ورود کاربر

بررسی و شناخت پرستاری عدم تعادل مایعات بدن

آکادمی اختلالات آب و الکترولیت – مبانی مایعات و الکترولیت ها

پوست و غشاهای مخاطی

وبگاه پرستارتورگور پوستی (Skin turgor) یا خاصیت ارتجاعی پوست به صورت مقدار زمانی که طول می کشد که پوست بعد از کشیده شدن توسط بشکون به حالت قبلی برگردد (بخصوص روی پیشانی بیماران سالمند) تعریف شده و می تواند نشانگر وجود دهیدراسیون باشد. اگر پوست به آرامی به وضعیت قبلی برگردد، تورگور پوستی ضعیف است و نشانگر کاهش هیدراسیون بافتی است، که همان دهیدراتاسیون محسوب می شود. در صورت وجود دهیدراتاسیون، پوست ممکن است در لمس خشک حس شود.

وبگاه پرستارادم (Edema) که همان تورم بافتی ناشی از وجود مایع زیادی است، زمانی دیده می شود که بیمار افزایش بار مایعات را تجربه می کند یا در مواردی که مایعات به سمت بافت ها منحرف می شوند مثل زمان تروما از قبیل جراحت سوختگی یا پایین بودن سطح پروتئین خون که موجب کاهش فشار اسمزی می شود. کاهش فشار اسمزی موجب می شود که مایعات از منطقه هیپواسموتیک خون (دارای فشار اسمزی پایین) به سمت بافت منحرف شوند. هیپوولومی نیز در بیماران به صورت خشکی مخاط و غشاهای مخاطی و احتمالا خشکی لب و زبان ظاهر می شود.

وبگاه پرستاربیماران ممکن است از خشکی چشم شکایت کنند و پرشدگی مویرگی ضعیف داشته باشند. پر شدگی مویرگی مدت زمانی است که طول می کشد ناحیه پوست که تحت فشار قرار گرفته است مجددا به رنگ قبلی برگردد. زمان طبیعی پر شدگی مویرگی 3 ثانیه یا کمتر است. پرشدگی مویرگی 75 ثانیه نشانگر کاهش هیدراسیون و پرفیوژن بافتی است.

گوارشی و ادراری

وبگاه پرستاربیماران مبتلا به هیپوولومی ممکن است یبوست را تجربه کنند. ادرار غلیظ با حجم کم نشانه هیپوولومی است. ادرار رقیق و کم رنگ یا بی رنگ با حجم زیاد یا تکرر ادرار می تواند نشانه هیپرولومی باشد (مگر نارسایی کلیوی وجود داشته باشد).

منبع:

Johnson J.Y., Lyons E., (2012). Fluids and Electrolytes Demystified, McGraw-Hill Companies, New York.

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. خدمات ترجمه متون پرستار شامل ترجمه متون عمومی، ترجمه متون تخصصی، ترجمه کتاب، ترجمه مقاله در حوزه ترجمه آنلاین، ترجمه حضوری، ترجمه تلفنی؛ بویژه ترجمه فارسی به انگلیسی می باشد. ترجمه فوری و ترجمه ارزان تز را تجربه کنید و مطمئنا به همکاری ادامه خواهید داد. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. هر گونه توضیح لازم را در محل ثبت سفارش قید بفرمایید. بمناسبت افتتاح تز فعلا قیمت ها ثابت و ارزان است. از قیمت ها و کیفیت ترجمه های تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش ترجمه متون

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. برای ثبت سفارش نگارش پیش پروپوزال، نگارش پروپوزال، نگارش پایان نامه، تجزیه و تحلیل آماری پایان نامه، تهیه اسلاید پاورپوینت دفاع به لینک زیر مراجعه نمایید. توجه بفرمایید که پوسته و ظاهر سایت تغییر می کند، زمانیکه وارد ساب دامین thez.parastar.info برای ثبت سفارش می شوید. اما این ساب دامین همانطور که از نامش پیداست مربوط به وبگاه پرستار است و تحت مسئولیت وبگاه پرستار عمل می کند. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. از قیمت ها و کیفیت کار تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش پروپوزال و پایان نامه

بالای صفحه
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com