ورود کاربر

تغذیه با شیر مادر و مدفوع نوزاد: آیا مدفوع نوزاد شما طبیعی است؟

شیردهی و حرکات روده نوزاد

شیردهی و حرکات روده نوزاد

نویسنده: پرستار دونا موری (Donna Murray, RN, BSN) – به روز رسانی در تاریخ 10 می 2016

تغذیه با شیر مادر و حرکات روده نوزاد

نام اولین مدفوع نوزاد مکونیوم (Meconium) است. اولین مدفوع نوزاد سیاه یا سبز تیره رنگ است و اغلب به عنوان مدفوع زغالی توصیف می شود. این مدفوع غلیظ، چسبنده است و به سختی از باسن نوزاد پاک می شود. مدفوع مکونیوم به مدت 24 تا 48ساعت ادامه می یابد. تغذیه با شیر مادر به دفع مکونیوم از نوزاد روده کمک می کند، زیرا اولین شیر مادر آغوذ است که یک ملین طبیعی است.

بین روز سوم تا ششم زندگی، مکونیوم شروع به تغییر رنگ می کند، شل تر شده و رنگ قهوه ای مایل به سبز یا زرد مایل به سبز بخود می گیرد.

در پایان روز ششم زندگی تمامی مکونیوم موجود در روده نوزاد دفع می شود و بچه شروع به دفع مدفوع شیر نوشیده خود می کند. اگر نوزد را به طور کامل با شیر مادر تغذیه کنید، مدفوع نوزاد اغلب طلایی رنگ، زرد خردلی خواهد شد، اما در نوزادان مختلف و با توجه به رژیم غذایی مادر می تواند از سایه نارنجی تا سبز متفاوت باشد. این حرکات روده ممکن است حاوی لخته های شیر باشد یا نباشد که به آن دانه گفته می شود. این لخته ها اغلب شل، بی شکل و با بوی خفیف هستند.

در اولین هفته زندگی، نوزادی که با شیر مادر تغذیه می شود تقریبا بعد از هر بار تغذیه دفع مدفوع خواهد داشت. هرچند این مسئله در مورد تمامی نوزادان مصداق ندارد. دفعات حرکت روده متفاوت است، اما نوزاد بایستی حداقل یک یا دو بار در روز در ماده زندگی دفع مدفوع داشته باشد. بعد از ماه اول، طبیعی است که نوزاد در هر بار تعویض کهنه مدفوع کرده باشد، اما همچنین طبیعی است که نوزاد یک روز در میان، چند روز یک بار، یک بار در هفته یا حتی طولانی تر دفع مدفوع داشته باشد.

دفع نوزادی که با مکمل شیر خشک علاوه بر شیر مادر تغذیه می شود

مدفوع نوزادی که با شیر خشک هم تغذیه می شود اندکی سفت تر است. رنگ مدفوع هم تیره تر و قهوه ای پر رنگ است. اگر شیر مادر و شیر خشک همزمان به نوزاد داده شود، ترکیبی از رنگ مدفوع نوزادی که شیر مادر می خورد و نوزادی که شیر خشک می خورد را می بینید.

دفع نوزاد پس از شروع غذای جامد

نکته: همانطور که در مطالب قبلی ذکر شد، شروع غذای جامد از 4 ماهگی نوزاد مجاز است اما بیشتر منابع تذکر داده اند که تا 6 ماهگی به تاخیر انداخته شود (بستگی به نوزاد دارد).

رنگ، دفعات، قوام مدفوع نوزاد با شروع غذاهای جامد تغییر می کند. در این زمان حرکات روده با مدفوع سفت تر و شکل دار شروع می شود. غذایی که نوزاد می خورد رنگ مدفوع را تغییر می دهد. هویج و سیب زمینی شیرین می توانند رنگ مدفوع نوزاد را به نارنجی تبدیل کنند در حالی که لوبیای سبز و نخود فرنگی رنگ مدفوع نوزاد را سبز می کنند. بعضی از غذاها هضم نخواهند شد و به طور درسته و به شکل اولیه در مدفوع نوزاد ظاهر می شوند. شروع غذاهای جامد ممکن است با شروع یبوست در نوزاد همراه باشد.

یبوست در نوزادی که با شیر مادر تغذیه می شود

بعد از ماه اول، بعضی از نوزادانی که با شیر مادر تغذیه می شوند، برای مدی دفع مدفوع نخواهند داشت. این یبوست نیست. شیرمادر به راحتی توسط نوزاد هضم و جذب می شود و باقیمانده خیلی اندکی در روده نوزاد باقی می ماند. باقیمانده کم به معنی حجم کم داخل روده که موجب کمتر شدن حرکات روده می شود. نباید در این مورد نگران بود و در نوزادانی که با شیر مادر تغذیه می شوند، این مسئله طبیعی است.

