ورود کاربر

تغییرات پستان در حاملگی

تغییرات پستان به عنوان علامت حاملگی

تغییرات پستان به عنوان علامت حاملگی

نویسنده: رابین الیس وایس (Robin Elise Weiss, PhD) – به روز رسانی در 2 تاریخ 2016

ممکن است شنیده باشید که اولین علامت حاملگی که زن متوجه آن می شود، تغییرات بافت پستان است. این صحیح است که پستان نسبت به حاملگی توسط تغییرات ناشی از آمادگی برای شیردهی پاسخ می دهد. بنابراین پستان ها در حین حاملگی چه تغییراتی دارند؟ بیشتر زنان حامله از سنگینی و حساس شدن پستان های خود شاکی هستند. در اینجا تغییرات ناشی از حاملگی در پستان زن را شرح می دهیم:

پستان درد

در اوایل سه ماهه اول حاملگی زن متوجه درد و سفتی پستان های خود می شود. در بعضی از زنان این یک نشانه مشرف به قاعدگی بودن است، بنابراین ممکن است به آن توجه نکنند. ممکن است در لمس پستان سفتی خفیفی حس کنید یا در زمان بستن کرست خود درد شدیدی احساس کنید. هر دو یکی است و معمولا شدت درد در سه ماهه اول بیشتر است. این یکی از دلایلی است که زنان از رابطه جنسی در سه ماهه اول حاملگی اغلب گریزان هستند. رابطه جنسی و مقاربت در حین حاملگی ایمن است، اما ممکن است بخاطر دردناک بودن و حساس شدن نیپل از مقاربت دوری کنید.

تغییرات نیپل

با پیشرفت حاملگی نیپل بزرگتر و تیره تر می شود. همچنین برجستگی های کوچک و جوش مانند سفید رنگی در آرئول (هاله دور نوک پستان) ظاهر می شود. اینها طبیعی هستند. این برجستگی ها را غدد مونتگومری می نامند. نباید آنها را برای تخلیه کردن فشار داد، این غدد مواد محافظی برای سلامت پستان ترشح می کنند.

بزرگ شدن پستان

با نزدیک شدن به پایان سه ماهه اول حاملگی یا شروع سه ماهه دوم ممکن است متوجه رشد و بزرگی پستان ها بشوید. دلیلش آمادگی بافت پستان برای شیردهی است. نزدیکی پایان حاملگی بایستی از کرست حاملگی استفاده کرد. همچنین ممکن است به راحتی شما کمک کند. بعضی از زنان از کرست خواب خاصی برای دوران حاملگی استفاده می کنند.

نشت آغوذ

آغوذ یا کلستروم (Colostrum) اولین شیری است که بدن تولید می کند. این شیر به نوزاد تمامی موادی که برای شروع زندگی نیاز دارد از جمله دوز هایی از مواد ایمنی و محافظت از زردی می دهد. با رسیدن به پایان حاملگی زن ممکن است متوجه ترشحات زرد طلایی رنگ از نوک پستان خود بشود. یا ممکن است لایه هایی از شیر سفت و کیک مانند روی نیپل را بپوشاند که آن هم آغوز است. در صورت زیاد بودن ترشحات می توان از پد پستان استفاده کرد.

تغییر نکردن پستان ها

شما ممکن است یکی از معدود زنانی باشید که در طول حاملگی پستان هایشان زیاد بزرگ نمی شود یا تغییرات چشمگیری ندارد. هراسان نشوید. این مسئله با توانایی حاملگی موفق ارتباطی ندارد. ممکن است نسبت به وضعیتی به نام نارسایی بافت غده ای (IGT) یا هیپوپلازی نگران باشید. بایستی با ماما یا پرستار خود صحبت کنید و در صورت لزوم کمک تخصصی و معاینه پستان بگیرید.

تغییرات پستان بخشی از حاملگی است. بایستی با این تغییرات سازگار شد، چه از نظر علائم فیزیکی و جسمی و چه از نظر پوشش و لباس؛ زیرا برای حاملگی مثبت و موفق واجب هستند.

منابع:

Cassar-Uhl, D. Finding Sufficiency: Breastfeeding With Insufficient Glandular Tissue. Praclaerus Press, 2014.

Galbarczyk A. Am J Hum Biol. 2011 Jul-Aug;23(4):560-2. doi: 10.1002/ajhb.21177. Epub 2011 May 4. Unexpected changes in maternal breast size during pregnancy in relation to infant sex: an evolutionary interpretation.

Mohrbacher, N. Breastfeeding Answers Made Simple: A Guide for Helping Mothers. Hale Publishing, 2010.

لقاح، حاملگی، زایمان، شیردهی و نوزادی

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. خدمات ترجمه متون پرستار شامل ترجمه متون عمومی، ترجمه متون تخصصی، ترجمه کتاب، ترجمه مقاله در حوزه ترجمه آنلاین، ترجمه حضوری، ترجمه تلفنی؛ بویژه ترجمه فارسی به انگلیسی می باشد. ترجمه فوری و ترجمه ارزان تز را تجربه کنید و مطمئنا به همکاری ادامه خواهید داد. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. هر گونه توضیح لازم را در محل ثبت سفارش قید بفرمایید. بمناسبت افتتاح تز فعلا قیمت ها ثابت و ارزان است. از قیمت ها و کیفیت ترجمه های تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش ترجمه متون

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. برای ثبت سفارش نگارش پیش پروپوزال، نگارش پروپوزال، نگارش پایان نامه، تجزیه و تحلیل آماری پایان نامه، تهیه اسلاید پاورپوینت دفاع به لینک زیر مراجعه نمایید. توجه بفرمایید که پوسته و ظاهر سایت تغییر می کند، زمانیکه وارد ساب دامین thez.parastar.info برای ثبت سفارش می شوید. اما این ساب دامین همانطور که از نامش پیداست مربوط به وبگاه پرستار است و تحت مسئولیت وبگاه پرستار عمل می کند. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. از قیمت ها و کیفیت کار تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش پروپوزال و پایان نامه

بالای صفحه
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com