ورود کاربر

آموزش تصویری تکامل جنین انسان


آموزش تصویری تکامل جنین انسان

رشد جنین از لقاح تا تولد

حاملگی را به شما تبریک عرض می کنیم، بهترین موهبت! مطمئنا در مورد پیشرفت حاملگی و تکامل هفته به هفته (شاید هم دقیقه به دقیقه) جنین خود کنجکاو هستید. در این مقاله نگاهی به داخل رحم می اندازیم و تکامل جنین در طی سه ماهه اول و دوم و سوم حاملگی را بررسی می کنیم.


شروع حاملگی با لقاح

گام اول لقاح زمانی است که اسپرم به داخل تخمک نفوذ می کند و چیدمان ژنتیکی یک جنین انسانی را تکمیل می کنند. در این لحظه (لقاح)، جنسیت و پیکربندی ژنتیکی جنین مشخص می شود. سه روز بعد تخم بارور سریعا شروع به تقسیم می کند و سپس از لوله های فالوپ گذشته و وارد رحم می شود، جایی که لانه گزینی می کند. این موضع لانه گزینی محل تغذیه جنین برای تکامل سریع است و به جفت تبدیل می شود.

آموزش تصویری تکامل جنین انسان


آموزش تصویری تکامل جنین انسان

تکامل جنین در هفته 4 حاملگی

بعد از سپری شدن 4 هفته از لقاح، ساختمان های بدن جنین شروع به تکامل و تفکیک می کنند و جنین به قسمت های مختلفی تقسیم می شود که سر، تنه، شکم و احشاء از آنها تشکیل می شوند. جوانه های کوچک سطحی به دست و پا تبدیل می شوند. در این مرحله تست حاملگی خانگی باید مثبت باشد (بیشتر تست های تجاری موجود در داروخانه ها مدعی هستند که از هفته یک حاملگی به بعد مثبت می شوند).


تکامل جنین در هفته 8 حاملگی

در هفته هشت حاملگی، جنین حدود نیم اینچ (1.1 سانتی متر) طول دارد. ویژگی های صورت از قبیل گوش ها، پلک و نوک بینی ایجاد شده است. حالا جوانه های روی تنه شروع به تکامل کرده و بوضوح به دست و پا تبدیل شده اند، در حالیکه هنوز انگشتان دست و پا تشکیل نشده است.

آموزش تصویری تکامل جنین انسان


آموزش تصویری تکامل جنین انسان

تکامل جنین در هفته 12 حاملگی

در هفته دوازدهم حاملگی قد جنین حدود 2 اینچ (4.4 سانتیمتر) است و شروع به حرکت می کند. انگشتان دست و پا قابل تمایز است و ضربان قلب جنین را می توان با سونوگرافی داپلر شنید. تکنیک های سونوگرافیک می توانند تکامل اندام های جنسی جنین را نشان دهند و جنسیت جنین را مشخص کنند.


تکامل جنین در هفته 16 حاملگی

در هفته 16 حاملگی جنین حدود 4.5 اینچ قد دارد و همانند یک نوزاد تازه متولد است، چشمانش پلک می زنند، ضربان قلب راحت تر شنیده می شود، ویژگی های صورت (بینی، دهان، گونه، چانه) متمایز و تکمیل هستند و انگشتان دست و پا به طور کامل قابل تمایز هستند و دارای اثرانگشت مشخص هستند. زن بایستی بتواند رحم را حدود 3 اینچ (6.6 سانتیمتر) پایین تر از ناف احساس کند، این شروع «برجستگی بچه» از روی شکم و بزرگ شدن شکم است.

آموزش تصویری تکامل جنین انسان


آموزش تصویری تکامل جنین انسان

تکامل جنین در هفته 20 حاملگی

در هفته 20 حاملگی قد جنین 6 اینچ (13.2 سانتیمتر) است و تقریبا حدود 10 اونس وزن دارد. بچه شروع به حرکت می کند بطوریکه مادر می تواند حرکات بچه را حدود هفته 19 تا 21 احساس کند و به این حرکات جنین «لگد زدن» می گویند. در این زمان بچه می تواند عضلات صورت خود را حرکت دهد، خمیازه کشیده و شست خود را میک بزند. رحم گشاد شده در هفته بیستم حاملگی حدود زیر ناف واقع شده است.


زمان انجام سونوگرافی رسیده است

هفته بیستم حاملگی بهترین زمان برای سونوگرافی است و در طرح مراقبت حاملگی ایالات متحده زنان در هفته بیستم سونوگرافی انجام می دهند تا اتصال طبیعی جفت به رحم و تکامل نرمال بچه بررسی شده و مشکلات احتمالی مشخص شود. در تصاویر داپلر می توان حرکات جنین را مشاهده کرد و معمولا جنسیت بچه نیز معلوم می شود، بنابراین اگر نمی خواهید لذت انتظار برای تولد بچه را از دست بدهید، با جنسیت جنین کاری نداشته باشید تا روز زایمان. در اینجا یک تصویر دو بعدی (گوشه بالا) و تصویر 4 بعدی هفته 20 جنین نمایش داده شده است.