اگر نوزاد شما یبوست داشته باشد، نشان هایی مثل مشکل یا درد دفع و حرکات روده را نشان می دهد. مدفوع وی خشک و سخت خواهد بود و به سختی خارج خواهد شد.

در اینگونه موارد بهتر است به نوزاد سر خود چیزی ندهید و با پرستار یا متخصص خود مشورت کنید تا راه حل مختص نوزاد شما را به شما پیشنهاد کنند.

اسهال و تغذیه با شیر مادر

گاهی اوقات نوزادی که با شیر مادر تغذیه می شود مرتب دفع مدفوع دارد و شما ممکن است در رابطه با اسهال داشتن وی نگران شوید. خبر خوب این است که نوزادانی که با شیر مادر تغذیه می شوند به ندرت اسهال می گیرند. در واقع تغذیه با شیر مادر به پیشگیری از اسهال و عفونت منجر به اسهال کمک می کند.

اسهال واقعی معمولا به صورت دفع مکرر مدفوع آبکی، اغلب سبز یا قهوه ای رنگ با بوی بد مشخص می شود. اسهال در نوزادان می تواند خیلی خطرناک باشد. اگر بچه بیشتر از 24 ساعت اسهال داشته باشد، بایستی حتما به پرستار یا متخصص نوزادان رجوع شود. برای کمک به پیشگیری از دهیدراسیون (کم آبی) نوزاد خود که یک وضعیت خطرناک است، حتما به شیر دادن مکرر نوزاد خود با شیر پستان ادامه دهید. بخاطر داشته باشید که دفعات دفع ملاک اسهال است نه قوام مدفوع.

چه زمان بایستی به پرستار یا پزشک مراجعه کرد؟

  • ♥  اگر نوزاد پس از گذشت پنج روز از زندگی اش هنوز مکونیوم دفع می کند.
  • ♥  اگر نوزاد دارای مدفوع سفید یا بی رنگ است. این حالت نادر است، اما نشانگر مشکل خاص کبد یا کیسه صفرای نوزاد است.
  • ♥  اگر در مدفوع نوزاد خون مشاهده کردید. این می تواند نشانگر فیشور، ترک کوچک در مقعد نوزاد در اثر زور زدن برای دفع یبوست باشد.
  • ♥  اگر مدفوع نوزاد سیاه است (پس از سپری شدن دوره دفع مکونیوم). مدفوع سیاه نوزاد می تواند نشانگر خونریزی در داخل مجاری گوارشی نوزاد باشد.
منابع:

American Academy of Pediatrics. New Mother’s Guide To Breastfeeding. Bantam Books. New York. 2011.

Lawrence, Ruth A., MD, Lawrence, Robert M., MD. Breastfeeding A Guide For The Medical Profession Sixth Edition. Mosby. Philadelphia. 2005

لقاح، حاملگی، زایمان، شیردهی و نوزادی

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. خدمات ترجمه متون پرستار شامل ترجمه متون عمومی، ترجمه متون تخصصی، ترجمه کتاب، ترجمه مقاله در حوزه ترجمه آنلاین، ترجمه حضوری، ترجمه تلفنی؛ بویژه ترجمه فارسی به انگلیسی می باشد. ترجمه فوری و ترجمه ارزان تز را تجربه کنید و مطمئنا به همکاری ادامه خواهید داد. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. هر گونه توضیح لازم را در محل ثبت سفارش قید بفرمایید. بمناسبت افتتاح تز فعلا قیمت ها ثابت و ارزان است. از قیمت ها و کیفیت ترجمه های تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش ترجمه متون

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. برای ثبت سفارش نگارش پیش پروپوزال، نگارش پروپوزال، نگارش پایان نامه، تجزیه و تحلیل آماری پایان نامه، تهیه اسلاید پاورپوینت دفاع به لینک زیر مراجعه نمایید. توجه بفرمایید که پوسته و ظاهر سایت تغییر می کند، زمانیکه وارد ساب دامین thez.parastar.info برای ثبت سفارش می شوید. اما این ساب دامین همانطور که از نامش پیداست مربوط به وبگاه پرستار است و تحت مسئولیت وبگاه پرستار عمل می کند. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. از قیمت ها و کیفیت کار تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش پروپوزال و پایان نامه

بالای صفحه
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com