ورود کاربر

خود مراقبتی مادران شیرده

راهنمای تغذیه، کاهش وزن، ورزش و بهداشت فردی

 موجب افزایش شیر مادر می شوند

نویسنده: ملیسا کوتلن ناگین، بروز رسانی: 15 دسامبر 2014

آیا شما یک مادر شیرده هستید؟

مادران شیرده معمولا فراموش می کنند که باید از خودشان نیز مراقبت کنند. آنها غذا را در حالی می خورند که به فکر آخرین تغذیه نوزاد هستند، اطمینان حاصل می کنند که بچه سینه را درست می گیرد و خوب می خورد، تعداد کهنه های کثیف را می شمرند، اغلب سلامت و بهزیستی خود را پشت در می گذارند. مادر شیر ده بایستی نیازهای خود را نیز در برنامه روزانه گذاشته و همزمان با رفع نیازهای نوزاد به خودش هم برسد.

تغذیه

مادر شیرده به خوردن روزانه 500 کالری بیشتر نیاز دارد.

مادر شیرده بایستی همه چیز و هر چیزی که می خواهد علاوه بر ویتامین های دوره شیردهی بخورد. حکایات و سنت های زیاد در مورد باید ها و نبایدهای خوراک مادران شیرده در بین زنان جامعه می چرخد و بایستی مادر شیرده با مراقبت از خود همه این حکایات را نادیده بگیرد. رایجترین آنها؟ «از خوردن بروکلی، سیر، پیاز، غذاهای تند و فلفل دار، مرکبات یا شکولات خودداری کنید». واقعیت این است که تنها ماده غذایی که نوزادان شیری به آن حساسیت دارند پروتئین های شیر گاو است. بنابراین اگر مادر ناآرامی یا قولنج های غیر طبیعی در نوزاد مشاهده کرد، بهتر است که شیر گاو و محصولات لبنی درست شده از شیر گاو را از رژیم غذایی خود حذف کند. بین 10-14 روز طول می کشد تا پروتئین از بدن مادر دفع شود، بنابراین نباید انتظار نتیجه فوری داشته باشید و بایستی این زمان را صبر کنید تا ببینید نتیجه چیست. با همه اینها، اگر سابقه خانوادگی حساسیت به ماده غذایی خاصی وجود دارد، بایستی از خوردن آن اجتناب کنید تا وارد بدن بچه نشود. مطالعات نشان داده است که محدودیت های رژیم غذایی مادر در دوران شیردهی با وقوع اگزما همیاری کند، اما بخاطر داشته باشید که در میان تمامی مطالعات و توصیه های انجام شده، خوردن کالری کافی و خوب خوردن قرار دارد. اگر مواد مغذی کافی به مادر نرسد، به خود مادر آسیب بیشتری وارد می شود.

کاهش وزن

همانقدر که مادر شیرده ویار خرچنگ و سوپ خاویار را دارد، به همان اندازه ویار لباس های غیر حاملگی و جین کشی دارد. اگر مادر شیر ده به طور نرمال غذا بخورد، به تدریج وزن از دست می دهد (کمتر از یک پوند یا 450 گرم در هفته یک محدوده ایمن برای کاهش وزن بعد از زایمان است)، این مسئله موجب مشکلی در شیر دهی نوزاد نمی شود. اگر مادر بخواهد بیشتر از این مقدار را کم کند، بهتر است حداقل تا 2 ماهگی نوزاد صبر کند.

در این زمان تولید شیر بخوبی تثبیت شده است و بدن بچه دچار شوک نمی شود. در زمان شیردهی استفاده از رژیم غذایی کاهش وزن ضربتی ایمن نیست. تولید شیر به شدت کاهش یافته و سطح استروژن مجددا بالا می رود. اگر مادر تصمیم بگیرد که به رژیم کاهش وزن برود، بایستی اطمینان حاصل کند که مصر روزانه وی حداقل 1800 کالری باشد و تحت نظارت وزن کند. کلینک های کاهش وزن ممکن است برنامه خاصی برای کاهش وزن مادران شیرده داشته باشند.

