ورود کاربر

اسهال در نوزادی که با شیر مادر تغذیه می شود

علل اسهال نوزاد چیست و مدفوع اسهالی نوزاد چه شکلی است؟

علل اسهال نوزاد چیست و مدفوع اسهالی نوزاد چه شکلی است؟

نویسنده: پرستار دونا موری (Donna Murray, RN, BSN) – به روز رسانی در تاریخ 20 آوریل 2016

اسهال و نوزادی که با شیر مادر تغذیه می شود

بچه هایی که با شیر مادر تغذیه می شوند خیلی کمتر از بچه هایی که با شیر خشک تغذیه می شوند به اسهال مبتلا می شوند. خود شیر مادر یک دارو برای پیشگیری از اسهال نوزادان است. شیر مادر سرشار از آنتی بادی هایی است که نوزاد را در مقابل اکثریت بیماری های رایج دوران کودکی از جمله اسهال محافظت می کند. به علاوه، اگر تغذیه اصلی و اولیه نوزاد شیر مادر باشد، در معرض ارگانیسم های موجود در غذا و آب که موجب عفونت شکم و اسهال می شوند قرار نمی گیرد یا میزان مواجهه وی بسیار محدود است.

هرچه نوزاد شیر بیشتری از پستان مادر خود بخورد، بیشتر در مقابل بیماری ها و بخصوص اسهال محافظت می شود. شیردهی کامل با شیر پستان مادر خیلی بهتر است شیردهی نسبی است و شیردهی نسبی از تغذیه کامل با شیر خشک بهتر است. هرچند، حتی بچه هایی که با شیر مادر تغذیه می شوند گاهی به ندرت دچار اسهال می شوند.

علل اسهال در نوزادی که با شیر مادر تغذیه می شود

بیماری:ویروس ها و باکتری ها می توانند موجب عفونت هایی شوند که منجر به اسهال در بچه ها می شود.

رژیم غذایی مادر: بعضی از غذاهایی که در رژیم غذایی مادر وجود دارد می تواند موجب آلرژی و حساسیت در نوزاد شود. شیر گاو، شکولات، غذاهای گاز دار، غذاهای تند و پر ادویه، کافئین همگی غذاهایی هستند که احتمال شروع مشکل را دارند. بایستی رژیم غذایی خود را ارزیابی کرده و غذاهایی که احتمالا موجب اسهال بچه می شوند را از رژیم خود حذف کنید.

استفاده مسهل توسط مادر: مسهل ها و ملین ها و بعضی از مکمل های فیبر متوسط یا انواع مسهل حجیم ساز معمولا در دوران شیردهی ایمن هستند. هرچند انواع تحریک کننده قوی مسهل ها ممکن است از شیر گذشته و به بدن نوزاد برسند و موجب اسهال شوند. قبل از مصرف این گونه داروها با پرستار یا پزشک خود مشورت کنید و اطلاع دهید که به مادر شیرده هستید.

مسافرت: تغذیه نوزاد با شیر پستان از اسهال مسافران پیشگیری می کند اما این پیشگیری 100% نیست. همانطور که بالغین ممکن است در اثر تغذیه بین راهی دچار اسهال شوند، بچه ها نیز چنین هستند. نوزادان و بچه های خردسال در واقع در خطر بالاتری هستند. زمان مسافرت تا سر حد امکان در مورد خوراک و آب مصرفی خود محتاط باشید./p>

از شیر گرفتن بچه: معرفی غذاهای جدید به بازار غذاهای نوزادان در کشورهای توسعه یافته و آمریکا موجب شده مسائل معده و گوارشی بخاطر حساسیت ها و آلرژی های غذایی رخ دهد. شیر گاو یک محرک شایع است که موجب اسهال در بچه های کوچک می شود. اگر بچه خود را از شیر خشک می گیرید، بخاطر داشته باشید که شیر خشک نوزاد از شیر گاو درست می شود.
در بخش های دیگر جهان، تغذیه و بهداشت تا حدودی ممکن است ضعیف باشد. بچه های این مناطق در معرض بیماری ها، عفونت و اسهال قرار می گیرند زمانی که از شیر مادر گرفته می شوند و دیگر تغذیه و مواد محافظ را از شیر مادر دریافت نمی کنند.

