ورود کاربر

تغذیه با شیر مادر، کهنه خیس و ادرار نوزاد

تغذیه با شیر مادر، کهنه خیس و ادرار نوزاد

ادرار نوزاد: چه مقدار ادرار نوزاد طبیعی است؟

نویسنده: دونا موری (Donna Murray, RN, BSN)- به روز رسانی در 6 ماه می 2016

نوزادی که با شیر مادر تغذیه می شود روزانه چند کهنه خیس (دفع ادرار) باید داشته باشد؟

تعداد کهنه های خیس نوزاد شیرخوار در طی هفته اول زندگی مرتب تغییر می کند. در دو سه روز اول، بچه خیلی شیر دریافت نمی کند، بنابراین تعداد کهنه های خیس کمتر است. همانطور که سن بچه به هفته نزدیک می شود، تولید شیر مادر زیادتر می شود، تعداد کهنه های خیس بچه نیز افزایش می یابد، چون ادرار بیشتری تولید می شود.

دانستن آنچه که در کهنه بچه نرمال است، مهم است. با شمارش تعداد کهنه های خیس بچه می توان مشخص نمود که آیا شیر کافی می خورد یا نه.

نوزاد چند وقت یکبار بایستی ادرار کند؟

اولین ادرار نوزاد در طی 12 تا 24 ساعت پس از تولد رخ می دهد. در چند روز اول زندگی، بچه ای که کاملا با شیر مادر تغذیه می شود ممکن است چند کهنه خیس (دفع ادرار) داشته باشد. بایستی حداقل انتظار دو کهنه خیس را تا شروع تولید شیر کافی داشته باشید. بعد از روز ششم تولد، بچه شیرخوار بایستی حداقل 6-8 کهنه خیس و شاید بیشتر در هر 24 ساعت داشته باشد.
مثانه نوزاد خیلی کوچک است و حدود 15 میلی لیتر (یک قاشق غذا خوری) گنجایش دارد، بنابراین زود به زود خالی می شود. بعضی از نوزادان حدود 20 بار در روز خیس می کنند. اگر نوزاد شما خوابیده است، لازم نیست برای تعویض کهنه او را بیدار کنید. تعویض کهنه قبل یا بعد از شیر دادن که تقریبا دو تا سه ساعت یکبار می شود، کافی خواهد بود. اگر نوزاد دفع ادرار نداشت، بلافاصله به پرستار یا متخصص مراجعه کنید.

چطور متوجه بشویم که کهنه بچه خیس است؟

به سختی می توان گفت که آیا بچه به اندازه کافی ادرار کرده است یا نه. کهنه های یکبار مصرف خیلی جذب بالایی دارند که تعیین خیس بودن و مقدار خیسی آنها سخت است. در اینجا چند نکته بیان می شود که به تعیین خیس بودن کهنه کمک می کند:

  • ♠  یک اونس (دو قاشق غذاخوری یا 30 میلی لیتر) آب روی یک کهنه خشک و تمیز بریزید. این وضعیت به شما یک ایده کلی در مورد شکل کهنه خیس می دهد.
  • ♠  یک برگ دستمال کاغذی داخل کهنه بچه قرار دهید که ادرار را جذب کرده و راحتتر دیده شود.
  • ♠  بعد از تعویض بچه، کهنه را باز کرده و لایه های زیر قسمت ژل را از نظر رطوبت چک کنید.

ادرار نوزاد شیرخوار چه رنگی باید باشد؟

ادرار نوزاد بایستی بی رنگ یا زرد خیلی روشن باشد. هرچند ممکن است گاهی متوجه تغییر رنگ ادرار بچه بشوید. غذاهای خاص، رنگ های غذا، گیاهان دارویی، مکمل های ویتامینی که مادر در رژیم غذایی خود مصرف می کند ممکن است رنگ شیر و رنگ ادرار بچه را سبز، صورتی یا نارنجی کنند.

ادرار غلیظ چیست؟

ادرار غلیظ ادراری است که به رنگ زرد پر رنگ است. بعد از شروع شیردهی، چند وقت یکبار ادرار غلیظ مشکلی نیست، هرچند اگر نوزاد مکررا ادرار غلیظ داشته باشد بایستی با متخصص یا پرستار خود مشورت کنید.

