ورود کاربر

پستان چیست؟

تعریف و آناتومی (بخش های) پستان زن

تعریف و آناتومی (بخش های) پستان زن

نویسنده: پرستار دونا موری (Donna Murray, RN, BSN)، به روز رسانی در تاریخ 11 اکتبر 2015

پستان چیست؟

پستان های زن که غدد شیری هم نامیده می شوند در جلوی بدن بر روی قفسه سینه واقع شده اند. پستان ها از دیواره قفسه سینه بین شکم و گردن بیرون زده اند. از آنجایی که پستان یک غده است، یا عضوی از بدن است که می تواند مواد یا ترشحاتی تولید کند. پستان ها قادر به ترشح شیر هستند. تونایی ترشح شیر پستان ها به زن امکان شیردهی به نوزاد خود را می دهد.

آناتومی پستان زن

گرچه سایز و شکل پستان در بین زنان به طور قابل توجهی متفاوت است، تمامی پستان ها از بخش های یکسانی تشکیل شده است. در اینجا لیستی از ساختارهای داخلی و خارجی پستان که آناتومی (کالبد) پستان زن را تشکیل می دهند آمده است:

بخش های خارجی پستان:

پوست: پستان از پوست پوشیده شده است. پوست احاطه کننده پستان حاوی هاله یا آرئول، نیپل یا نوک پستان و غدد مونتگومری است.

آرئول (هاله پستان): آرئول یک محدوده مدور یا بیضی شکل است که در مرکز پستان قرار دارد، تیره رنگ تر است و نوک پستان را احاطه کرده است. اعتقاد بر این است که آرئول یا هاله به رنگ تیره تر خلق شده است که نوزاد راحت تر آن را ببیند و برای تغذیه به دهان بگیرد.

نیپل (نوک پستان): نوک پستان برجستگی است که در مرکز آرئول قرار دارد. نیپل دارای چندین منفذ ریز است که شیر از آن جریان یافته و به داخل دهان بچه می ریزد.

غدد مونتگومری: غدد برجسته کوچکی است که در خارج از نیپل و در هاله پستان واقع شده اند. این غدد برجسته ترشحات تمیز، مرطوب کننده ای تولید می کند که نیپل و آرئول را در حین تغذیه محافظت می کند. معتقدند که ترشحات غدد مونتگومری یا غدد آرئولار بو هم تولید می کنند که نوزاد را به سمت پستان جذب کرده و پستان را به دهان می گیرد.

بخش های داخلی پستان:

بافت غده ای: بافت غذه ای پستان همان بافت شیر ساز پستان است. این بخش از پستان شیر تولید می کند.

مجاری شیری: مجاری شیری سیستم انتقال شیر پستان هستند. آنها شیر را از غدد شیری به و پستان به نیپل و دهان بچه منتقل می کنند.

لیگامنت ها (رباط ها): لیگامنت های کوپر (Cooper's ligaments) رشته هایی از بافت فیبروزی است که به ساختار پستان شکل می دهند. از آنجایی که پستان دارای عضله نیست، این رباط ها به پستان شکل می دهند.

اعصاب: سیستم پیچیده اعصاب در سراسر پستان گسترده شده است. این اعصاب به مکیدن پستان پاسخ داده و ترشح هورمون های اکسی توسین (Oxytocin) و پرولاکتین (Prolactin) را ماشه می کنند. اکسی توسین و پرولاکتین مسئول رفلکس ترشح و آزاد شدن شیر از پستان و تداوم تولید شیر هستند.

بافت چربی: بافت چربی یا ادیپوز چیزی است که سایز پستان ها را تعیین می کنند. هر چه چربی داخل پستان ها بیشتر باشد، پستان ها بزرگتر می شوند. هرچند مقدار چربی با مقدار شیر تولید شده توسط پستان ارتباطی ندارد.

بنابراین سایز پستان تعیین کننده مقدار شیر تولید شده توسط پستان نیست.

منبع:

American Academy of Pediatrics. New Mother’s Guide To Breastfeeding. Bantam Books. New York. 2011.

Doucet, S., Soussignan, R., Sagot, P., & Schaal, B. The secretion of areolar (Montgomery's) glands from lactating women elicits selective, unconditional responses in neonates. PLoS One. 2009; 4(10): e7579.

Lawrence, Ruth A., MD, Lawrence, Robert M., MD. Breastfeeding A Guide For The Medical Profession Seventh Edition. Mosby. 2011.

Riordan, J., Wambach, K. Breastfeeding and Human Lactation Fourth Edition. Jones and Bartlett Learning. 2010.

لقاح، حاملگی، زایمان، شیردهی و نوزادی

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. خدمات ترجمه متون پرستار شامل ترجمه متون عمومی، ترجمه متون تخصصی، ترجمه کتاب، ترجمه مقاله در حوزه ترجمه آنلاین، ترجمه حضوری، ترجمه تلفنی؛ بویژه ترجمه فارسی به انگلیسی می باشد. ترجمه فوری و ترجمه ارزان تز را تجربه کنید و مطمئنا به همکاری ادامه خواهید داد. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. هر گونه توضیح لازم را در محل ثبت سفارش قید بفرمایید. بمناسبت افتتاح تز فعلا قیمت ها ثابت و ارزان است. از قیمت ها و کیفیت ترجمه های تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش ترجمه متون

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. برای ثبت سفارش نگارش پیش پروپوزال، نگارش پروپوزال، نگارش پایان نامه، تجزیه و تحلیل آماری پایان نامه، تهیه اسلاید پاورپوینت دفاع به لینک زیر مراجعه نمایید. توجه بفرمایید که پوسته و ظاهر سایت تغییر می کند، زمانیکه وارد ساب دامین thez.parastar.info برای ثبت سفارش می شوید. اما این ساب دامین همانطور که از نامش پیداست مربوط به وبگاه پرستار است و تحت مسئولیت وبگاه پرستار عمل می کند. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. از قیمت ها و کیفیت کار تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش پروپوزال و پایان نامه

بالای صفحه
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com