ورود کاربر

لقاح: از تخمک تا جنین

لقاح: از تخمک تا جنین

لقاح انسان: از تخمک تا جنین

در این مقاله فرآیند غیرقابل باور و عظیم لقاح انسان ارائه می شود. از لحظه ای شروع می کنیم که یک اسپرم وارد تخمک شده و لقاح صورت می گیرد.


تخمک گذاری چیست؟

هر ماه یکی از دو تخمدان زن یک تخم بالغ را طی فرآیندی به نام تخمک گذاری (ovulation) آزاد می کند. تخمک گذاری حدود دو هفته پس از شروع آخرین دوره قاعدگی زن رخ می دهد.

لقاح: از تخمک تا جنین


لقاح: از تخمک تا جنین

حرکت تخمک به داخل لوله های فالوپ

تخمک آزاد شده به سمت لوله های فالوپ حرکت می کند، جایی که توسط یک اسپرم منفرد بارور می شود.


مسیر حرکت اسپرم چیست؟

زمانی که مرد انزال می کند، حدود 40 تا 150 میلیون اسپرم در مایع منی وی آزاد می شود. اسپرم ها به سمت بالا و داخل مجرای تناسلی زن حرکت می کنند تا به لوله های فالوپ برسند. زمانی که طول می کشد تا اسپرم آزاد شده به تخمک برسد متغیر است و عده ای ممکن است اصلاً به تخمک نرسیده و عده ای ممکن است در طی نیم ساعت به تخمک برسند، در حالیکه بعضی از اسپرم ها در طول یک روز به لوله های فالوپ می رسند. اسپرم می تواند 48 تا 72 ساعت زنده بماند. از میلیون ها اسپرم آزاد شده، تنها چند صد عدد به نزدیکی تخمک آزاد شده می رسند.

لقاح: از تخمک تا جنین


لقاح: از تخمک تا جنین

بارور سازی: ورود اسپرم به داخل تخمک

فرآیند بارور سازی حدود 24 ساعت طول می کشد. زمانی که اسپرم به داخل تخمک نفوذ کرد، سطح تخمک تغییر می کند و دیگر اجازه ورود و نفوذ به اسپرم دومی نمی دهد. بارور شدن تخمک چیدمان ژنتیکی بچه را تکمیل می کند که شامل جنسیت نیز هست.


شروع تقسیم سلولی

زمانی که تخمک بارور شد، فرآیند سریع تقسیم سلولی شروع می شود. تخمک بارور لوله فالوپ را ترک کرده و در طی 3 یا 4 روز پس از لقاح وارد رحم می شود. ممکن است در مواردی تخم بارور شده در لوله ها یا جایی غیر از رحم لانه گزینی کند که حاملگی نابجا (ectopic pregnancy) خوانده می شود. حاملگی نابجا خطر مهمی برای سلامتی مادر محسوب می شود.

لقاح: از تخمک تا جنین


لقاح: از تخمک تا جنین

لانه گزینی تخمک بارور شده

لانه گزینی تخمک فرآیندی است که در آن تخمک بارور به آندومتر (لایه پوشش داخلی رحم) می چسبد. سلول های تخمک بارور شده به تقسیم سلولی ادامه می دهند.


هورمون های حاملگی

هورمونی به نام هورمون گونادتروپین جفت انسانی (HCG) توسط سلول هایی تولید می شود که نهایتاً جفت را تشکیل می دهند. این هورمون از یک هفته پس از لقاح در خون مادر وجود دارد و به عنوان تست حاملگی از خون یا ادرار مادر اندازه گیری یا شناسایی می شود.

لقاح: از تخمک تا جنین


لقاح: از تخمک تا جنین

تکامل جنین

پس از اینکه لانه گزینی در رحم صورت گرفت، عده ای از سلول ها جفت را تشکیل می دهند در حالیکه مابقی جنین را تشکیل می دهند. ضربان قلب جنین از حدود هفته پنجم حاملگی شروع می شود. در هفته هشت جنین کامل تشکیل شده است. جنین در هفته هشتم حدود نیم اینچ طول دارد و در حال رشد مستمر است.

لقاح، حاملگی، زایمان، شیردهی و نوزادی

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. خدمات ترجمه متون پرستار شامل ترجمه متون عمومی، ترجمه متون تخصصی، ترجمه کتاب، ترجمه مقاله در حوزه ترجمه آنلاین، ترجمه حضوری، ترجمه تلفنی؛ بویژه ترجمه فارسی به انگلیسی می باشد. ترجمه فوری و ترجمه ارزان تز را تجربه کنید و مطمئنا به همکاری ادامه خواهید داد. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. هر گونه توضیح لازم را در محل ثبت سفارش قید بفرمایید. بمناسبت افتتاح تز فعلا قیمت ها ثابت و ارزان است. از قیمت ها و کیفیت ترجمه های تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش ترجمه متون

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. برای ثبت سفارش نگارش پیش پروپوزال، نگارش پروپوزال، نگارش پایان نامه، تجزیه و تحلیل آماری پایان نامه، تهیه اسلاید پاورپوینت دفاع به لینک زیر مراجعه نمایید. توجه بفرمایید که پوسته و ظاهر سایت تغییر می کند، زمانیکه وارد ساب دامین thez.parastar.info برای ثبت سفارش می شوید. اما این ساب دامین همانطور که از نامش پیداست مربوط به وبگاه پرستار است و تحت مسئولیت وبگاه پرستار عمل می کند. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. از قیمت ها و کیفیت کار تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش پروپوزال و پایان نامه

بالای صفحه
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com