ادرار گرد آجری چیست؟

در طی چند روز اول زندگی نوزاد، ادرار خیلی غلیظ حاوی کریستال های اوره (کریستال های اسید اوریک) ممکن است دفع شود. این کریستال ها موجب صورتی، قرمز یا نارنجی رنگ شدن ادرار با رسوب پودر مانند بر روی کهنه بچه می شود که به آن ادرار گرد آجری اطلاق می شود. ممکن است صحنه ترسناکی باشد، اما طبیعی است و یک واقعه طبیعی در بسیاری از نوزادان است. وقتی تولید شیر مادر زیاد شد و در روز پنج یا شش تولد، ادرار نوزاد دیگر غلیظ نخواهد بود.

در صورت مشاهده موارد زیر به متخصص یا پرستار خود اطلاع دهید

  • ♠  مشاهده ادرار غبار آجری بعد از روز چهارم تولد بچه
  • ♠  دفع مقدار اندکی ادرار زرد تیره و غلیظ بعد از روز چهارم
  • ♠  داشتن کمتر از شش کهنه خیس در روز پس از روز پنجم

این ها همگی نشانگر دهیدراته (کم آب بودن) بچه هستند و اینکه بچه به اندازه کافی شیر دریافت نمی کند. متخصص کودکان می تواند در این گونه موارد بچه را معاینه کرده و تکنیک شیردهی را برای شما آموزش دهد.

وجود خون در کهنه بچه

نوزادان مونث ممکن است در طی چند روز اول زندگی ترشحات خون آبه ای از وازن داشته باشند. این را شبه قاعدگی (pseudomenstruation) یا قاعدگی کاذب (false menstruation) می نامند. این نتیجه تغییرات هورمونی بدن مادر است و جای نگرانی ندارد.

بچه های مذکر دارای مقدار اندکی خون پس از ختنه (circumcision) در کهنه خود خواهند بود. خونریزی ناشی از ختنه معمولا برای چند ساعت طول می کشد اما بایستی در روزهای بعد مواظب بود. بعد از ختنه، بچه ممکن است تا 12 ساعت کهنه خود را خیس نکند.

خون در ادرار نوزاد

وجود خون در ادرار نوزاد در اثر ختنه یا شبه قاعدگی نیست و طبیعی محسوب نمی شود. اگر در ادرار نوزاد خود خون دیدید یا بچه نشانه های دفع ادرار دردناک داشت، با متخصص یا پرستار خود تماس بگیرید.

منابع:

American Academy of Pediatrics. New Mother’s Guide To Breastfeeding. Bantam Books. New York. 2011.

Cadwell, Karin, Turner-Maffei, Cynthia, O'Connor, Barbara, Cadwell Blair, Anna, Arnold, Lois D.W., and Blair Elyse M. Maternal and Infant Assessment for Breastfeeding and Human Lactation A Guide for the Practitioner Second Edition. Jones and Bartlett Publishers. 2006.

Lawrence, Ruth A., MD, Lawrence, Robert M., MD. Breastfeeding A Guide For The Medical Profession Seventh Edition. Mosby. 2011.

Riordan, J., and Wambach, K. Breastfeeding and Human Lactation Fourth Edition. Jones and Bartlett Learning. 2014.

لقاح، حاملگی، زایمان، شیردهی و نوزادی

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. خدمات ترجمه متون پرستار شامل ترجمه متون عمومی، ترجمه متون تخصصی، ترجمه کتاب، ترجمه مقاله در حوزه ترجمه آنلاین، ترجمه حضوری، ترجمه تلفنی؛ بویژه ترجمه فارسی به انگلیسی می باشد. ترجمه فوری و ترجمه ارزان تز را تجربه کنید و مطمئنا به همکاری ادامه خواهید داد. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. هر گونه توضیح لازم را در محل ثبت سفارش قید بفرمایید. بمناسبت افتتاح تز فعلا قیمت ها ثابت و ارزان است. از قیمت ها و کیفیت ترجمه های تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش ترجمه متون

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. برای ثبت سفارش نگارش پیش پروپوزال، نگارش پروپوزال، نگارش پایان نامه، تجزیه و تحلیل آماری پایان نامه، تهیه اسلاید پاورپوینت دفاع به لینک زیر مراجعه نمایید. توجه بفرمایید که پوسته و ظاهر سایت تغییر می کند، زمانیکه وارد ساب دامین thez.parastar.info برای ثبت سفارش می شوید. اما این ساب دامین همانطور که از نامش پیداست مربوط به وبگاه پرستار است و تحت مسئولیت وبگاه پرستار عمل می کند. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. از قیمت ها و کیفیت کار تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش پروپوزال و پایان نامه

بالای صفحه
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com