ورود کاربر

کم آبی نوزادی که با شیر مادر تغذیه می شود

دهیدراسیون و شیردهی

کم آبی نوزادی که با شیر مادر تغذیه می شود

نویسنده: پرستار دونا موری (Donna Murray, RN, BSN) – به روز رسانی: 24 ژوئن 2014

دهیدراسیون (کم آبی) چیست؟

دهیدراسیون وضعیتی است که در آن مایعات کافی در بدن بچه وجود ندارد. 75% بدن نوزاد تقریباً از آب تشکیل شده است. هر روزه نوزاد از طریق تغذیه، حرکات روده، تعریق، گریه کردن و حتی تنفس آب از دست می دهد. این مایعات با هر بار شیر دادن به نوزاد جایگزین می شود. هرچند اگر نوزاد مایعات بیشتری نسبت به آنچه که دریافت می کند، دفع کند دچار کم آبی یا دهیدراسیون میشود.

نشانه های دهیدراسیون در نوزادان

 • خشکی لب ها
 • خشکی دهان
 • کمتر از 6 کهنه خیس در هر 24 ساعت
 • عدم تمایل به شیر خوردن
 • نداشتن اشک در زمان گریه
 • تحریک پذیری

علل کم آبی در نوزادان شیر خور

نخوردن شیر مادر به اندازه کافی: نوزادی که با شیر مادر تغذیه می شود بایستی حداقل 8-12 بار در روز و شب شیردهی شود. اگر بچه برای تغذیه بیدار نشود، بایستی او را بیدار کنید.

خوب نگرفتن سینه مادر: اگر بچه سینه مادر را به طور صحیح نگیرد، نمی تواند به طور موثر شیر بخورد و زود خسته می شود و تغذیه کافی نمی شود.

کم بودن شیر مادر: اگر بچه درست سینه را بگیرد و خوب بمکد و همچنین هر 2-3 ساعت یکبار شیر داده شود، اما هنوز شیر کافی دریافت نکند، ممکن است علت زمینه ای کم بودن تولید شیر مادر باشد.

نگرفتن پستان: بچه ای که سینه مادر را نمی گیرد، مایعات کافی دریافت نمی کند و سریعا به سمت دهیدراسیون یا کم آبی پیش می رود.

بیماری: بچه مریض ممکن است در خوردن شیر هم مشکل داشته باشد. کیپ بودن بینی، درد و تحریک پذیری نوزاد با شیر خوردن وی و تغذیه با شیر مادر تداخل می کند.

تب: بالا رفتن دمای بدن بچه یکی از علل اصلی دفع آب است. همچنین بچه ای که تب دارد خوب پستان را نمی گیرد و به اندازه کافی تغذیه نمی شود.

اسهال: اسهال در نوزادانی که با شیر مادر تغذیه می شوند شایع نیست، زیرا شیر مادر به پیشگیری از بیماری های اسهالی کمک می کند. در هر صورت اسهال موجب کم آبی می شود و کم آبی ناشی از اسهال شدید و خطرناک است.

گرما زدگی: تماس مفرط با دمای بالا، خیلی مرطوب یا گذراندن زمان زیاد در خارج از منزل و زیر نور خورشید موجب تعریق و تبخیر مایعات بدن از طریق پوست می شود.

درمان کم آبی

درمان نوزاد مبتلا به دهیدراسیون بستگی به علت و شدت کم آبی دارد. اگر بچه به طور خفیفی کم آب باشد، تغذیه مکرر با شیر مادر و پایش دقیق نوزاد کافی است. هرچند اگر بچه مریض باشد و دهیدراسیون نیز شدید باشد، بستری کردن و مایعات وریدی ممکن است لازم باشد.

چطور از کم آبی نوزاد شیرخوار پیشگیری کنیم

 • بچه خود را سر ساعت هر 2-3 ساعت یکبار شیر بدهید. اگر بچه خواب آلوده است، حتما برای شیردهی با پستان او را بیدار کنید.
 • طریقه گرفتن سینه توسط بچه را بررسی کنید. اطمینان حاصل کنید که بچه درست پستان را به دهان می گیرد و مکیدن وی موثر بوده و شیر کافی دریافت می کند. اگر مطمئن نیستید که بچه به طور مناسب پستان را می گیرد، به دنبال نشانه های خوب گرفتن در مقابل بد گرفتن سینه باشید و با پرستار خود صحبت کنید تا شما را در مورد درست گرفتن بچه برای سینه گیری موثر آموزش دهد.
 • بچه خود را از نظر خوردن شیر کافی بررسی کنید. تعداد کهنه های خیس و کهنه های کثیف کودک در روز را بشمارید و به طور منظم در ساعت خاص وی را وزن کنید.
 • نوزاد خود را در روزهای گرم و مرطوب بیرون نبرید. اگر لازم است که بیرون باشید، برای بچه سایبان درست کرده و تا حد امکان خنک نگهدارید. برای اینکه بچه آب کافی بگیرد و دچار دهیدراسیون نشود، مکرر وی را شیر دهید.
 • اگر بچه مریض یا بیشتر از 24 ساعت اسهال داشت، به بیمارستان مراجعه کنید تا تحت درمان و پایش باشد. همزمان تا سر حدامکان در دفعات بیشتر بچه را با پستان خود شیر بدهید.

دهیدراسیون در نوزادانی که با شیر مادر تغذیه می شوند رایج نیست، هرچند احتمال وقوع آن وجود دارد. دهیدراسیون شدید می تواند خیلی خطرناک باشد و زندگی نوزاد را تهدید کند. اگر بچه شما تب دارد، بخوبی پستان شما را نمی گیرد یا نشانه های لیست شده بالا را دارد؛ بلافاصله با پرستار خود مشورت کرده یا به بیمارستان مراجعه کنید.

منابع:

American Academy of Pediatrics. New Mother’s Guide To Breastfeeding. Bantam Books. New York. 2011.

Lawrence, Ruth A., MD, Lawrence, Robert M., MD. Breastfeeding A Guide For The Medical Profession Sixth Edition. Mosby. Philadelphia. 2005

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. خدمات ترجمه متون پرستار شامل ترجمه متون عمومی، ترجمه متون تخصصی، ترجمه کتاب، ترجمه مقاله در حوزه ترجمه آنلاین، ترجمه حضوری، ترجمه تلفنی؛ بویژه ترجمه فارسی به انگلیسی می باشد. ترجمه فوری و ترجمه ارزان تز را تجربه کنید و مطمئنا به همکاری ادامه خواهید داد. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. هر گونه توضیح لازم را در محل ثبت سفارش قید بفرمایید. بمناسبت افتتاح تز فعلا قیمت ها ثابت و ارزان است. از قیمت ها و کیفیت ترجمه های تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش ترجمه متون

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. برای ثبت سفارش نگارش پیش پروپوزال، نگارش پروپوزال، نگارش پایان نامه، تجزیه و تحلیل آماری پایان نامه، تهیه اسلاید پاورپوینت دفاع به لینک زیر مراجعه نمایید. توجه بفرمایید که پوسته و ظاهر سایت تغییر می کند، زمانیکه وارد ساب دامین thez.parastar.info برای ثبت سفارش می شوید. اما این ساب دامین همانطور که از نامش پیداست مربوط به وبگاه پرستار است و تحت مسئولیت وبگاه پرستار عمل می کند. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. از قیمت ها و کیفیت کار تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش پروپوزال و پایان نامه

بالای صفحه
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com