ورزش

قابل درک است که نومادر احساس کند که حداقل تا یکسال نمی تواند مجددا باشگاه برود، اما ورزش به عنوان بخشی از سلامت و بهزیستی مادر شیرده است. سطح خستگی نو مادر به سطح بالای خاصی می رسد، دویدن 5 کیلومتری خارج از گفتن است، اما قدم زدن روزانه موجب افزایش تناسب و سلامت قلبی و عروقی مادر می شود. توصیه های کلی در مورد ورزش مادران شیرده از قرار زیر است:

  •  نوزاد را قبل از ورزش تغذیه کنید. اگر مادر زیاد سیر باشد، ورزش راحت نیست.
  •  از کرست حمایتی ورزشی استفاده کنید. کرست های براوادو برای حمایت سینه های مادر شیرده عالی هستند، دارای فنر نیستند و موجب لخته شدن شیر در مجاری شیری نمی شوند.
  •  مایعات فراوان بنوشید، بخصوص اگر در هوای گرم ورزش می کنید. بخاطر داشته باشید که مادران شیرده بایستی حداقل روزانه 64 اونس (3 لیتر) آب بنوشند. اگر در طی ورزش زیاد عرق می کنید، مقدار آب مصرفی را به حداقل 4 لیتر افزایش دهید.
  •  قبل از شیر دادن بچه بعد از ورزش حتما دوش بگیرید تا عرق روی پستان یا نوک پستان نباشد. بسیاری از زنان حکایات زیادی در مورد ناسازگاری ورزش و شیردهی می گویند زیرا بچه دیگر شیر آنها را نمی گیرد. دلیل آن ربطی به ترکیب شیر ندارد، بلکه بیشتر مربوط به طعم شور و تلخ عرق مادر است.
  •  از ورزش لذت ببرید. در هر لحظه آن راحت باشید، در طی ورزش ترکیبات تقویت کننده خلق مثل سروتونین ترشح می شود. حتی اگر فقط روزهای خاصی بیرون می روید و ورزش می کنید، احساس یک میلیون دلاری به شما دست خواهد داد.

بهداشت فردی

بهداشت فردی برای مادران شیرده حیاتی است. این شامل دوش گرفتن روزانه و تمیز کردن مرتب پستان ها است. به مادران شیرده گفته می شود که تا یکسال پستان خود را با صابون نشویید زیرا موجب خشکی نیپل (نوک پستان و هاله دور آن) می شود. اگر مادر از صابون مرطوب کننده استفاده کند و بعد از صابون زدن خوب پستان خود را بشوید، این اتفاق نمی افتد. در طول دوران شیردهی روغن طبیعی از غدد مونتگومری (Montgomery Glands) ترشح می شود، برجستگی های کوچکی که در روی هاله دور پستان پیدا می شود، و از تکثیر باکتری ها جلوگیری می کند. بهتر است که در عملکرد این غدد دخالت نکنیم، بنابراین پستان خود را به طور سبک بشویید. همچنین شیر پستان دارای خاصیت ضد عفونی کننده است، بنابراین مقداری از شیر دوشیده خود را روی نیپل و هاله دور پستان بمالید و اجازه دهید در هوا خشک شود تا بیشترین تاثیر را بگذارد.

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. خدمات ترجمه متون پرستار شامل ترجمه متون عمومی، ترجمه متون تخصصی، ترجمه کتاب، ترجمه مقاله در حوزه ترجمه آنلاین، ترجمه حضوری، ترجمه تلفنی؛ بویژه ترجمه فارسی به انگلیسی می باشد. ترجمه فوری و ترجمه ارزان تز را تجربه کنید و مطمئنا به همکاری ادامه خواهید داد. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. هر گونه توضیح لازم را در محل ثبت سفارش قید بفرمایید. بمناسبت افتتاح تز فعلا قیمت ها ثابت و ارزان است. از قیمت ها و کیفیت ترجمه های تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش ترجمه متون

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. برای ثبت سفارش نگارش پیش پروپوزال، نگارش پروپوزال، نگارش پایان نامه، تجزیه و تحلیل آماری پایان نامه، تهیه اسلاید پاورپوینت دفاع به لینک زیر مراجعه نمایید. توجه بفرمایید که پوسته و ظاهر سایت تغییر می کند، زمانیکه وارد ساب دامین thez.parastar.info برای ثبت سفارش می شوید. اما این ساب دامین همانطور که از نامش پیداست مربوط به وبگاه پرستار است و تحت مسئولیت وبگاه پرستار عمل می کند. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. از قیمت ها و کیفیت کار تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش پروپوزال و پایان نامه

بالای صفحه
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com