چطور اسهال نوزاد را تشخیص بدهیم؟

طبیعی است که نوزادی که از شیر مادر تغذیه می شود روزانه چندین بار دفع مدفوع داشته باشد. اگر مدفوع نوزاد زرد رنگ و نرم باشد و مقداری لخته و دانه شیر داخل آن باشد، یک مدفوع معمولی است و مشکلی ندارد، حتی اگر در هر بار تعویض کهنه نوزاد مدفوع کرده باشد. زمانی نگران اسهال نوزاد باشید که مدفوع وی نسبت به همیشه تغییر کرده باشد.

اسهال نوزادی که با شیر مادر تغذیه می شود ممکن است یکی از موارد زیر را داشته باشد:

  • ♥  مدفوع سبز رنگ تر از نرمال باشد
  • ♥  شل، مرطوب و آبکی باشد
  • ♥  بوی بد داشته باشد
  • ♥  حاوی خون یا مخاط باشد

اگر نوزاد اسهال داشت، چه باید کرد؟

اگر بچه شما اسهال گرفت، مهمترین کاری که باید انجام دهید ادامه تغذیه وی با شیر پستان است. اسهال می تواند در نوزادان و بچه های کوچک خطرناک باشد، از آنجایی که می تواند بچه را دچار دهیدراسیون (کم آبی) و کاهش وزن کند. از طریق شیردهی هر چه بیشتر با شیر مادر، احتمال دهیدراسیون را کاسته و مایعات و مواد مغذی دفع شده جبران می شود، مواد و آبی که از طریق اسهال از دست رفته است.
رژیم غذایی خود و رژیم غذایی بچه را بررسی کنید تا مشخص شود که آیا غذای جدیدی مصرف کرده اید که علت اسهال باشد
اگر خودتان مسهل مصرف می کنید، آن را قطع کنید و با پرستار یا پزشک مشورت کنید
اگر بچه اسهال بدون علامت دیگری دارد و در طی 24 ساعت برطرف نشد به متخصص کودکان مراجعه کنید.
اگر بچه دچار اسهال به همراه تب، دهیدراسیون (کم آبی)، خواب آلودگی شدید، یا شیر خوردن ضعیف بود؛ بلافاصله به بیمارستان مراجعه کنید.

منابع:

American Academy of Pediatrics. (2011). New Mother’s Guide To Breastfeeding. Bantam Books. New York.

Heyman, M. B. (2006). Lactose Intolerance in Infants, Children, and Adolescents. Pediatrics: 118(3); 1279-1286.

Lawrence, Ruth A., MD, Lawrence, Robert M., MD. (2011). Breastfeeding A Guide For The Medical Profession Seventh Edition. Mosby.

Lamberti, L. M., Walker, C. L. F., Noiman, A., Victora, C., and Black, R. E. (2011). Breastfeeding and the Risk for Diarrhea Morbidity and Mortality. BMC Public Health: 11(3); S15.

Riordan, J., and Wambach, K. (2014). Breastfeeding and Human Lactation Fourth Edition. Jones and Bartlett Learning.

Steffen, R. Epidemiology of Traveler's Diarrhea. (2005). Clinical Infectious Diseases: 41(8); S536-S540.

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. خدمات ترجمه متون پرستار شامل ترجمه متون عمومی، ترجمه متون تخصصی، ترجمه کتاب، ترجمه مقاله در حوزه ترجمه آنلاین، ترجمه حضوری، ترجمه تلفنی؛ بویژه ترجمه فارسی به انگلیسی می باشد. ترجمه فوری و ترجمه ارزان تز را تجربه کنید و مطمئنا به همکاری ادامه خواهید داد. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. هر گونه توضیح لازم را در محل ثبت سفارش قید بفرمایید. بمناسبت افتتاح تز فعلا قیمت ها ثابت و ارزان است. از قیمت ها و کیفیت ترجمه های تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش ترجمه متون

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. برای ثبت سفارش نگارش پیش پروپوزال، نگارش پروپوزال، نگارش پایان نامه، تجزیه و تحلیل آماری پایان نامه، تهیه اسلاید پاورپوینت دفاع به لینک زیر مراجعه نمایید. توجه بفرمایید که پوسته و ظاهر سایت تغییر می کند، زمانیکه وارد ساب دامین thez.parastar.info برای ثبت سفارش می شوید. اما این ساب دامین همانطور که از نامش پیداست مربوط به وبگاه پرستار است و تحت مسئولیت وبگاه پرستار عمل می کند. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. از قیمت ها و کیفیت کار تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش پروپوزال و پایان نامه

بالای صفحه
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com