ورود کاربر

تغذیه با شیر مادر پس از سزارین؟

شش نکته برای موفقیت شیردهی

نویسنده: دونا مائوری، پرستار (Donna Murray, RN, BSN) – به روز رسانی شده در آوریل 2016

شیردهی پس از سزارین

تغذیه نوزاد با شیر پستان پس از سزارین

به عنوان یک قاعده کلی، تغذیه پستانی نوزاد بایستی تا سر حد امکان هر چه سریعتر پس از زایمان انجام شود. زمانی که مادر با سزارین (cesarean section (C-section)) بچه را بدنیا آورده است، چند مانع عمومی وجود دارد که می تواند تغذیه پستانی نوزاد را مشکل سازد. اما اگر شما آمادگی دارید و فردی متعهد هستید، می توانید بر این چالش ها فائق آمده و تغذیه پستانی را بطور موفقیت آمیز پس از سزارین شروع کنید.

شیردادن به نوزاد و فائق آمدن بر درد سزارین

درد ناشی از برش سزارین و همچنین پس درد ناشی از انقباضات رحمی ممکن است شیر دادن به بچه را خیلی ناراحت کننده و سخت کند.

خوابیدن به پهلو و وضعیت فوتبال ممکن است تا زمان بهبود برش سزارین به شما در تغذیه راحت و بدون درد نوزاد با پستان خود کمک کند. اگر می خواهید در حالت نشسته نوزاد را شیر بدهید، از یک بالش بر روی موضع برش استفاده کنید تا از موضع برش حمایت شده و تکان های ناگهانی به آن ضربه وارد نکند و درد تشدید نشود. همانطور که بدن رو به بهبودی می رود، تغذیه نوزاد با پستان مادر راحتتر می شود.

تاثیر داروهای تجویز شده حین زایمان بر شما و نوزادتان چیست؟

با توجه به نوع بی هوشی یا بی حسی مورد استفاده در حین جراحی، شما و نوزاد شما ممکن است برای مدتی پس از رویه جراحی خواب آلوده باشید. اگر تحت بیهوشی عمومی (general anesthesia) بوده اید، بعد از رفع بیهوشی و هوشیاری کامل می توانید نوزاد خود را شیر دهید. در بی حسی اپیدورال (epidural) یا اسپاینال (spinal)، ممکن است در خود اتاق عمل یا اندکی پس از خروج و در اتاق ریکاوری بتوانید نوزاد خود را شیر دهید.

شیردهی به نوزاد و داروهای مسکن

مهم است که داروهای مسکن خود را پس از انجام سزارین مصرف کنید. اگر درد داشته باشید شاید ترمیم برای بدن سخت تر بشود، خودتان نیز در طول شیر دادن به بچه احساس ناراحتی خواهید کرد و ترشح شیر از پستان شما مدت بیشتری طول خواهد کشید.

به دکتر اطلاع دهید که قصد دارید به بچه شیر خودتان را بدهید و از وی بخواهید مسکن هایی برای شما تجویز کنید که برای شیردهی ایمن باشد. گرچه مسکن هایی مصرف می کنید که از نظر شیردهی ایمن هستند، بعضی از آنها از طریق شیر به نوزاد منتقل می شود. این مسئله موجب خواب آلودگی نوزاد می شود. خواب آلودگی ناشی از داروهای مسکن درد برای نوزاد مضر نیست، اما شیر دادن به نوزادی که خواب آلود است، خود چالشی بزرگ است.

سزارین و تولید شیر پستان

پس از سزارین شما ممکن است تاخیری در شروع تولید شیر از پستان مشاهده کنید. اگر بچه را زیاد بر روی سینه خود گذاشته و پستان شما را میک بزند، تولید شیر تحریک شده و شیر زودتر تولید می شود.

اگر از نوزاد خود جدا باشید چه؟

اگر شما را پس از زایمان از نوزاد جدا کردند، شانس شروع شیردهی بلافاصله را نخواهید داشت. بهتر است از پمپ پستان استفاده کنید، اگر قرار است بیشتر از 12 ساعت از نوزاد جدا باشید، تا با دوشیدن شیر با پمپ تولید شیر را تحریک کنید. پستان خود را هر دو تا سه ساعت یکبار با پمپ بدوشید تا زمانی که قادر باشید نوزاد را شیر بدهید.

عواطف پس از سزارین

اگر جراحی خیلی سخت باشد، یا اگر به صورت اورژانسی انجام شده و شما برای آن آماده نبوده باشید، وضعیت جسمی و عاطفی شما ممکن است با تمایل شما به تغذیه نوزاد با شیر پستان خود تداخل کنند. تولد تروماتیک یا سزارین پیش بینی نشده ممکن است موجب غمگینی و احساس شکست در مادر شود. اگر تولید به شیوه ای که تصور می کردید رخ نداد، ممکن است احساس کمبود و فقدان بکنید. این ها عواطف و واکنش های عمومی هستند و شما در این مسئله تنها نیستید.

