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش ترجمه متون

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. برای ثبت سفارش نگارش پیش پروپوزال، نگارش پروپوزال، نگارش پایان نامه، تجزیه و تحلیل آماری پایان نامه، تهیه اسلاید پاورپوینت دفاع به لینک زیر مراجعه نمایید. توجه بفرمایید که پوسته و ظاهر سایت تغییر می کند، زمانیکه وارد ساب دامین thez.parastar.info برای ثبت سفارش می شوید. اما این ساب دامین همانطور که از نامش پیداست مربوط به وبگاه پرستار است و تحت مسئولیت وبگاه پرستار عمل می کند. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. از قیمت ها و کیفیت کار تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش پروپوزال و پایان نامه

بالای صفحه
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com