آموزش تصویری تکامل جنین انسان


آموزش تصویری تکامل جنین انسان

تکامل جنین در هفته 24 حاملگی

هفته 24 حاملگی جنین 1.4 پوند وزن دارد و به صدا پاسخ می دهد. سونوگرافی نشانگر پاسخ جنین به صدا است که توسط اندازه گیری حرکت جنین و ریت قلبی وی مشخص می شود. گاهی اوقات در این زمان جنین دچار سکسکه می شود که مادر می تواند آن را احساس کند. کانال گوش داخلی بچه در هفته 24 کامل می شود، بنابراین محققان معتقدند که در این زمان جنین می تواند وضعیت قرار گیری خود در رحم را احساس کند.


تکامل جنین در هفته 28 حاملگی

در این زمان بچه 2.5 پوند وزن دارد و به حدی تکامل یافته است که در صورت زایمان زودرس بتواند زنده بماند، اما معمولا در صورت زایمان زوردس بایستی در بیمارستان مراقبت شود. در صورت احتمال زایمان زودرس، پزشک با مادر مشورت کرده و مسائل را بحث می کند. بهتر است در صورت ریسک زایمان زودرس با پرستار خود تماس گرفته و با وی بمانید.

آموزش تصویری تکامل جنین انسان


آموزش تصویری تکامل جنین انسان

تکامل جنین در هفته 32 حاملگی

در هفته 32 وزن جنین 4 پوند (حدود 2 کیلوگرم) است و حرکات وی را مادر به خوبی احساس می کند. در این مرحله بایستی حرکات جنین را بررسی کرده و در مورد تغذیه با شیر پستان با پرستار یا متخصص تغذیه مشورت کنید. همچنین بایستی زمان زایمان و نوع زایمان را در این مرحله برنامه ریزی کنید. در بعضی از زنان در این موقع ترشحات زرد رنگ از پستان وجود دارد و این مسئله ای طبیعی است و مایعی است که آغوذ نامیده می شود و نشانگر شروع ترشح شیر در پستان است.


تکامل جنین در هفته 36 حاملگی

در هفته 36 حاملگی جنین آماده بیرون آمدن و زایمان است و قد جنین حدود 18.5 اینچ از سر تا پاشنه است و حدود 6 پوند (3 کیلوگرم) وزن دارد. هرچند وزن و قد بچه متغیر بوده و تحت تاثیر خواص ژنتیک والدین، جنسیت بچه و فاکتورهای زیاد دیگری است. در این زمان جنین شروع به چرخیدن کرده و در وضعیت زایمان قرارمی گیرد. در هفته 37 جنین دارای ارگان های کامل است و سیستم بدن به سطحی از تکامل رسیده است که امکان حیات در خارج از رحم را دارد و در هفته 37 به بعد حاملگی را ترم محسوب کرده و هر لحظه احتمال زایمان وجود دارد.

آموزش تصویری تکامل جنین انسان


آموزش تصویری تکامل جنین انسان

زایمان و تولد

معمولا زمان زایمان و تولد حدود 40 هفته از اولین روز آخرین قاعدگی مادر محسوب می شود. این یک زمان تقریبی است، زایمان واژینال نرمال ممکن است بین هفته 38 تا 42 رخ دهد. با توجه به شرایط مختف و عوارض مختلف، ممکن است پزشک زایمان را القا کند و یا جراحی سزارین را توصیه کند. برای بیشتر مردم و بخصوص زنانی که بچه اول را می زایند، تولد بچه یک واقعه تغییر دهنده زندگی آنها است! پس آماده باشید.

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. خدمات ترجمه متون پرستار شامل ترجمه متون عمومی، ترجمه متون تخصصی، ترجمه کتاب، ترجمه مقاله در حوزه ترجمه آنلاین، ترجمه حضوری، ترجمه تلفنی؛ بویژه ترجمه فارسی به انگلیسی می باشد. ترجمه فوری و ترجمه ارزان تز را تجربه کنید و مطمئنا به همکاری ادامه خواهید داد. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. هر گونه توضیح لازم را در محل ثبت سفارش قید بفرمایید. بمناسبت افتتاح تز فعلا قیمت ها ثابت و ارزان است. از قیمت ها و کیفیت ترجمه های تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش ترجمه متون

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. برای ثبت سفارش نگارش پیش پروپوزال، نگارش پروپوزال، نگارش پایان نامه، تجزیه و تحلیل آماری پایان نامه، تهیه اسلاید پاورپوینت دفاع به لینک زیر مراجعه نمایید. توجه بفرمایید که پوسته و ظاهر سایت تغییر می کند، زمانیکه وارد ساب دامین thez.parastar.info برای ثبت سفارش می شوید. اما این ساب دامین همانطور که از نامش پیداست مربوط به وبگاه پرستار است و تحت مسئولیت وبگاه پرستار عمل می کند. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. از قیمت ها و کیفیت کار تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش پروپوزال و پایان نامه

بالای صفحه
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com