ورود کاربر

آناتومی و تغییرات پستان در طی دوران شیردهی

آناتومی و تغییرات پستان در طی دوران شیردهی

نوشته ملیسا کوتلن ناگین (Melissa Kotlen Nagin) – به روز رسانی شده در 15 آوریل 2016

پستان در دوران شیردهی چه تغییری می کند؟

تغییرات پستان – لقاح تا 12 هفتگی حاملگی

رشد و تغییر پستان در طی هفته چهارم حاملگی با رشد رگه های پایه شیر شروع می شود. خطوط شیر یا شیارهای بطنی اپیدرمی در هفته ششم حاملگی بر روی پستان ظاهر می شوند. این شیارها یا رگه ها از زیر بلغ تا کشاله ران در هر دو طرف کشیده می شوند. پستان به همراه گرده قفسه سینه با هم بزرگ می شوند.

تغییرات پستان – 12 تا 40 هفتگی

بین 12 تا 16 حاملگی، سلول های تخصصی پستان به عضلات صاف نیپل و آرئول (نوک و هاله پستان) تبدیل می شوند. در این نقطه، جوانه های شیرده شکل گرفته و مجاری شیری از سلول هایی که به هم می چسبند، تولید می شود. هورمون های جنسی جفت وارد گردش خون جنین شده و تکامل و بزرگی پستان را کنترل می کنند. این رویه تا 32 حاملگی ادامه می یابد. از هفته 32 حاملگی تا هفته 4، مجاری شیری تا نوک پستان از آغوز یا کلستروم پر می شوند.

تغییرات پستان جنین – از 40 هفتگی تا تولد

در هفته آخر حاملگی، سایز غدد شیری جنین چهار برابر بزرگتر از سایر اولیه آن می شود و نیپل و آرئول رشد کرده و رنگ آن کدرتر می شود. در زمان تولد، تنها بخش باقیمانده از آناتومی پستان را مجاری شیری داخل نیپل – آلوئول یا سلول های تولید کننده شیر – که هنوز تشکیل نشده اند و از همین زمان تا زمان بلوغ تغییراتی در آنها رخ می دهد. پس از تولد، بافت شیری نوزاد ممکن است آغوذ ترشح کند.

تغییرات پستان در زمان بلوغ

استروژن هورمونی است که بلوغ را در دختران ماشه می کند، همزمان تغییرات پستان را نیز موجب میشود. معمولا رشد پستان دختران در زمان بلوغ بخاطر تجمع بافت چربی است. سیستم مجاری نیز توسعه یافته و منتشر می شوند و گروهی از سلول های کوچک و متراکم انتهای مجاری را تشکیل می دهند.

اینها همان آلوئول های آینده هستند. به طور متوسط توسعه پستان ها در سن 10-11 سالگی رخ می دهد هرچند دامنه طبیعی آن بین 8 تا 13 سالگی است.

تغییرات پستان در زمان قاعدگی

در طی هر چرخه قاعدگی، بلوغ و رشد شدید بافت مجاری شیری در طی فازهای فولیکولار و تخمک گذاری رخ می دهد، که اوج آن در اواخر فاز چرخه زرد است و سپس رو به کاهش می نهد. در طی هر چرخه تخمک گذاری، سطح بالایی از استروئیدهای تخمدانی، بیشتر به شکل پروژسترون موجب افزایش رشد غدد شیری شده که مطلقا به وضعیت قبلی بر نمی گردند. کل تکامل عملکرد شیری تنها در دوران حاملگی وجود دارد.

ترکیب بافت پستان

پستان از سه نوع بافت تشکیل شده است: غده ای (glandular)، فیبروزی (از جمله رباط های نگهدارنده) و بافت چربی. سهم بافت غده ای، فیبروزی و چربی پستان با گذشت سن، در طی چرخه قاعدگی، حاملگی و وضعیت تغذیه ای فرق می کند.

آناتومی پستان بالغین

در بافت بالغ پستان ساختارهای خاصی وجود دارد. این ساختارها عبارتند از:

 • آلوئول ها، کیسه های ریزی که شیر در آنها ترشح و ذخیره می شود.
 • سلول های میواپیتلیال، که آلوئول ها را احاطه کرده و انقباض آنها موجب بیرون جهیدن شیر به داخل مجاری شیری می شود.
 • مجاری و مویرگهای شیری: مسیری برای پالایش شیر و تخلیه آن به بیرون ایجاد می کنند.
 • سینوس های لاکتیفروس، یا شاخه های فرعی از مجاری در زیر آرئول که شیر را ذخیره می کنند.
 • لوب ها، یا شاخه های شبکه تمامی ساختارهای فوق، که هر پستان تقریباً دارای 20 لوب است و همگی به نیپل ختم می شوند.

سایر قسمت های مهم پستان

 • رباط های کوپر
 • دم زیر بغلی ، یا بخشی از غدد شیری که به زیر بغل کشیده شده است.
 • خونرسانی، که از شریان های پستانی خونرسانی می شوند
 • ساختار عضلانی
 • اعصاب
 • شبکه لنفاوی و تخلیه لفن: عروق لفناوی این مایعات متحرک را که از خون و سایر مایعات بدن تشکیل می شود را حمل می کنند. لنف از غدد و بافت های شیری برداشته شده و به دو خوشه از عروق لنفاوی می ریزد، یکی برای پوست و دیگری در پستان حقیقی، نیپل و آرئول.

ظاهر پستان

پستان زنان با هم فرق دارد. چیزی از پستان که در حالت لخت به چشم می خورد قرینه بودن، اندازه و شکل نیپل، رنگ آرئول، سایر و شکل پستان، غدد مونتگومری است.

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. خدمات ترجمه متون پرستار شامل ترجمه متون عمومی، ترجمه متون تخصصی، ترجمه کتاب، ترجمه مقاله در حوزه ترجمه آنلاین، ترجمه حضوری، ترجمه تلفنی؛ بویژه ترجمه فارسی به انگلیسی می باشد. ترجمه فوری و ترجمه ارزان تز را تجربه کنید و مطمئنا به همکاری ادامه خواهید داد. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. هر گونه توضیح لازم را در محل ثبت سفارش قید بفرمایید. بمناسبت افتتاح تز فعلا قیمت ها ثابت و ارزان است. از قیمت ها و کیفیت ترجمه های تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش ترجمه متون

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. برای ثبت سفارش نگارش پیش پروپوزال، نگارش پروپوزال، نگارش پایان نامه، تجزیه و تحلیل آماری پایان نامه، تهیه اسلاید پاورپوینت دفاع به لینک زیر مراجعه نمایید. توجه بفرمایید که پوسته و ظاهر سایت تغییر می کند، زمانیکه وارد ساب دامین thez.parastar.info برای ثبت سفارش می شوید. اما این ساب دامین همانطور که از نامش پیداست مربوط به وبگاه پرستار است و تحت مسئولیت وبگاه پرستار عمل می کند. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. از قیمت ها و کیفیت کار تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش پروپوزال و پایان نامه

بالای صفحه
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com