در مورد احساسات خود با نزدیکان صحبت کنید و حمایت آنها را بپذیرید. تغذیه با پستان ممکن است به پشت سر گذاشتن این سختی ها و ناراحتی ها کمک کند.

شش نکته برای شیردهی موفق نوزاد پس از سزارین


  • شیردهی را هر چه زودتر تا سر حد امکان پس از جراحی سزارین شروع کنید.

  • شیردهی را زود به زود انجام دهید، شاید هر دو یا سه ساعت یکبار.

  • تا سر حد امکان بچه را مدت طولانی تری نزد خود نگهدارید. از همسر، دوست یا یک همراه بخواهید که در کنار شما بماند بطوریکه بتوانید نوزاد را در اتاق خودتان نگهدارید. ممکن است قادر به بلند شدن و مراقبت از نوزاد نباشید.

  • اگر از نوزاد خود جدا بودید، حتما از پمپ پستان برای دوشیدن شیر خود استفاده کنید. شیر دوشیده شده را ذخیره و برای تغذیه نوزاد استفاده کنید. پستان خود را هر دو تا سه ساعت یکبار پمپ کنید تا تولید شیر پستان تحریک شود.

  • قبل از شیردهی داروی مسکن خود را بخورید. درحین شیر دادن راحت تر خواهید بود.

 • از مزیت وقت اضافی در بیمارستان استفاده کنید. بعد از ترخیص در مقایسه با اقامت در بیمارستان مدت کمتری را با نوزاد خود نسبت به کسی که زایمان واژینال داشته است، سپری می کنید. از این زمان برای استراحت و شروع بهبودی و محکم کردن پیوند خود با نوزاد استفاده کنید. اقامت بلند مدت در بیمارستان به شما زمان کافی برای مشورت با پرسنل بیمارستان و متخصص مشاور شیردهی را می دهد. از این زمان برای پرسیدن سئوالات خود و یادگیری تمامی چیزهایی که برای راحتی و ریختن ترس خود نیاز دارید، استفاده کنید تا وقتی به منزل رفتید راحت باشید.

سزارین چالش های دیگری نیز برای شیردهی به نوزاد به همراه دارد و خیلی زود مادر در اثر درد و خستگی جسمی و عاطفی ناتوان می شود. عجله نکنید، کمک دریافت کنید، درد خود را اداره کنید، استراحت کافی داشته باشید، به رژیم درمانی خود بچسبید. تغذیه با شیر مادر زمانی آسان تر خواهد بود که بهبود یافته باشید. هرچه برای این تجربه آماده تر باشید، به احتمال بیشتری شیردهی پستانی موفقی برای نوزاد خود خواهید داشت.

منبع:

Lawrence, Ruth A., MD, Lawrence, Robert M., MD. Breastfeeding A Guide For The Medical Profession. Mosby. Philadelphia. 1999.

لقاح، حاملگی، زایمان، شیردهی و نوزادی

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. خدمات ترجمه متون پرستار شامل ترجمه متون عمومی، ترجمه متون تخصصی، ترجمه کتاب، ترجمه مقاله در حوزه ترجمه آنلاین، ترجمه حضوری، ترجمه تلفنی؛ بویژه ترجمه فارسی به انگلیسی می باشد. ترجمه فوری و ترجمه ارزان تز را تجربه کنید و مطمئنا به همکاری ادامه خواهید داد. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. هر گونه توضیح لازم را در محل ثبت سفارش قید بفرمایید. بمناسبت افتتاح تز فعلا قیمت ها ثابت و ارزان است. از قیمت ها و کیفیت ترجمه های تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش ترجمه متون

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. برای ثبت سفارش نگارش پیش پروپوزال، نگارش پروپوزال، نگارش پایان نامه، تجزیه و تحلیل آماری پایان نامه، تهیه اسلاید پاورپوینت دفاع به لینک زیر مراجعه نمایید. توجه بفرمایید که پوسته و ظاهر سایت تغییر می کند، زمانیکه وارد ساب دامین thez.parastar.info برای ثبت سفارش می شوید. اما این ساب دامین همانطور که از نامش پیداست مربوط به وبگاه پرستار است و تحت مسئولیت وبگاه پرستار عمل می کند. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. از قیمت ها و کیفیت کار تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش پروپوزال و پایان نامه

بالای صفحه
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com