ورود کاربر

تغذیه و شیر مادر

 عذاهایی که موجب افزایش شیر مادر می شوند

یازده غذای شیر آور

نویسنده: پرستار دونا موری (Donna Murray, RN, BSN)

غذاهایی که به شما کمک می کند شیر بیشتری داشته باشید

غذاهای زیادی وجود دارد که گالاکتاگوژ (galactagogues) یا شیر زا محسوب می شود و به تولید شیر بیشتر کمک می کنند. در سراسر دنیا و در فرهنگ ها و قوم های مختلف، مادران غذاهای خاصی را بلافاصله پس از زایمان و در طی دوره شیردهی مصرف می کنند. بعضی از این غذاها سرشار از ویتامین و مواد معدنی است و بعضی دارای ترکیب شیمیایی هستند که به افزایش تولید شیر پستان کمک می کنند.
صرفنظر از اینکه دلیل و فرآیند بیوشیمیایی آنها چیست، اعتقاد براین است که این مواد غذایی شیر ساز (لاکتوژنیک) بوده و عرضه سالم شیر سینه مادر را تقویت و افزایش می دهند.

غذای شماره 1: غلات کامل

غلات کامل بسیار مغذی هستند و باور بر این است که خصوصیاتی دارند که از هورمون های مسئول تولید شیر پستان مادر حمایت می کنند. خوردن غلات کامل می تواند تولید شیر از پستان مادر را افزایش دهند. رایجترین غله ای که برای افزایش تولید شیر در بیشتر نقاط دنیا مصرف می شود جو کامل است که به شیوه قدیمی و به کندی (آرام پز) پخته شده است. می توانید انواع جو، برنج قهوه ای، کلوچه ها و نان جو یا سایر غذاهای تهیه شده از غلات کامل را برای تقویت شیردهی خود مصرف کنید.

غذای شماره 2: سبزیجات برگی سبز

سبزیجات برگی سبز از قبیل آلفاآلفا (نوعی یونجه)، کاهو، کلم پیچ، اسفناج و بروکلی سرشار از مواد مغذی و از جمله کلسیم هستند. این سبزیجات حاوی ترکیبی به نام فیتواستروژن (phytoestrogens) هستند که روی تولید شیر پستان تاثیر مثبت دارد.

غذای شماره 3: رازیانه

رازیانه یک گیاه مدیترانه ای است. دانه های رازیانه غالبا به عنوان داروی گیاهی و همچنین طعم دهنده بسیاری از غذاها استفاده می شود، اما رازیانه همچنین سبزی است که می توان به صورت پخته یا خام مصرف نمود. جوانه، ساقه و برگ های گیاه رازیانه خوراکی است و می توان به سوپ، آش یا سایر دستور پخت ها اضافه کرد. استروژن گیاهی در رازیانه یافت می شود و اعتقاد بر این است که استروژن گیاهی رازیانه موجب تقویت تولید شیر مادران شیرده می شود.

غذای شماره 4: سیر

سیر یک ماده غذایی مغذی و سالم است و می توان به بیشتر رژیم های غذایی اضافه کرد. عقیده بر این است که شیر گالاکتوگوژ بوده و موجب افزایش تولید شیر مادر می شود. همچنین باور بر این است که طعم شیر موجب می شود نوزاد مدت طولانی تری به تغذیه از سینه مادر بپردازد. هرچند عده ای از بچه ها طعم را دوست داشته و به خوردن بیشتر شیر ادامه می دهند، شیر مادر طعم سیر می گیرد و عده ای از بچه ها ممکن است این طعم را دوست نداشته باشند. اگر بچه نشانه های حساسیت غذایی به سیر نشان داد، بهتر است از مصرف آن خودداری کنید.

غذای شماره 5: نخود

نخود و لپه حبوبات رایجی هستند که در منطقه مدیترانه و خاورمیانه زیاد مصرف می شود. از زمان مصر باستان از نخود برای افزایش شیر مادر استفاده می شده است. نخود ماده غذایی خوشمزه و سرشار از پروتئین است و همچنین حاوی استروژن گیاهی است. به شکلی که علاقمند هستید مصرف نخود را به رژیم غذایی خود اضافه کنید.

غذای شماره 6: دانه کنجد

دانه کنجد سرشار از کلسیم و استرژن شبه گیاهی است و باور بر این است که شیر مادران شیرده را افزایش می دهد. می توان دانه کنجد را به تنهایی یا به عنوان بخشی از دستور غذایی مصرف کرد. می توان روغن کنجد یا آرد کنجد را به همراه سایر دانه ها و مغزها و میوه های خشک استفاده نمود.

غذای شماره 7: بادام

مغزها و بخصوص مغز بادام سرشار از مواد مغذی است و گالاکتوگوژ (شیر زا) محسوب می شود. بسیاری از مادران شیر ده مغز بادام یا شیر بادام برای افزایش غلظت، شیرینی و مقدار شیر تولیدی خود مصرف می کنند.

