ورود کاربر

چطور از پستان خود در دوران شیردهی مراقبت کنیم؟

چطور از پستان خود در دوران شیردهی مراقبت کنیم

نویسنده: پرستار دونا موری (Donna Murray, RN, BSN): به روز شده در 8 آوریل 2016

مراقبت های پستان در دوران شیردهی

در واقع لازم نیست که کار خاصی برای پستان خود در دوران شیردهی انجام دهید، مهمترین مسئله راحت بودن و بدون درد بودن شیردهی است. در اینجا چند نکته آورده شده است که به شما در مراقبت از پستان شیرده خود و پیشگیری از مشکلات رایج دوران شیردهی کمک می کند.

9 شیوه مراقبت از پستان شیرده

  • ♣  روزانه پستان خود را با آب گرم در یک ظرف یا در حمام بشویید. از بکارگیری صابون اجتناب کنید زیرا موجب خشکی، ترک خوردن و تحریک پوستی پستان می شود و می تواند روغن طبیعی ترشح شده از غدد مونتگومری (Montgomery glands) که در هاله اطراف نوک پستان واقع هستند را بشوید. این روغن به تمیز و مرطوب نگهداشتن نیپل و هاله دور نیپل و همچنین جلوگیری از تکثیر باکتری ها در این ناحیه می پردازد.
  • ♣  کرست شیردهی بپوشید یا کرستی استفاده کنید که نرم و راحت باشد اما تنگ و محکم نباشد. کرست کتانی بهترین گزینه است از آنجایی که امکان نفس کشیدن پوست پستان از میان پارچه وجود دارد. مواظب باشید اگر کرست تنگ و محکم یا فنر دار بپوشید ممکن است موجب لخته شدن شیر در داخل مجاری شیری شود.
  • ♣  آموزش درست گرفتن سینه به نوزاد از اولین تغذیه و شیردهی مکرر (غالبا هر 2 یا 3 ساعت یکبار) به شما در پیشگیری از مشکلات پستان مثل پستان درد، زخم شدن نوک پستان، تورم و تند شدن پستان، لخته شدن شیر در مجاری شیری و التهاب پستان (mastitis) کمک می کند.
  • ♣  اگر برای کنترل نشتی از پد استفاده می کنید، اطمینان حاصل کنید که برای پیشگیری از خم شدن نیپل، لخته شدن یا التهاب پستان (ماستیت) مرتب پد را عوض کنید.
  • ♣  بعد از هر بار تغذیه نوزاد از مرطوب کننده بر روی نوک پستان و هاله اطراف آن استفاده کنید یا مقداری از شیر خود را دوشیده و به این ناحیه بمالید. برای بهترین تاثیر، اجازه دهید شیر در هوا خشک شود و با دستمال آن را پاک نکنید.
  • ♣  وقتی بچه را از سینه خود جدا می کنید، به زور وی را نکشید. انگشت خود را در گوشه دهان نوزاد گذاشته تا مکش بین دهان وی و پستان شما قطع شود و سپس نوزاد را جدا کنید.
  •  اگر نیپل شما دردناک است، با پرستار خود مشورت کنید تا از پدهای لانولین خالص (وازلین خوراکی) یا هیدروژل برای کمک به تکسین درد برای شما تجویز کند. از لوسیون ها، کرم یا اسپری بدون مشورت متخصص استفاده نکنید. بسیاری از آنها می توانند به نوزاد شما آسیب بزنند، موجب لخته شیر در مجاری شیری شوند و مشکل را بدتر کنند یا پوست شما را بیشتر تحریک کنند.
  •  اگر دچار سفتی و کشیدگی پستان شده اید، می توانید برگ کاهوی تمیز را روی پستان خود بگذارید تا پستان سفت و متورم شما را از طریق کاهش التهاب و تسکین درد بهتر کند.
  •  معاینات ماهانه پستان خود را در دوران شیردهی انجام دهید. در این دوران وجود توده یا بزرگی پستان طبیعی است اما برجستگی ها و توده هایی که پس از تغذیه نوزاد یا ماساژ از بین نروند بایستی بررسی شوند. اگر توده یا برجستگی در پستان خود احساس کردید که در طی یکی دو روز از بین نرفت، حتما با پرستار خود مشورت کنید.

پستان در دوران حاملگی و شیردهی تغییرات زیادی می کند یا ممکن است خیلی تغییر نکند و بستگی به فرد دارد. اگر نگران وضعیت پستان خود هستید یا نمی دانید چطور باید از پستان خود مراقبت کنید حتما با ماما یا پرستار خود مشورت کنید یا به پزشک متخصص زنان مراجعه کنید.

منابع:

American Academy of Pediatrics. New Mother’s Guide To Breastfeeding. Bantam Books. New York. 2011.

Lawrence, Ruth A., MD, Lawrence, Robert M., MD. Breastfeeding A Guide For The Medical Profession Sixth Edition. Mosby. Philadelphia. 2005.

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. خدمات ترجمه متون پرستار شامل ترجمه متون عمومی، ترجمه متون تخصصی، ترجمه کتاب، ترجمه مقاله در حوزه ترجمه آنلاین، ترجمه حضوری، ترجمه تلفنی؛ بویژه ترجمه فارسی به انگلیسی می باشد. ترجمه فوری و ترجمه ارزان تز را تجربه کنید و مطمئنا به همکاری ادامه خواهید داد. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. هر گونه توضیح لازم را در محل ثبت سفارش قید بفرمایید. بمناسبت افتتاح تز فعلا قیمت ها ثابت و ارزان است. از قیمت ها و کیفیت ترجمه های تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش ترجمه متون

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. برای ثبت سفارش نگارش پیش پروپوزال، نگارش پروپوزال، نگارش پایان نامه، تجزیه و تحلیل آماری پایان نامه، تهیه اسلاید پاورپوینت دفاع به لینک زیر مراجعه نمایید. توجه بفرمایید که پوسته و ظاهر سایت تغییر می کند، زمانیکه وارد ساب دامین thez.parastar.info برای ثبت سفارش می شوید. اما این ساب دامین همانطور که از نامش پیداست مربوط به وبگاه پرستار است و تحت مسئولیت وبگاه پرستار عمل می کند. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. از قیمت ها و کیفیت کار تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش پروپوزال و پایان نامه

بالای صفحه
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com