غذای شماره 8: تخم کتان

همانند دانه کنجد، دانه کتان نیز فیتواستروژن (phytoestrogens) دارد که روی تولید شیر پستان تاثیر دارد. دانه کتان را می توان روی سالاد پاشید یا به صورت روغن کتان استفاده کرد.

غذای شماره 9: ریشه زنجبیل تازه

زنجبیل یک ماده غذایی گالاکتوگوژ است اما عده ای معتقدند که رفلکس ترشح را تقویت می کند. دستورهای غذایی زیادی وجود دارد که در آن می توان از زنجبیل تازه استفاده کرد. همچنین می توان نوشابه زنجبیلی که از زنجبیل طبیعی تولید شده استفاده کرد یا به صورت چای نوشید.

غذای شماره 10: مخمر آبجو

مخمر جو یک مکمل غذایی سالم و سرشار از ویتامین ب، آهن، پروتئین، کرومیوم، سلنیوم و سایر مواد معدنی است. مادران شیرده می توانند این ماده غذایی را برای افزایش انرژی خود، ناراحتی و اذیت کودک و تولید شیر بیشتر استفاده کنند.

غذای شماره 11: چای های شیردهی

چای یک نوشیدنی است نه یک غذا، اما چای های مخصوص مادران شیر ده یکی از گزینه هایی است که زنان شیرده می توانند برای افزایش شیر خود استفاده کنند. چای شیردهی حاوی ترکیب مختلفی از گیاهان دارویی از قبیل شنبلیله، بادآور، خاک شیر، رازیانه است که عقیده بر این است که شیر مادر را افزایش می دهند. این چای ها آرامبخش بوده و براحتی تهیه می شوند. می توان چای شیردهی را از عطاری ها تهیه کرد.

آیا واقعا غذاهای لاکتوژنیک تاثیر دارند؟

خوردن این مواد غذایی ممکن است در همه زنان تاثیر گذار نباشد، اما مطمئنا خوردن آنها و تست کردن آنها ضرری ندارد. اگر زن شیرده رژیم غذایی سالم و متعادلی داشته و رژیم شیردهی هم مصرف کند، بسیاری از این غذاها جزء رژیم غذایی متعادل و سالم هستند. از آنجایی که این غذاهای سالم و مغذی هستند، خوردن آنها اشکالی ندارد. بخاطر داشته باشید که همانند هر چیز دیگری، زیاده روی خوب نیست. برای مشاهده نتیجه آنها بایستی شیر خود را پایش کنید. زمانیکه احساس کردید شیر شما زیاد است و بچه راضی است، بهتر است مصرف این مواد غذایی را کاهش داده و به طور متعادل مصرف کنید. بهرحال تولید خیلی زیاد شیر هم منجر به مشکلاتی از قبیل بزرگی و تند شدن سینه مادر که دردناک است، لخته شدن شیر در مجاری شیری و التهاب پستان می شود.

منابع:

Humphrey, Sheila. The Nursing Mother's Herbal. Fairview Press. Minneapolis. 2003.

Jacobson, Hilary. Mother Food. Rosalind Press. 2004.

Lawrence, Ruth A., MD, Lawrence, Robert M., MD. Breastfeeding A Guide For The Medical Profession Seventh Edition. Mosby. 2011.

لقاح، حاملگی، زایمان، شیردهی و نوزادی

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. خدمات ترجمه متون پرستار شامل ترجمه متون عمومی، ترجمه متون تخصصی، ترجمه کتاب، ترجمه مقاله در حوزه ترجمه آنلاین، ترجمه حضوری، ترجمه تلفنی؛ بویژه ترجمه فارسی به انگلیسی می باشد. ترجمه فوری و ترجمه ارزان تز را تجربه کنید و مطمئنا به همکاری ادامه خواهید داد. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. هر گونه توضیح لازم را در محل ثبت سفارش قید بفرمایید. بمناسبت افتتاح تز فعلا قیمت ها ثابت و ارزان است. از قیمت ها و کیفیت ترجمه های تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش ترجمه متون

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. برای ثبت سفارش نگارش پیش پروپوزال، نگارش پروپوزال، نگارش پایان نامه، تجزیه و تحلیل آماری پایان نامه، تهیه اسلاید پاورپوینت دفاع به لینک زیر مراجعه نمایید. توجه بفرمایید که پوسته و ظاهر سایت تغییر می کند، زمانیکه وارد ساب دامین thez.parastar.info برای ثبت سفارش می شوید. اما این ساب دامین همانطور که از نامش پیداست مربوط به وبگاه پرستار است و تحت مسئولیت وبگاه پرستار عمل می کند. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. از قیمت ها و کیفیت کار تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش پروپوزال و پایان نامه

بالای صفحه
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com